Metal işlemek için makine fikirleri

Hatta ben yaptım,ben yaptım diyip g**ü bile kalkar, dimi mazallah!!
Elindeki parçalar değerlendirilsin diyerek ''bedava'' malzeme gönderen,
İşi görülsün diye buradaki tanıştığı arkadaşına (Hiç görmemiş )''bedava'' parça yapıp gönderen,
Onlarca MB. Cad çizimi, Cam dosyası paylaşan, incik boncuk demeden vaktini ayıran, en azından resim karalayıp paylaşım yapan dostlar,, kulaklarınız çınlıyormu,

@togitogi , @akg , @Suat_Korkmaz , @lydra , @hikmetsapmaz , @asenyurt , @KAYSERİ @Yusuf&CNC , @Yusuf SEYLAN @c.berkan ve diğer yazamadığım forumdaşlar...
Bu yazı sadece sitemdir,
Yanıldığımı düşünen arkadaşlar kusuruma bakmasın.

Hikmet hocam, dosyaların paylaşımı, tasarrufunuzdadır.
Her koşulda,teşekkür ederim.
Kesinlikle haklısın kardeşim.Bu arada listede eksik.@window_s eklemeyi unutmuşsun.

valla nedense her okuduğum yorumda yüzüm kızarıyor meğer ne dolmuşsunuz be kardeşim
burası bilgi paylaşım platformu değil mi ben mi yanlış geldim yoksa ?

step nedir bende bilmiyorum lakin öğrenmek için hevesimiz var, kıralım mı ?
tasarım için en ufak bir çizim programından bile dirhem anlamam kafam basmıyor mu ?
@asenyurt hocam size değil lafım şahsi algılamayın lütfen
amma velakin hiç değilse hevesimizi kırmayın be abi
kendi yaşantımdan bi hikaye anlatayım ufacık plastik enjeksiyon işine ilk girdiğim hafta
bi vardiya amirimiz var ne sorsak kızıyor arıza hatalı ürün vs oldu mu Git bana çay getir !!
işi öğretmeyecek ya abi böyle yapmayın yaa
rica ediyorum gezdiğim tr de en kaliteli forum (cnc hakkında) böyle yaparsanız elbette hazırcılık türeyecek
bi kazım abi var gördük her satırını okuduğumda aklıma tabiri caiz ise evlat elini o prize sokma diyen büyükler gibi adam ama içinizdeki merakı yenememişsiniz parmağı sokmuşsunuz kiminiz çarpılmış hal yanmışsınız oda sitem etmiş etmemiş
yani ne diyeyim haddime değil tabi ki özür dilerim

Baya gerilmişiz. Şahsi görüşüm, herkese yardım eli uzatmak, herkesin birşeyler öğrenmesini sağlamak. Ayrıca, ustalarımızdan kapabildiğimizi kapmak gerektiğine inanıyorum. Bu forumda okadar çok iey öğrendim ki, paylaşım yapana da yapmayanada eşit mesafede yaklaşarak tüm bilgi ve becerimi paylaşmaya çalışıyorum. Arkadaşlar bilirler yaklaşık olarak 3-4 adet cnc çizimi bitmiş haliyle grabcad'de duruyor.. İsteyen çekip alabilir ordan, biz biraz paylaşımları ciddiye alıyorız. Kuyudan çıkarken birinin kafasına basmak değil de, kuyudakine yardımcı olmak daha önemli. Bilgi ve emek paylaşımını herzaman desteklerim, ve dedtekliyeceğimde..

Arkadaşın "hazırcı" mesajını okuyunca afedersiniz bir uçasım geldi fakat ne demek istediğini tam anlamadığım ve gerginlik çıkmasını istemediğim için yazmadım. Yazmadım ama konu buraya kadar gelmişken window_s'a haksızlık edildiğini söylemek lazım. @window_s beni hiç tanımadan, yapma imkanım olmadığını anladığıp ihtiyacım olan bir parçayı kesip göndermişti. Epey de uğraşmış. Dışarda yaptırsan 200-300 lira. Şimdi aynı parçayı @togitogi kullanıyor. Yani 2 kişinin işini gördü.

Arkadaşın mesajını tekrar tekrar okudum ama hala hasmane mi yoksa teşfik mi anlayamadım. Teşfik bile olsa "hazırcı" yakıştırması hiç hoş değil.

@window_s unuttum sanma. CNC'yi beraber yapacağız. Sözüm söz.

Madem herkes sitem ediyor ben de foruma konu açıp yardım istemek varken özel mesaj ile yardım isteyen misafir arkadaşlara. Bu arkadaşların mesaj sayıları "0". Yani özellikle özel mesaj atmak için foruma üye oluyorlar. Hep mi bana geliyorlar anlamadım ki. Size de geliyorlar mı? Soruların hepsi de aynı. "Mach3'te motor ayarlarını nasıl yaparım?" AKZ250 konusunda da anlaşıldı ki ben Mach3 ayarlamayı bilmiyorum. Gelmeyin bana misafir arkadaşlar.

arkadaşlar mesele çok uzamış. Benim söylemek istediğim. "Hayatında Word dosyası bile açmayıp,bana dosyaları, o programın dosyalarını göndersene(çünkü programı dahi araştırmamış)" diyen kişilerdir. Bunlar piyasada palavracı olarak gezerler.

Yoksa herkes bilmediğinin cahilidir zaten. Sizin bahsettiğiniz araştıran ama çizim yapma aşamasına henüz geçmemiş, çizim programını araştıran, malzemelerin ismini araştıran, videolarını izleyen, sorunları ve çözümleri takip ederek anlama yolunda insanlarla çizim dosyaları paylaşmak ise bence de paylaşılmalı.

Örneğin hayatımda kompresörle dahi hiç ilgilenmedim.Emin olun çalıştırmakta bile zorlandım. Tereddüt ettim. Şimdi pnömatik bir şeylere yapmaya kalkışıyorum. "abi sen bana almam gereken boru ölçülerini söylesen" şeklinde bir soru yerine "şu parçanın girişi m3'müş, acaba m3 aldıktan sonra kaçlık hortum kullanmalı" diye sormayı tercih ederim. Ki zaten buradaki bir şeyler yapmaya çalışan arkadaş bu şekilde soruyor, sormaya çalışıyor.

Elbette bazen acil işler dolayısıyla DM vs ile konudaki kişiye direk sormak gerekebiliyor. Bilgiyi PUBLIC paylaşmamakta günah değil ya.. Sonuçta 1 kişide olsa öğrenmiş oluyor. Forumlardaki bu PUBLIC olmayan bilgi paylaşımı dışarıda ücretli bir şekilde gayet güzel işliyor. Mesela bu Solidworks vs gibi programlar için ücretli destek alabiliyorsunuz. Evet bir kişiye veriyorlar bilgiyi ama ücretli... Belki de böyle bir şey gereklidir.

Çizimlerinizi yine grabcad'e koymalısınız bence. Ama adam profilinizin veya imzanızın altındaki grabcad linkine tıklamıyorsa, bu kadar bile meraksızsa varsın bence bırakın cad dosyası sahibi olmasın.

İlim isteyenin olsun, dilenenin değil..

suat abey
dediğin gibi bana da çok özel mesaj geliyor ilk başlarda çok yardımcı oluyordum ama artık bakmıyorum bile.
hatta profil sayfama yazı olarak bile yazan var siliyorum direk.

benim asıl sitemim (hatta forumun çoğunun muzdarip olduğunu düşündüğüm) hazırcı kişiler
evet adamın 1-2 mesajı var diyor ki, 3 metreye 5 metre cnc yapacam malzeme listesi ne olur ?
içimden diyorum ki la ilahe illallahhhh
hatta ve hatta benim cnc tasarımımın çizimlerini paylaştığım konu başlığının altındaki ilk yoruma bakmanızı şiddetle tavsiye ediyorum.
ahanda link
https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/hazir-cnc-tasarimi.98199/

ben kendimi beleşçi dediğim ve hiç araştırma yapmayan insanlardan izole ediyorum şahsen

arkadaşlar mesele çok uzamış. Benim söylemek istediğim. "Hayatında Word dosyası bile açmayıp,bana dosyaları, o programın dosyalarını göndersene(çünkü programı dahi araştırmamış)" diyen kişilerdir. Bunlar piyasada palavracı olarak gezerler.

Yoksa herkes bilmediğinin cahilidir zaten. Sizin bahsettiğiniz araştıran ama çizim yapma aşamasına henüz geçmemiş, çizim programını araştıran, malzemelerin ismini araştıran, videolarını izleyen, sorunları ve çözümleri takip ederek anlama yolunda insanlarla çizim dosyaları paylaşmak ise bence de paylaşılmalı.

Örneğin hayatımda kompresörle dahi hiç ilgilenmedim.Emin olun çalıştırmakta bile zorlandım. Tereddüt ettim. Şimdi pnömatik bir şeylere yapmaya kalkışıyorum. "abi sen bana almam gereken boru ölçülerini söylesen" şeklinde bir soru yerine "şu parçanın girişi m3'müş, acaba m3 aldıktan sonra kaçlık hortum kullanmalı" diye sormayı tercih ederim. Ki zaten buradaki bir şeyler yapmaya çalışan arkadaş bu şekilde soruyor, sormaya çalışıyor.

Elbette bazen acil işler dolayısıyla DM vs ile konudaki kişiye direk sormak gerekebiliyor. Bilgiyi PUBLIC paylaşmamakta günah değil ya.. Sonuçta 1 kişide olsa öğrenmiş oluyor. Forumlardaki bu PUBLIC olmayan bilgi paylaşımı dışarıda ücretli bir şekilde gayet güzel işliyor. Mesela bu Solidworks vs gibi programlar için ücretli destek alabiliyorsunuz. Evet bir kişiye veriyorlar bilgiyi ama ücretli... Belki de böyle bir şey gereklidir.

Çizimlerinizi yine grabcad'e koymalısınız bence. Ama adam profilinizin veya imzanızın altındaki grabcad linkine tıklamıyorsa, bu kadar bile meraksızsa varsın bence bırakın cad dosyası sahibi olmasın.

İlim isteyenin olsun, dilenenin değil..
Üstad bizde zaten hüsnü zan ile senin bu şekilde düşündüğünü anlamıştık ama olayın gelişimi şu şekilde olduğu için sıkıntı oldu @window_s hocamız hikmet abiden döküman paylaşmasını istedi hikmet abimizde cad çizimleri atabilirim deyince sizin mesaj direk @window_s hocama gibi oldu bu anlamda bir özür borçluyuz kendisine kaldiki @window_s ben dahil aramızdaki bir çok amatör cnc ciyi cebinden çıkartır zannımca. buzamana kadar kendisinden çok şeyler öğrendik cnc yapmamış olmasına rağmen.

Arkadaşlar malumunuz BT30 spindle projemin sonlarındayım. Şimdi bu motoru kullanmak için bir makine yapmak istiyorum. Amacım sert metalleri (karbonlu çelikler) dahi kesebilmek. Kesebilmek derken freze kadar olmasa da ona yakın performanslarda kesim yapabilmek.

Aslında ben hepsi bir arada bir makine istiyorum. Çelik de kesebileyim ama yumuşak malzemeleri de kesebileyim. Bu yüzden router tarzında ama 50x50x20cm gibi kesim alanına sahip olsun istiyorum.

Gövde malzemesi ne olsun? İçi boş kare/dikdörtgen demir veya çelik profil mi (Çelik zor gerçi. Pahalı) yoksa demir levha mı kestireyim? Kaynak konusunda sıkıntı yok. Kaynak makinem var bu yüzden kare demir profil aklıma daha çok yatıyor.

En önemli soru köprü sabit mi kalsın? Yani köprü sabit ama tabla hareketli. Bu tarz makineleri nedense bir türlü içime sindiremiyorum. Belki çok daha mantıklı ama iyi düşünmek lazım. Özellikle bu konuda görüşlerinizi paylaşın lütfen.

Diğer soru, vidalı mil/bilyeli somun kullanmaktan bıktım. Ne zaman tornada uçlarını işlesem mil yamuluyor. Bu yüzden kremayer sistemi kullanmak istiyorum. En azından uzun olan Y ekseninde.

Sulu çalıştırmak istiyorum. Şimdi kullandığım püskürtmeli şekilde değil de doğrudan uca pompa sıvı akıtacağım. Bu yüzden tablanın altında talaşı sıvıdan ayıran bir filtreleme sistemi yapacağım.

Makineyi kafamda netleştirmek için görüşlerinizi paylaşırsanız memnun olurum.

Teşekkürler

Herkese merhabalar. Konuyu ve tüm yorumlarınızı ilgiyle okudum, ben de konuyla ilgili kendi fikirlerimi belirtmek istedim.

Bence ilk etapta, işleyeceğimiz talaş kaldırması en zor malzemeye göre konstrüksiyona karar vermeliyiz. Siz çelik yani demir içeren metal (ferrous metals) malzeme de işleyeceğinizi söylemişsiniz dolayısıyla artık demir dışı metallerin makine konstrüksiyonunu belirlemede bir hükmü kalmıyor, çünkü titanyum, nikel alaşımları gibi metaller dışında piyasada kullanılıp talaş kaldırması en zor olan metaller demir içeren alaşımlardır.

İkinci belirleyici kriter işleyeceğiniz en büyük hacimli parçanın ölçüleri ve ağırlığı. Ölçüler makine konstrüksiyon ölçülerini belirleyecekken ağırlık ise rijitlik için almanız gereken önlemleri ve güç için hesaplardaki faktörleri belirleyecektir.

Üçüncü önemli kriter makineden olan işleme, pozisyonlama ve tekrarlama hassasiyeti gibi faktörler.

Hareketli tabla konstrüksiyonunun avantajları (örnek: motor sayısı) da mevcut dezavantajları da, bu da sizin ihtiyacınıza göre şekillenmelidir.

Sulu çalışma işi tüm konstrüksiyonu gözden geçirmeyi ve revizyonu gerektirecek başlı başına bir iş. Routerlarda sulu çalışma imkanı yok denecek kadar azdır.

Sonuç olarak; 500x500x200 mm işleme alanı, ferrous metal yani çelik veya dökme demir sınıfından malzeme işlenecek olması ve sulu çalışma durumu zaten makine konstrüksiyonunu kabaca belirlemiş. Eğer orta-sert çelik işlemede 40 mikron civarı hassasiyet (parçaları doğru tasarım ile hassas işleyip montajı çok hassas şekilde yapmalısınız) bana yeter diyorsanız benim fikrim konstrüksiyon kesinlikle C tipi olmalıdır. C-tipi gövde dik işleme merkezlerinin gövde yapısıdır (yandan bakıldığında C harfine benzemesi) ve ister hareketli tablalı ister sabit tablalı olsun rijitliği dolayısıyla işleme hassasiyeti routerlarla kıyas dahi yapılamaz. Zaten Hikmet Bey bu konudaki yaşadığı tecrübeyi aktarmış ve Lydra arkadaş da bilgilerini belirtmiş.

Bunun yanında spindle'ın yalnızca Z eksende hareket serbestliği yani harektli tabla durumu hem konstrüktif olarak hem de ölçüsel hassasiyet açısından (eldeki imkanlarla yapılacak makine açısından) size çok avantajlar sağlayıp işinizi kolaylaştıracaktır ve Z işleme yüksekliğinizin önünü açacaktır.

Konstrüksiyon kabaca belirlenmiş olduktan sonra makineden beklentilerinize göre önemli detaylar önünüze çıkacaktır. Başarılar dilerim.

Son düzenleme:
Bir de bunlar sadece benim az tecrübeye dayali fikirlerim, yanlış da olabilir ama ukalalik bilmişlik olarak dusunmeyin.

sanırım konu kapanmış, ne konuyu açanın ne de başka kimsenin umrunda değil..

Forum istatistikleri

Konular
128,467
Kullanıcılar
450,408
Son üye
omerbehlulka

Yeni konular

Geri