Zam

Yeri ve zamanını siz belirtin.
Ben burada dedikodu yapıyorum. Aslında bilimsel bir forumda bile hepimiz dedikodu yapıyoruz.
Açıklanamayanlar ise neden zam yapılıyor.
Arz talep meselesi deniliyorsa talep karşılanıyor deniliyor. Hatta fazlamız bile var deniliyor. Diğer taraftan elektrik ithal ettiğimiz söyleniyor.
Yanlız bir husus var :D

Buradaki tezat şu.
ADAM.. Pardon BEY.. fabrikasını pandemi sebebiyle az çalıştırıyor ve dolayısı ile az elektrik tüketiyor. Ancak neden daha fazla fatura geliyor onu anlayamadım :D

Bu anlatımda TEAŞ değil, kim olursa olsun itibar etmem.
TEK GERÇEK ŞUDUR.
Zaten üretim fazlamız var ve bir kısmını satıyoruz, o halde neden zam yaparak milletimiz perişan ediliyor?
Bir fabrika o yılki üretimlerinden kar sağlamışsa ve kar marjını artırmışsa çalışanlarına pirim veya ikramiye ödeyerek teşvik eder. Keza elektrik üretimi fazla ise kar marjımız artmış demektir ve zam değil indirim yapılması gerekmektedir.

Tartışılan konu, ZAM konusudur ve neden zam yapıldığı konusu bilimsel olarak ele alınabilir. Diğer iddialar dedikodudan ibaret olacaktır.
Zamın sebebini @Ar-kur-Tek ve @sami inci söyledi ya. Asgari ücrete verilen zam ortada, bilmem ne korumalı bilmem ne hesabının gideri var ee bunlara kaynak nereden bulacaksın? Alsana kaynak işte...
Sorun şu ki sanayici fabrikasını az çalıştırınca talep edilen enerji azalıyor talep edilen enerjiyi üretmek için Hidro, RES, GES, jeotermal gibi yenilenebilir kaynaklar fazlasıyla yetiyor termik ve doğalgaz santrallerinin çalıştırılmasına gerek duyulmuyor hal böyleyken sanayicinin YEKDEM için ödediği birim fiyat arttığından daha az elektrik tüketmesine rağmen daha yüksek faturalarla karşı karşıya kalıyor. YEKDEM in bir hesaplama yöntemi var bu hesabın içinde YEKDEM+diğer kaynaklardan üretilen toplam enerji miktarı baz alınıyor. Diğer kaynaklar devreden çıkınca YEKDEM birim fiyatı artmış oluyor. Bilmem anlatabildim mi? Biraz araştırırsanız olayı anlarsınız.
Google amcaya itibar ediyorsunuz ama resmi kurumlara itibar etmiyorsunuz bu da ilginç.
Tezatıda açıkladığıma göre artık yemeği garantilemişsizdir. Buyrun size birde konuya dair haber videosu paylaşayım :

Son düzenleme:
Sorun şu ki sanayici fabrikasını az çalıştırınca talep edilen enerji azalıyor talep edilen enerjiyi üretmek için Hidro, RES, GES, jeotermal gibi yenilenebilir kaynaklar fazlasıyla yetiyor termik ve doğalgaz santrallerinin çalıştırılmasına gerek duyulmuyor hal böyleyken sanayicinin YEKDEM için ödediği birim fiyat arttığından daha az elektrik tüketmesine rağmen daha yüksek faturalarla karşı karşıya kalıyor. YEKDEM in bir hesaplama yöntemi var bu hesabın içinde YEKDEM+diğer kaynaklardan üretilen toplam enerji miktarı baz alınıyor. Diğer kaynaklar devreden çıkınca YEKDEM birim fiyatı artmış oluyor. Bilmem anlatabildim mi? Biraz araştırırsanız olayı anlarsınız.
Ben bunlara da itibar etmiyorum.
Kardeşim bir ülkede elektrik fiyatları sabittir. Birim fiyat belirlenmiştir.
Eee ne olduğunu bilmediğim bir firmanın ödediği birim fiyat artınca kullanıcılardan zararını talep et. Yani yekdem zarar etmesin vatandaşı sömür... Kim ula bu YEKDEM :D tavla oyuncusu mu. :D
Şaka bir yana, işte özelleştirmenin ve devletçilik kavramını çok iyi kavramamız lazım burada.
Şu kadar elektrik alıyoruz, ama daha fazlasını satıyoruz. Bir bakkal olsak bile peyniri 10 liradan alsak 15 liraya satarız. 5 lira kar ederiz. Bu kar de cebimize girer. Demek isterdim ama....
Birileri yurt dışından elektrik alıyor ve yurt dışına daha fazla satıyor. Anlatılan ise ''Türkiye şu kadar elektrik aldı şu kadar sattı'' :D
Yok kardeşim elektriği alan da satan da Türkiye değil. Birileri alıp satıyor. Neler döndüğü belli bile değil.
Tek belli olan MİLLETÇE daha pahalı elektrik kullandığımız gerçeği.
Zamın sebebini @Ar-kur-Tek ve @sami inci söyledi ya. Asgari ücrete verilen zam ortada, bilmem ne korumalı bilmem ne hesabının gideri var ee bunlara kaynak nereden bulacaksın? Alsana kaynak işte...
Kaşıkla verip sapı ile çıkartmak kavramı vardır.
Önemli olan ise vatandaşımızın bu zamlardan sonra (asgari ücret zammı da dahil) geçim düzeyinin ne durumda olduğudur.

Ben bunlara da itibar etmiyorum.
Kardeşim bir ülkede elektrik fiyatları sabittir. Birim fiyat belirlenmiştir.
Eee ne olduğunu bilmediğim bir firmanın ödediği birim fiyat artınca kullanıcılardan zararını talep et. Yani yekdem zarar etmesin vatandaşı sömür... Kim ula bu YEKDEM :D tavla oyuncusu mu. :D
Şaka bir yana, işte özelleştirmenin ve devletçilik kavramını çok iyi kavramamız lazım burada.
Şu kadar elektrik alıyoruz, ama daha fazlasını satıyoruz. Bir bakkal olsak bile peyniri 10 liradan alsak 15 liraya satarız. 5 lira kar ederiz. Bu kar de cebimize girer. Demek isterdim ama....
Birileri yurt dışından elektrik alıyor ve yurt dışına daha fazla satıyor. Anlatılan ise ''Türkiye şu kadar elektrik aldı şu kadar sattı'' :D
Yok kardeşim elektriği alan da satan da Türkiye değil. Birileri alıp satıyor. Neler döndüğü belli bile değil.
Tek belli olan MİLLETÇE daha pahalı elektrik kullandığımız gerçeği.

Kaşıkla verip sapı ile çıkartmak kavramı vardır.
Önemli olan ise vatandaşımızın bu zamlardan sonra (asgari ücret zammı da dahil) geçim düzeyinin ne durumda olduğudur.
Ben hükümet temsilcisi değilim zamları falan savunduğumda yok zamdan dolayı siz ne hissediyorsanız daha fazlasını bende hissediyorum. Ben sadece size olayın nasıl gerçekleştiğini anlatmaya çalışıyorum. YEKDEM aslında güzel bir olay sanayicide destekliyor ama pandemiden kaynaklı öngürülemeyen durumlar ortaya çıktı işte bunu öngörmekte doğru politikalar belirlemekte yetkililerin işi. Elektriği üretmek arabanın kontağını basıp anında çalıştırmaya benzemiyorki. O an enerji ihtiyacınız oluyor ithal ediyorsunuz veya ürettiğiniz elektrik talepten fazla oluyor bu sefer siz satıyorsunuz.

Döviz/doların düştüğü falan yok! 18'den 11'e kadar geriledi diye bakılmasın. Sonuçta 8 buçuklardan 11 dahi olsa 2 buçuk tl yani yüzde 30 civarı artış oluyor. Gün itibariyle 2022'ye yüzde ellinin üzerinde artışla girdik. Yani Türkçesi paramızın değer kaybıyla. Bunun neticesinde dövize endeksli her ürün bundan nasibini aldı. Prof.Özgür hocanın dediği gibi maaşları ya da asgari ücreti artırmak bile maliyetleri, enflasyonu, dolaysıyla her bir tüketim kalemine zam diye yansıyor. Serbest pazar ekonomisi arz-talep dengesi üzerinden fiyatların oluşması demektir. Fakat burada görünmeyen bir parametre daha vardır, vicdan! Çünkü sırf arz azalsın diye, zam beklentisiyle satmayanlar, stokçuluk yapanlar, ceplerini düşünürken vatandaşı hiç düşünmüyorlar, spekülatif olarak kısır döngü ile zamlar arttıkça artıyor, maalesef. Bizim dış güçlere, düşmanlara pek ihtiyacımız yok. İçtekiler fazla bile.:(

bunların indirim yapacakları yok. şimdi benim merak ettiğim biz emeklilere ne kadar zam yapacaklar? bilen var mı?

1641196546391.png

Forum istatistikleri

Konular
128,833
Kullanıcılar
450,925
Son üye
mebulut

Yeni konular

Geri