çok yüksek basınç

Arkadaşlar kusura bakmayın,

Uzun yıllar üzerinde çalıştığım bir konu olduğu için dayanamadım bir yığın cevap yazdım. O kadar çok detay var ki bu konuda kitap yazsam gene de bitmez. (Gerçi yazsam da kimse okumaz :))

merhaba arkadaşlar

sıvı azotu şu şekilde üretebilirsin

1. psa azot ünitesinde havadan azot ayrıştırılır
2. ayrıştırılan azot stirling döngüsüyle sıvılaştırılır

2. adımdaki temel mantık azotu önce sıkıştırmak, sıkışınca ısınan azotu soğutmak, soğuk sıkışmış azotun tekrar basıncını düşürmek ki bunu yapınca yine soğur, bu döngüyle azotu -196 dereceye kadar düşürüp sıvı azot elde edilebilir

bunları yapmak içinse termodinamiği bilmek özellikle jole-thompson etkisine ve stirling motoruna vakıf olmak lazım. 1. adım olan havadan azotu ayrıştırmak konusunda (psa döngüsüyle) uzman sayılırım 2. adımda ise bilgim çok azdır

yardımcı olabilmişimdir umarım

bu arada havayı yüksek basınçla sıvılaştırmak bence istanbul ankara arası hava muhalefetiyle uçuş yapılamıyor diye yeraltından uçaklar için tünel kazmaya benzer, biraz abartılı oldu ama sonuçta malesef öyle.

sağol kural,bir şey daha sormak isterim daha doğrusu merak
nette youtube vs video sitelerinde deneyler yapılıyor görüntüler var
sıvılaştırılmış azotu normal atmosfer basıncında bir kaba koyup içine
bitki,plastik top vs atıyorlar. Görünümü aynı su fakat üstünden dumanlar falan
çıkıyor ve çok soğuk.yani öyle yüksek basınç falan yok gibi nasıl oluyor bu anlamadım. Biz ise bir gazın aşırı basınç altında sıkıştırılıp soğutulmasından
söz ediyoruz.

Oradaki sıvı azot basınç altında sıvılaştırılmadığı yani atmosfer basıncında ısısı -196 oC olduğu için ortada basınç olayı yok. Üzerinde çıkan dumanlar ise ortam sıcaklığı azotun sıcaklığına göre çok yüksek olduğu için kaynama olmasından dolayı meydana gelen buharlaşmadır.

Daha önce o tip deneyi yaptım. Domatesle tahtaya çivi çakmıştım :)

Değerli arkadaşım;

Yüksek basınç üretmek(dediğin basınç) 3 yada 4 kademe kullanman gerekir.İzmir de bu basınçlarda kompresör imalatı yapılıyor.%100 yerli başkada yapan firma yok.4 yıl bende bu sektörde çalıştım.
Bu kompresörün imalatını yapan firmanın ismi ve web adresini verebilir misiniz? Bu basınçlarda TR de üretilmiyor diye biliyordum.

Bu kompresörün imalatını yapan firmanın ismi ve web adresini verebilir misiniz? Bu basınçlarda TR de üretilmiyor diye biliyordum.

evet bende merak ettim

bi arkadaş bi link verdi Tecom Compressor diye oda bi türk firmasıymış diğer adresiyse arcom.com.tr ben ilk defa duydum
o kadar da araştırmıştım bu işi aslında tabi hava basan olarak değil de oksijen kompresörü aslında benim asıl ilgi alanım

evet bende merak ettim

bi arkadaş bi link verdi Tecom Compressor diye oda bi türk firmasıymış diğer adresiyse arcom.com.tr ben ilk defa duydum
o kadar da araştırmıştım bu işi aslında tabi hava basan olarak değil de oksijen kompresörü aslında benim asıl ilgi alanım

Oksijen kompresörlerinde yağa çok dikkat edin. Kompresör mutlaka oksijende çalışabilir sertifikalı olmalı.

Oksijen kompresörlerinde yağa çok dikkat edin. Kompresör mutlaka oksijende çalışabilir sertifikalı olmalı.

evet doğru ama yalnızca kompresörde değil oksijen kullanılan her ortamda yağ ve benzeri petrol ürünleri kullanımına çok dikkat edilmesi yani kullanılmaması gerek

zaten o yüzden sayılı firma yapabiliyor oksijen kompresörünü malesef tabi eski jenerasyon suyla yağlama yapan modelleri saymazsak

ATLAS compresör üzerine yoktur.

Forum istatistikleri

Konular
129,179
Kullanıcılar
451,532
Son üye
plcuzman

Yeni konular

Geri