1000x800 Yüksek hızlı cnc router tasarımı

Anladığım kadarıyla işin doğası gereği çok ince ayrıntıları var ve tedariki zor olur. Bence de çelik konstrüksiyon en iyi çözüm olur.
Aynı fikirdeyim biraz macera olacak.Sizin makine ne olacak.

Ben ilk makine olarak 3+1 eksen sabit tablalı divizörlü aluminyum işleyecek bir makine düşünüyorum. Atc, toz toplama, otomatik takım boyu ölçme gibi opsiyonlar da eklemeyi planlıyorum. Bu makineyi uzun süre kendim kullanarak farklı koşullarda test edeceğim. Amaç ar-ge dahilinde kendi başıma bir proje başlayıp sonuca ulaşarak özgüven kazanmak, ikinci ve çok daha ileri bir makine için bilgi ve tecrübe altyapısı oluşturmak. Bu bakımdan mekanik tasarım dahilinde ölçü hassasiyeti en önemli hedefim olacak. Bakalım artık inşallah başarırız, şimdilik sadece hayal.

Çok teşekkür ediyorum düşünceleriniz için, aynı şey sizin için de geçerli, bu ülkedeki en büyük sorunlardan biri de paylaşım sorunu, siz bu sitede paylaşımlar yaparak bunu zaten aşmışsınız. İhtiyaç halinde atölye konusunda sizinle irtibata geçerim, çok sağolun.

Çok teşekkür ediyorum düşünceleriniz için, aynı şey sizin için de geçerli, bu ülkedeki en büyük sorunlardan biri de paylaşım sorunu, siz bu sitede paylaşımlar yaparak bunu zaten aşmışsınız. İhtiyaç halinde atölye konusunda sizinle irtibata geçerim, çok sağolun.
Sayenizde biraz keyiflendim,bilgi paylaştıkça çoğalır.Yanlış hatırlamıyorsam Konfiçyüs'un şöyle bir deyişi var;iki kişide belli bir miktar para var bu kişilerden biri parasının tamamını diğerine verince diğerinin parası artıyor verenin hiç parası kalmıyor fakat biri bilgisini paylaşınca karşı tarafın bilgisi artıyor kendi bilgiside azalmıyor.Bunu içimize sindirmemiz gerekiyor.

Sayenizde biraz keyiflendim,bilgi paylaştıkça çoğalır.Yanlış hatırlamıyorsam Konfiçyüs'un şöyle bir deyişi var;iki kişide belli bir miktar para var bu kişilerden biri parasının tamamını diğerine verince diğerinin parası artıyor verenin hiç parası kalmıyor fakat biri bilgisini paylaşınca karşı tarafın bilgisi artıyor kendi bilgiside azalmıyor.Bunu içimize sindirmemiz gerekiyor.
Gerçekten çok anlamlı birşey demiş. Yabancı forumlarda birçok ırktan insanla konuştum, bizdeki gibi ego kimsede yok valla, adamlar yardım etmekten zevk alıyor. Herkes bilgilerini masanın üzerine koyunca herkesin ufku daha da açılıp daha farklı fikirler türüyor. Mesela practicalmachinist.com diye bir site var makine kullanıcıları tecrübe edindikleri makineler hakkında yorumlar yapıyor birbirlerinin problemlerini çözüyorlar, ben orada kimseyle konuşmadım ama sırf yazılanları okuyarak bir makineden genel beklentileri görebiliyorum. Adamlar böyle böyle teknolojiyi ilerletiyor. Bunu biz de zamanla sindireceğiz, mecburen.

Bazen umudumu bazen kaybediyorum.You tube bir kaç video koymuştum izleme oranlarına bakıyorum en çok Amerika izlemiş sonra Rusya,Afrika 0.Resmen dünyanın gelişmişlik haritasını görüyorsunuz.Bizimde biraz çaba harcamamız gerekiyor sen ben demeden

videoların ana başlıklarını türkçe ve tag lerini türkçe yazmak lazım. ülkemizde maalesef bu tip işlerin izlenmesi çok düşük. veririm parasını bunu satan kişilere alırım makinemi mantığı var.
hatta tüplü lazerler genelde çinden geliyor ülkemize ben üretici göremedim..

Versin parasını da alsın işte ne güzel biz de para kazanırız fena mı :)

o firmalar da satın alan kişileri her türlü kazıklar.
makinenin bir yeri arızalandı mı acaba burası nasıl çalışır diye hiç araştırır mı kullanıcı ?? hiç bakmaz mı ulan bu kadar para veriyoruz nasıl yapmışlar diye ??

Forum istatistikleri

Konular
129,340
Kullanıcılar
451,811
Son üye
benanç.

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri