Zırt pırt atan KAKR

Box'tan itibaren binaya çekilen nötr hattının nötr olduğunu ispat edebilirsen tüm yazdıklarımı geri alacağım :D
Öyle saçmalıyorsun ki konuyu tutacak yer bulamıyorum.
Senin bahsettiğin harmonik ve nötrden dönmeyen faz-toprak arası yüklerdeki kaçaklar son box veya son direk işletme topraklamasından trafo işletme topraklamasına (toprak üzerinden) yol alır ve bu olayın
KAÇAK AKIM ÇALISMA DÖNGÜSÜ YADA SİSTEMI İLE HİÇ AMA HİÇ BİR ALAKASI YOKTUR.
Bilmediğin konularda yorum yapıp komik olma sen bize elektronik anlat bu konuda biraz bilgin var çünkü 😁

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Ne demek istenildiğini anlayabilmek için ecik bilgi gereklidir.
Ben çekiliyorum sizler kavgaya devam edin :D
İyi niyet çerçevesinde bilimsel açıklama bekleyen arkadaşlar olursa başka bir konu başlığında yardımcı olmaya çalışırım :D

Ne demek istenildiğini anlayabilmek için ecik bilgi gereklidir.
Ben çekiliyorum sizler kavgaya devam edin :D
İyi niyet çerçevesinde bilimsel açıklama bekleyen arkadaşlar olursa başka bir konu başlığında yardımcı olmaya çalışırım :D
Ben sana teknik izahatini yaptım ama bu konuda altyapın zayif olduğu için anlamıyorsun.
Binanın işletme topraklaması diyen bir adamla ne konuşulabilir ki 😁 İyi ki varsın YOKSAY butonu 😁

Ben sana teknik izahatini yaptım ama bu konuda altyapın zayif olduğu için anlamıyorsun. Verdiğin örnek standart TT sistem. Daha bundan bile haberin yok. İyi ki varsın YOKSAY butonu 😁
Muhattap almadığım için yanıt vermiyorum.
Vatandaş hala bana TT diyor. Halbuki ben TERRASTIEL NOTR olayından bahsediyorum :D
Ancak nötrün nötr olabilmesi için gerçek toprağa göre kaç volt ihtiva etmesi gerektiği konusunda bile bilgisinin olmadığı anlaşılıyor.
Anlaşılan ALEKTRİKÇİ arkadaşlar bu işi iyi biliyor. Ben susayım :D

Muhattap almadığım için yanıt vermiyorum.
Vatandaş hala bana TT diyor. Halbuki ben TERRASTIEL NOTR olayından bahsediyorum :D
Ancak nötrün nötr olabilmesi için gerçek toprağa göre kaç volt ihtiva etmesi gerektiği konusunda bile bilgisinin olmadığı anlaşılıyor.
Anlaşılan ALEKTRİKÇİ arkadaşlar bu işi iyi biliyor. Ben susayım :D
Toprak ile birleştirilmiş nötr hattı nötr değildir diyemiyorsun da dolambaçlı yollara çıkıp duruyorsun.
Arkadaş bu sistem yani TT sistem zaten altyapımız bırak trafo işletme topraklamasini son box son direkte nötr topraklanır diyorum zaten. Bizim şuanki sistemimiz bu artık bunu öğren 😁
Bu olayın kaçak akımın çalışma çevrimi ile çalışma sistemi ile bir alakası yok. Birisi newyork diğeri beyrut anladın mı şimdi 😁

Dediğim gibi sen bize elektronik anlat bu konular senin boyunu epey geçiyor net belli oldu.
Son olarak şunu da eklemeden geçemeyeceğim senin bu bahsettiğin sistemlerin imalatlarını yapan firmalar var ya ben o firmaları denetleyen kontrol mühendisiyim. Senin gibi nette ordan burdan fotoğraf alıp okuğunu gördüğünü bilip bilmeden kopyala yapıştırcılardan değilim ! Bu işleri uygulamalı yerinde görmek istersen bana özel mesaj at bedava ders veririm.
Bina işletme topraklaması 🤣 bu yazını okuyunca gülmekten altıma işedim 😁

Son düzenleme:
Soru :
Kaçak akım rölesi topraklama olmadan çalışır mı ?
Kaçak akım rölesi görevi nedir ? 30 mA için konumuz olsun .

1 - Hayatımızı kısmende ( % 100 ) olsada kurtarır mı ?
2 - Mal güvenliğini sağlar mı ?

Cevaplar :
a : 1. seçenek
b : 2. seçenek
c : 1. seçenek + 2 seçenek
d : Hiç biri .
e : ? Diğer yorumlarınız .

Topraklama yapılmamasının zararı varmıdır ?

Toprak ile birleştirilmiş nötr hattı nötr değildir diyemiyorsun da dolambaçlı yollara çıkıp duruyorsun.
Arkadaş bu sistem yani TT sistem zaten altyapımız bırak trafo işletme topraklamasini son box son direkte nötr topraklanır diyorum zaten. Bizim şuanki sistemimiz bu artık bunu öğren 😁
Bu olayın kaçak akımın çalışma çevrimi ile çalışma sistemi ile bir alakası yok. Birisi newyork diğeri beyrut anladın mı şimdi 😁

Dediğim gibi sen bize elektronik anlat bu konular senin boyunu epey geçiyor net belli oldu.
Nötrün nötr olabilmesi için zaten voltajının sıfırlanması gereklidir :D
TN sistemlerde nötr elde edebilmek için zaten o hattı topraklamalısın. Aksi takdirde o hat nötr olmaz.
Nötr olmayan bir hatta bulunan herhangi bir akımın hangi koşulda hangi istikamate akabileceğini zaten falcılar bile bilemez.

Bana bozuk altyapıdan bahsedip te kendini küçük düşürme. Senin altyapın ne olursa olsun, bina girişindeki pano üzerindeki nötr hattı topraklanmazsa o hat zaten asla tam nötr olmayacaktır. Çünkü o hat üzerinden onlarca komuşunun cihazlarının akımları geçmektedir. Geçen bu akımlar sıfırlanamadığı sürece de o hat üzerinde yüke göre olağan dışı voltajlar olabilir.
O hat sıfırlanırsa (ki sıfırlanmak zorundadır) bu durumda o topraklama koruma topraklaması olmaz TN topraklaması olur. Çünkü üzerinde düşen gerilim izin verilen 2V un üzerinde olabilir.
Şöyle basit bir hesap yapalım.
20 aboneli bir bina var. Binanın toprak hattı ortak ve nötr ile toprak birleştirilmiş. Buradaki topraklama işletme topraklaması şeklinde yapılmayıp koruma topraklaması gibi yüksek empedanslı yapılırsa, bu topraklama o hattaki gerilim farkını toprağa göre sıfırlayamaz.
Bu durumda bina girişi ile senin BOX dediğin kutu arasında 50m nötr hattı uzunluğu olduğunu varsayalım ve bu telin omik direncinin 1 ohm olduğu düşünelim. (Bu değer yüksek frekanslar için geçerli değildir)
Bina toplam akımını da o an için 50A olduğunu (Her abone 2.5A çekiyor) kabaca düşünürsek BOX dediğin kutuya kadar olan o hat üzerindeki gerilim 50V civarı olacaktır.
Yani bina topraklaması gerçekten güçlü bir işletme topraklaması değilse bina panosu nötr hattı üzerinde 50V luk gerilim düşümü olacaktır. (Gerçek toprağa göre)
Bu 50V gerilim farkı, herhangi bir abonenin nötr hattını etkilerse, yani az da olsa bir abonenin nötr hattından dolaşırsa o abonenin KAR'ı atacaktır.

Ben burada tek bir abonenin KAR sinden bahsetmiyorum. Herhangi bir abonenin kaçak akım rölesinin rastgele atmasından bahsediyorum.
Günümüz cihazlarının çoğu SMPS güç kaynakları içermektedir. SMPS güç kaynakları parazit üreten ve şebekeyi çok fazla parazitlerle dolduran aygıtlardır. Zaten basit bir KAR olayında bir de yüksek frekanslara girersek ortalık savaş alanına dönecektir :D

Nötrün nötr olabilmesi için zaten voltajının sıfırlanması gereklidir :D
TN sistemlerde nötr elde edebilmek için zaten o hattı topraklamalısın. Aksi takdirde o hat nötr olmaz.
Nötr olmayan bir hatta bulunan herhangi bir akımın hangi koşulda hangi istikamate akabileceğini zaten falcılar bile bilemez.

Bana bozuk altyapıdan bahsedip te kendini küçük düşürme. Senin altyapın ne olursa olsun, bina girişindeki pano üzerindeki nötr hattı topraklanmazsa o hat zaten asla tam nötr olmayacaktır. Çünkü o hat üzerinden onlarca komuşunun cihazlarının akımları geçmektedir. Geçen bu akımlar sıfırlanamadığı sürece de o hat üzerinde yüke göre olağan dışı voltajlar olabilir.
O hat sıfırlanırsa (ki sıfırlanmak zorundadır) bu durumda o topraklama koruma topraklaması olmaz TN topraklaması olur. Çünkü üzerinde düşen gerilim izin verilen 2V un üzerinde olabilir.
Şöyle basit bir hesap yapalım.
20 aboneli bir bina var. Binanın toprak hattı ortak ve nötr ile toprak birleştirilmiş. Buradaki topraklama işletme topraklaması şeklinde yapılmayıp koruma topraklaması gibi yüksek empedanslı yapılırsa, bu topraklama o hattaki gerilim farkını toprağa göre sıfırlayamaz.
Bu durumda bina girişi ile senin BOX dediğin kutu arasında 50m nötr hattı uzunluğu olduğunu varsayalım ve bu telin omik direncinin 1 ohm olduğu düşünelim. (Bu değer yüksek frekanslar için geçerli değildir)
Bina toplam akımını da o an için 50A olduğunu (Her abone 2.5A çekiyor) kabaca düşünürsek BOX dediğin kutuya kadar olan o hat üzerindeki gerilim 50V civarı olacaktır.
Yani bina topraklaması gerçekten güçlü bir işletme topraklaması değilse bina panosu nötr hattı üzerinde 50V luk gerilim düşümü olacaktır. (Gerçek toprağa göre)
Bu 50V gerilim farkı, herhangi bir abonenin nötr hattını etkilerse, yani az da olsa bir abonenin nötr hattından dolaşırsa o abonenin KAR'ı atacaktır.

Ben burada tek bir abonenin KAR sinden bahsetmiyorum. Herhangi bir abonenin kaçak akım rölesinin rastgele atmasından bahsediyorum.
Günümüz cihazlarının çoğu SMPS güç kaynakları içermektedir. SMPS güç kaynakları parazit üreten ve şebekeyi çok fazla parazitlerle dolduran aygıtlardır. Zaten basit bir KAR olayında bir de yüksek frekanslara girersek ortalık savaş alanına dönecektir :D
O bahsettiğin bina besleme kablosunun 1000m yani 1km direnci bile 1 ohm değil.
Hangi binada nötr akımı 50A çıkıyor.
Öyle bir sallıyorsun ki desteksiz 😁
Yahu son box veya direkte yapılır diyorum işletme topraklası bir de trafoda. Binada işletme topraklamasi olmaz heryerde söyleme rezil olursun.
Dengesiz yüklenme ve nötr voltajı kakr'ni açtırmaz.
Bu kadar saçmalıktan sonra yoksay butonuna basma zamanı geldi 😁

Soru :
Kaçak akım rölesi topraklama olmadan çalışır mı ?
Kaçak akım rölesi görevi nedir ? 30 mA için konumuz olsun .

1 - Hayatımızı kısmende ( % 100 ) olsada kurtarır mı ?
2 - Mal güvenliğini sağlar mı ?

Cevaplar :
a : 1. seçenek
b : 2. seçenek
c : 1. seçenek + 2 seçenek
d : Hiç biri .
e : ? Diğer yorumlarınız .
Genişleterek yanıt vereyim.
Buradaki topraklama bina topraklaması anlamında kabul edilmiştir.
Kaçak akım rölesi topraklama olmadan da çalışacaktır. Önemli olan faz hattından akan akımın aynen nötr hattından akması veya nötr hattından arsız bir akımın akması veya her ikisi arasındaki 30mA lik akım farkı.
Faz veya nötr hattı arasındaki akım farkı 30mA veya fazla ise KAR atacaktır.
Öyleyse bu 30mA farkı nasıl doğar ?
Bina içerisindeki bir cihazın faz veya nötr hattı toprak ile ilişkilendirilirse örneğin bir musluğa temas halinde KAR atacaktır. Bu ilişkilendirme insan vücudu vasıtasıyla olursa o insan çarpılacaktır.
Ama bir kullanıcı bir prizdeki iletkenin fazıdır nötr dür diyerek elini bu iletkenlere değdirmez. KAR'ların temeli insanın temas ettiği cihazların dış yüzeyleridir.
İşte bu dış yüzeyler koruma topraklanmasına irtibatlı değilse insan vücudu o cihaza temas etmesi halinde toprağa göre temas direnci dahilinde ciddi çarpılma olayı yaşayacaktır.
İşte bu sebepten ötürü cihazların dış yüzeylerinin sistem koruma topraklamasına irtibatlı olması gerekmektedir.
1) Kısmen de olsa bir cihazın şasesine 30mA veya daha fazla akım kaçağı oluyorsa hayati önem arzetmektedir. Ancak asla %100 garanti verilemez.
KAR güvenlik önlemi amacıyla üretilmiş cihazlardır.
2) cihazların korunmasında çok fazla rolü bulunmaz. Çünkü faz ve nötr arası gerilim yüksek ise cihaz bu gerilimden dolayı bozulabilir. KAR bu işi üstlenemez.
Topraklama yapılmamasının zararı varmıdır ?
Sistemin doğru çalışabilmesi için zaten sessiz topraklama gereklidir.

Bir kaçak akım rölesi gibi basit ama işlevsel ürünlerin hala anlaşılamadığı görülmektedir.
Bir KAR belli amaç için tasarlanmıştır ve belli teknikler dahilinde kullanılması zorunluluktur.
Forumda sorsam çoğu arkadaş KAR için topraklamanın nasıl yapıldığına doğru yanıt veremeyecektir.
Ekli dosyayı görüntüle 87316

@Mr_YAMYAM başkan, sekilde faz gövde temasında akım niye yeşil kabloyu tercih ediyor? beyaz kabloyu kullanmayarak ne yapmak istemekte :)

Forum istatistikleri

Konular
129,325
Kullanıcılar
451,772
Son üye
QFaruk

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri