1000x800 Yüksek hızlı cnc router tasarımı

tabi bunlara + bir ilave daha yapayım operatörün ve cam'cininde kaliteli olması gerekir.

Kayserili cam ile yapmanın bir çok yolu var örneğin kare bir kontur dolaşacaksın z te 1mm dalma ile10 mm. Z'teki dalmayı x,y ekseninin durduğu anda değilde sürekli rampa halinde turu tamalayana kadar verebilirsin.

Kayserili cam ile yapmanın bir çok yolu var örneğin kare bir kontur dolaşacaksın z te 1mm dalma ile10 mm. Z'teki dalmayı x,y ekseninin durduğu anda değilde sürekli rampa halinde turu tamalayana kadar verebilirsin.
Heee biliyorum o yöntemi aspire de yapabiliriz onu :)

erkek dişi model yapıp birbirine geçip geçmediğini özellikle köşelerin radius lu olmasını sağla verdiğin radius un fazlasını yaptığını göreceksin..

Üretkenliğin kibrit kutusu bina yapmaktan ibaret olduğu bir ülkede harika düşünüyorsun umarım başarırsın. Makinenle ilgili birşeyi merak ediyorum, lineer rayların ve bilyalı vidalı millerin birbirine göre paralelliğini ve kendi içindeki doğrusallığını ne şekilde sağladın acaba?

Üretkenliğin kibrit kutusu bina yapmaktan ibaret olduğu bir ülkede harika düşünüyorsun umarım başarırsın. Makinenle ilgili birşeyi merak ediyorum, lineer rayların ve bilyalı vidalı millerin birbirine göre paralelliğini ve kendi içindeki doğrusallığını ne şekilde sağladın acaba?

Maalesef piyasada düzgün iş yaptırmak zor olduğu için bütün parçaları kendim işledim.Öncelikle profillerin boylarını çok hassas olarak ölçüye ve gönyeye getirdim.Al plakalarda düzlemsellik ve paralellik
sorunu yoktu sadece kalınlıklarda 0.1 ile 0.3 mm kadar farklar vardı işlerken tek yüzeyden referans alarak işledim.İlk Y ekseni tek rayı profile göre komparatör ile iki ucu sıfır olacak şekilde doğrulttum.Karşı tarafın rayınıda ilk raya göre komparatörle dogrulttum.Y arabalarının resimleri incelerseniz parçalar birbirine geçme her ikiside % 100 ölçü olarak aynı ve x ekseni profillerinin geçeceği yuvalar var.Bu yuvalar x ekseni profillerinin dış ölçülerine göre açıldı(her iki profilin yönüne göre tek tek).Montaj yaparken x ekseni kendi kendine gönyeye geldi.X ekseninde arabalar 4 mm derinlikte kanal içinde.Bu kanalı işlerken arabaların genişlik ölçülerinin +0.03 mm kadar farklı olduklarını farkettik;).Z ekseninin ise ray ve arabaların hepsi kanal içinde olduğu için dikliğini sağlamış olduk.Burada'da rayların yan ölçülerinin +0.02 mm farklı olduklarını farkettik bu farkları ekseninin iki tarafına eşit olarak vererek hallettik.
İlk resimleri incelerseniz göreceksiniz. Tabi baştan itibaren her parçayı kontrol ederek gittik.Mesela y arabasının raylarının bir tanesinin civatasını söküp arabayı elle çıkarabilyorsunuz takarken altına jelatin kağıdı girmiyor.Buda olası hatanın 0.02 mm nin altında olduğunu gösteriyor.

Saygılar

Öncelikle üşenmeyip uzun uzun anlattığınız için teşekkür ederim. Söylediğiniz gibi piyasada ciddiyetle iş yaptırmak çok zor, detaylı teknik resim okuyabilip imalata uygulayabilen fason üretici bulmak sıkıntı.

Ben de uzun zamandır kendim için bir makine yapmayı ve sonrasında büyük ve kaliteli bir tezgah tasarlamayı düşünüyorum bu bakımdan bu siteye üye oldum. Yabancı menşeili ve profesyonel cnc tezgah tasarım ve üretimi yapan bir firmanın tasarım bölümünde tecrübem var tabi onlar bu ince ayarlamaları çok yüksek fiyatlı ekipmanlarla hassas olarak yapıyor fakat doğal olarak bende öyle bir bütçe olmadığı için klasik yöntemleri irdeliyorum. Aslında hassas, fonksiyonel ve katma değerli tezgah üretimi zor değil birkaç püf noktası var (malzeme bilgisi, parçaların toleranslandırılması, bu parçaların üretim yöntemleri, parametrik kompanzasyon vb.) fakat yüksek bütçe istiyor, mesela sırf hassas şekilde ray montajı için kullanılabilecek bir ekipmanın fiyatı 100 bin TL civarında. Günümüzde yurtiçinde bir çok cnc router tarzı makine üreticisi piyasaya girdi ve adım gibi eminim bunların yüzde 95'inin bahsettiğim bu konulardan haberi dahi yok fakat bunlardan bazılarının peynir ekmek gibi makine sattığını görüyorum.

İkinci makineniz için tasarım yönünden yardım edebileceğim bir konu olursa seve seve yardım ederim aynı şekilde ben de sizin tecrübenizden faydalanmak isterim.

Saygılarımla.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
129,092
Kullanıcılar
451,396
Son üye
mrtarslan1

Yeni konular

Geri