1000x800 Yüksek hızlı cnc router tasarımı

Öncelikle üşenmeyip uzun uzun anlattığınız için teşekkür ederim. Söylediğiniz gibi piyasada ciddiyetle iş yaptırmak çok zor, detaylı teknik resim okuyabilip imalata uygulayabilen fason üretici bulmak sıkıntı.

Ben de uzun zamandır kendim için bir makine yapmayı ve sonrasında büyük ve kaliteli bir tezgah tasarlamayı düşünüyorum bu bakımdan bu siteye üye oldum. Yabancı menşeili ve profesyonel cnc tezgah tasarım ve üretimi yapan bir firmanın tasarım bölümünde tecrübem var tabi onlar bu ince ayarlamaları çok yüksek fiyatlı ekipmanlarla hassas olarak yapıyor fakat doğal olarak bende öyle bir bütçe olmadığı için klasik yöntemleri irdeliyorum. Aslında hassas, fonksiyonel ve katma değerli tezgah üretimi zor değil birkaç püf noktası var (malzeme bilgisi, parçaların toleranslandırılması, bu parçaların üretim yöntemleri, parametrik kompanzasyon vb.) fakat yüksek bütçe istiyor, mesela sırf hassas şekilde ray montajı için kullanılabilecek bir ekipmanın fiyatı 100 bin TL civarında. Günümüzde yurtiçinde bir çok cnc router tarzı makine üreticisi piyasaya girdi ve adım gibi eminim bunların yüzde 95'inin bahsettiğim bu konulardan haberi dahi yok fakat bunlardan bazılarının peynir ekmek gibi makine sattığını görüyorum.

İkinci makineniz için tasarım yönünden yardım edebileceğim bir konu olursa seve seve yardım ederim aynı şekilde ben de sizin tecrübenizden faydalanmak isterim.

Saygılarımla.

Bende size teşekkür ederim.
Memnuniyetle size yardımcı olurum ve bilgilerinizden yararlamak isterim.Düşünce tarzınız,yazdıklarınızdan anlaşılıyor.Her konuda kaliteyi yükseltmemiz gerekiyor.

Saygılar

Bende size teşekkür ederim.
Memnuniyetle size yardımcı olurum ve bilgilerinizden yararlamak isterim.Düşünce tarzınız,yazdıklarınızdan anlaşılıyor.Her konuda kaliteyi yükseltmemiz gerekiyor.

Saygılar

Benim için de memnuniyetle. Söylediğiniz gibi kalitenin yükselmesi kesinlikle şart. Bir sonraki tezgahınızın gövdesi yine Al profillerden mi olacak yoksa çelik konstrüksiyon mu kullanacaksınız?

Bu makineyi hobi amaçlı ahşap işlemek için yaptığımız için al kullandık.Pek sağlıklı olduğunu düşünmüyorum,kullandığımız raylar vidalı miller ile gövde farklı genleşecek dolayısıyla kalibrasyon da değişiklikler olacak.Bu değişiklikler
Benim için de memnuniyetle. Söylediğiniz gibi kalitenin yükselmesi kesinlikle şart. Bir sonraki tezgahınızın gövdesi yine Al profillerden mi olacak yoksa çelik konstrüksiyon mu kullanacaksınız?

Bu makineyi hobi amaçlı ahşap işlemek için yaptık.İşleme sırasında yük yok denecek kadar az,ölçü hassasiyeti orta düzeyde.Pek sağlıklı olduğunu düşünmüyorum çünkü;kullandığımız ray vs ile gövdenin termal genleşmeleri çok farklı olacak buda kalibrasyonun değişmesine neden olacak diye düşünüyorum.
Tabi bu yapılacak işin niteliğine ciddi etki yapmayacaktır.
5 eksen olunca işin niteliği çok değişecek.Gövdeyi çelik konstrüksiyon veya epoksi granit yapabilirim.
henüz makinenin işleme ölçülerini tam olarak tesbit etmedim.Genel bilgi toplama aşamasındayım.

Epoksi granit konusundaki tecrübelerinden faydalanmak isteriz :) :)

Koçlu kardeş makinan cok güzel olmuş eline sağlık gecisler cok başarılı. Konu actim ama bu cv kontrol değerleri kaç olmali senin makina bu işi cok iyi yapiyor var mı bu işin bir püf noktası değerlere kac yazacaz arkadaş bir yardımcı olsan router ci arkadaşlar a da yardimci olursun

Koçlu kardeş makinan cok güzel olmuş eline sağlık gecisler cok başarılı. Konu actim ama bu cv kontrol değerleri kaç olmali senin makina bu işi cok iyi yapiyor var mı bu işin bir püf noktası değerlere kac yazacaz arkadaş bir yardımcı olsan router ci arkadaşlar a da yardimci olursun
Konunun içinde daha öncede sorulmuştu cv ayarlarında hiç bir şey yapmadım fakat ilk denemelerde tuhaf hareketler yapıyordu sorunun kaynağının dizüstü bilgisayar olduğunu tespit ettik yeni bir pc bağladık sorunlar çözüldü.

Bu makineyi hobi amaçlı ahşap işlemek için yaptığımız için al kullandık.Pek sağlıklı olduğunu düşünmüyorum,kullandığımız raylar vidalı miller ile gövde farklı genleşecek dolayısıyla kalibrasyon da değişiklikler olacak.Bu değişiklikler

Bu makineyi hobi amaçlı ahşap işlemek için yaptık.İşleme sırasında yük yok denecek kadar az,ölçü hassasiyeti orta düzeyde.Pek sağlıklı olduğunu düşünmüyorum çünkü;kullandığımız ray vs ile gövdenin termal genleşmeleri çok farklı olacak buda kalibrasyonun değişmesine neden olacak diye düşünüyorum.
Tabi bu yapılacak işin niteliğine ciddi etki yapmayacaktır.
5 eksen olunca işin niteliği çok değişecek.Gövdeyi çelik konstrüksiyon veya epoksi granit yapabilirim.
henüz makinenin işleme ölçülerini tam olarak tesbit etmedim.Genel bilgi toplama aşamasındayım.

Hobi amaçlı tasarlanmasına rağmen gördüğüm kadarıyla detaycılığı es geçmemişsiniz, bu da 2. makinenizin güzel olacağını şimdiden gösteriyor. Gövdenin aluminyum olup üzerindeki lineer hareket elemanlarının çelik olması dediğiniz gibi termal genleşme farklılıklarıyla gerilme yığılmaları dolayısıyla geometrik ve ölçüsel oynamalara sebep olabilir ama ahşap işlemek için hiç sorun teşkil etmez. Fakat büyük yüke girecek ve ölçüsel hassasiyetin yüksek olması istenen bir tezgahta sorun olur. Bu sorunu eksenlerde lineer enkoder kullanarak ve bazı yüzeyleri ısıl işlemle sertleştirerek büyük ölçüde çözebiliriz, bunun yanında ilk bakışta gövde konstrüksiyonu da lineer hareket elemanlarının termal genleşme davranışına yakın özelliklere sahip yani çelik malzemeden olması daha iyi olur gibi geliyor. Fakat yine de araştırma yapmak iyi olur, epoksi granit malzeme hakkında benim şahsen hiç bilgim yok.

Hobi amaçlı tasarlanmasına rağmen gördüğüm kadarıyla detaycılığı es geçmemişsiniz, bu da 2. makinenizin güzel olacağını şimdiden gösteriyor. Gövdenin aluminyum olup üzerindeki lineer hareket elemanlarının çelik olması dediğiniz gibi termal genleşme farklılıklarıyla gerilme yığılmaları dolayısıyla geometrik ve ölçüsel oynamalara sebep olabilir ama ahşap işlemek için hiç sorun teşkil etmez. Fakat büyük yüke girecek ve ölçüsel hassasiyetin yüksek olması istenen bir tezgahta sorun olur. Bu sorunu eksenlerde lineer enkoder kullanarak ve bazı yüzeyleri ısıl işlemle sertleştirerek büyük ölçüde çözebiliriz, bunun yanında ilk bakışta gövde konstrüksiyonu da lineer hareket elemanlarının termal genleşme davranışına yakın özelliklere sahip yani çelik malzemeden olması daha iyi olur gibi geliyor. Fakat yine de araştırma yapmak iyi olur, epoksi granit malzeme hakkında benim şahsen hiç bilgim yok.
Epoksi hakkında bilimsel bir makale okudum epoksinin cinsi granit agrega'nın boyutları karışımın oranının çok önemli olduğu analaşılıyor.Sanırım çelik konstrüksiyon olarak düşüneceğim.

Anladığım kadarıyla işin doğası gereği çok ince ayrıntıları var ve tedariki zor olur. Bence de çelik konstrüksiyon en iyi çözüm olur.

Forum istatistikleri

Konular
128,842
Kullanıcılar
450,936
Son üye
kemalarda34

Yeni konular

Geri