Yerçekimi ile Cep telefonu şarjı

Direncin değeri 1K diğer transistor her yerde bulunur muadilleri vardır yanılmıyorsam tam adı 2N2222 ;)

Çok teşekkürler. ilk fırsatta araştıracağım.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Böyle de gerçekleştirebilirsin Joule Thief High Efficiency LED with 1.5 volts Açıklamayı unutmuşum transistör anahtar olarak görev yapıyor zaten devrede bobin olduğu için bobin dc olarak çalışamaz bu durumda transistör açıp kapanarak 1.5VDC yi AC gerilime çeviriyor ve bobinin çıkışıyla gerilim yükseltilip normalde tek pille yakamadığımız mavi/beyaz ledi yakacak voltaj elde ediyouz ;) Benzer mantıkta ticari bir ürün devresini paylaşacağım tek pille cep şarjı

Bu ticari ürün

Bu da eşdeğer devresi
cellphone-charger-using-1.5V-battery-550x256.jpg

Bu da eşdeğer devresi

Süpersin yaaaa. Diğer aradığım şey de buydu. Yanlız ufak bir sorun var. Benim okumam yazmam yok bu devreyi nasıl kuracağım. hiç anlamadım bu çizimi de. bana bunun için neler lazım?

Joule Thief High Efficiency LED with 1.5 volts bunu okuyabiliyor musun 0.3-1.5V LED Flashlight ya bunu peki? Devrenin led yakan devreden pek farkı yok.
Bu devre için malzemeler:
1- 2sc9013 2n3904 bc547 transistör elinin altında hangis varsa dneme yanılma
2- 470mF 16V Kondansatör
3- 2200mF 16V Kondansatör
4- 1N4001 diyod
5- 5.1v Zener diod
6- 50 ohm direnç
7- Toroid (trafo için resimdekilere benzer)
8- Pil yatağı tekli
Kolay gelsin :)

Joule Thief High Efficiency LED with 1.5 volts bunu okuyabiliyor musun 0.3-1.5V LED Flashlight ya bunu peki? Devrenin led yakan devreden pek farkı yok.
Bu devre için malzemeler:
1- 2sc9013 2n3904 bc547 transistör elinin altında hangis varsa dneme yanılma
2- 470mF 16V Kondansatör
3- 2200mF 16V Kondansatör
4- 1N4001 diyod
5- 5.1v Zener diod
6- 50 ohm direnç
7- Toroid (trafo için resimdekilere benzer)
8- Pil yatağı tekli
Kolay gelsin :)
50 ohm direnç standart değer değildir bu sebeple zor bulunur 51 ohm kullanın ;) Artı cep tel şarj girişine uygun fiş veya jack Kolay gelsin.

:)azda olsa konuyu okudum bir önerıde benden:) bıldığımız gıbı piezolara darbe gelınce elektrik üretır bir çok kişi yolda yürürken ayakkabı tabanına darbe oluşturur ayakkabının tabanına piezo koyup yürüdükçe telefonumuz şarj olur azımsanacak enerjı çıkmıyor piezodan led lambayı parlatıyor nerden baksan 3 volt enerji :) çokmu uçtuk itiraf edeyım bu konuya bir ara takmıştım hatta kişin ayak isitıcısı olabılır dıye çalışma yapacaktım zamanım olmadı ikincisi sayın by lent arkadaşimiz limondan enerji bir zamanlar karaburunun arka tarafı deniz kenarında radyodan maç dinliceğız radyo var pil yok:) baktım dere içinde limon ağaçları gıdıp topladım yanımızda inşaat var gıttım orada ustadan çatı olukları yapıyorlar çinko levha limona saplanacak şekılde kestırdım limonlara sapladım ikişer adet tabii artı -eksi uç 10 tane limon ekledim radyoya taktım radyo bangır bangir ses tabı dereden limonlar toplanmaya başladı şu an o gunlerı özlüyorum iyikide uç fikirlerle bışeyler yapmışım

Üstad kendini tamamen ticari ürünlere vermişsin ; senden birde kontörsüz ve şebekesiz çalışan cep telefonu bekliyoruz :)
Yoook bende ticaret kafası yok daha çok el altındaki, ev gereçleri ile sıkıntımıza çare bulmak, hayatımızı kolaylaştırmak peşindeyim :) Sinem versiyonum Mac Gyver ;) Öksüz arkadaşım

Forum istatistikleri

Konular
129,272
Kullanıcılar
451,686
Son üye
emrah7141

Yeni konular

Geri