200x150 CNC Router Projem Hakkında Fikir Öneri ve Yardım

Blitzkrieg ellerine saglik , benimkine gercekten cok benziyor :) Ben X ve Y 'de de BK'lari kullandim , ozellikle x'de onlari tutturmak zor oldu , henuz bitirip testlere baslamistim ki simdi farkli bir odaya tasindigim icin router'i sokuyorum. Orada artik tam ayar yaparak terkar toplayacagim. Benim miller 1605'di ama simdi alsam 2010 yada 1610 alirdim sanirim , hizda onemli diye dusunuyorum.

Bekir bey sizin tasarimda cok fazla mesafe bosa gitmis gibi farkli tasarimlarida bir inceleyin derim.
Senin kullamayı düşündüğün malzemelerin çoğunu kullanarak ben ufaktan başladım;). Senin CNC için Ortalama 7000-10000 TL gibi bir fiyat çıkar diye düşünüyorum;). Tabi aldığın malzemelerin kalitesine ve pazarlık kabiliyetine göre değişir.;)

Benim makinam 1500x1200x400 Ebadında 1200x900 net kesim alanı var. tüm eksenlerde 2005 vidalı mil mevcut.
Gövde 90x90 ve 45x90 Ağır Profil kullandım.
Köprü ve mil ayaklarında 6000 serisi 20mmlik alüminyumdan oluşmakta.

Tüm eksenlerde 20'lik kare ray kullanıldı.
Z Ekseninde DAR kalan her yerde geniş arabalar (trenler :p) bulunmakta.

Z ekseninde BK12-BF12, diğerlerinde FK15-FF15 bulunmakta.

2,2 KW AREL Spindle ve TECO VDF kullandım.
AKZ-250 4 Eksen USB Konrol Kartı
Leadshine MA860H x 4
Meanwell 48V 7,8 A x4
86HS85 x4
kullandım

Size kolay gelsin.

Burada katkı ve fikirlerinden dolayı @ramerturk @asenyurt @gumush @Suat_Korkmaz @KAZIMUGUR a ayrıca teşekkür ederim.

Projemin tamamı bitince ayrıca başlığımda fotografları paylaşacağım.

YjdzP6.jpg
896pna.jpg
D8OnXO.jpg

Hımmm anladıııımm ,
Düşeyde duran ve yaklaşık 200~250 mm lik çelik mill ( en az 16mm çap - bence videodaki 20 lik gibi gözüküyor ) öyle 1000 devir önerken aciiiipp salgı yapar onu almak içinmişşş.
..de mesela 1000 devir yapsa ( dakikada ) 5mm hatve ile 250 mm yi katetmesi için olsa olsa 3 sn ...
sallansın be abüü , salllaaa. :)

Neden sorusunu net biçimde cevaplamadığınız sürece nasıl sorusuna geçmeyin !

videodakide tam artizz , ".. şu tarafları genelde hep bozuk olur " muş ...sevsinler
Bağlamasını bilme doğru dürüst pensin olmasın sonra ..sallanır abüü..

Doğru hele rezonansı bulsun bükülür 90 derece olur ve adamın kafasına vurdumu ikiye böler.
Torna fener mili arkasından fazla çıktığı halde özel tedbiri ( boru yatak ) kullanmadığı için ince milin adam öldürdüğü çoktur.
Aman dikkat.

Aslında soruma net cevap alabilse idim yukarıdakinin de görevini soracaktım ama işte nasip .. neyse..:rolleyes:

Yaaa peki neden 4 tane araba kullanılır 3 tane kullansak yani mesela.. hukuki durumu nedir ?

Blitzkrieg ellerine saglik , benimkine gercekten cok benziyor :) Ben X ve Y 'de de BK'lari kullandim , ozellikle x'de onlari tutturmak zor oldu , henuz bitirip testlere baslamistim ki simdi farkli bir odaya tasindigim icin router'i sokuyorum. Orada artik tam ayar yaparak terkar toplayacagim. Benim miller 1605'di ama simdi alsam 2010 yada 1610 alirdim sanirim , hizda onemli diye dusunuyorum.

Bekir bey sizin tasarimda cok fazla mesafe bosa gitmis gibi farkli tasarimlarida bir inceleyin derim.
mesafe boşa gitmiş dediniz ama tam anlamadım :) başka nasıl bir model önerebilirsiniz

Hm simdi musait olmayacagim ama musait oldugumda cizim uzerinden isaretleyeyim. Ama bosa gitmis dogru bir ifade olmamis olabilir.

Hm simdi musait olmayacagim ama musait oldugumda cizim uzerinden isaretleyeyim. Ama bosa gitmis dogru bir ifade olmamis olabilir.
teşekür ederim :) eksik gördüğünüz ve dez avantajlı olan bir durumu değerlendirirseniz benim hata yapmadan bir tasarım şekillendirmem daha kolay olur.

Sanayide lazer kesim ve sac büküm isine hakim bir tanidigin varsa isler cok daha uygun fiyata cikabilir. Komponent seciminde Sahin Rulman i öneririm. Neredeyse cin fiyatina parca saglayabilirsin. ilk önerdigin elektronik kisimlar basari saglar. Mekanigi ne kadar iyi kalibre edersen ve bu stabil kalirsa o kadar saglikli olur.
Agir parcalar calismayacaksan Y-Eksenini hareketli hale getirebilir ve bu boslugu sifirlayabilirsin. Portal sisteminde mecburi ölü bölgeler olur.

Sanayide lazer kesim ve sac büküm isine hakim bir tanidigin varsa isler cok daha uygun fiyata cikabilir. Komponent seciminde Sahin Rulman i öneririm. Neredeyse cin fiyatina parca saglayabilirsin. ilk önerdigin elektronik kisimlar basari saglar. Mekanigi ne kadar iyi kalibre edersen ve bu stabil kalirsa o kadar saglikli olur.
Agir parcalar calismayacaksan Y-Eksenini hareketli hale getirebilir ve bu boslugu sifirlayabilirsin. Portal sisteminde mecburi ölü bölgeler olur.
lazer kesimci tornacı hepsi mevcut ama stepmotor ve vidalı mil bağlantı noktalarında ihtiyacım olacak 20mm alüminyum mu kullanmalıyım yoksa 10mm demir sac mı kullanmalıyım karar veremedim

@Türker Berber ama y eksenini nasıl hareketli hale getirebilirim onu anlamadım tablanın hareketinden bahsediyorsanız ölcü 200x150mm değil 200x150 cm ve bu büyüklükte bir tablanın hareketi mümkün değil

solidworks te FEM analizi yap. zaten cizince analize gerek kalmadan (yuh abi ben napiyorum) moduna girersin. 10mm sac gerekli bükümlerle stabillestirildikten sonra hayvani dayanikliliga ulasir. Benim esas meslegim Endüstri FIRINLARI o sebepten Alüminyuma sahsen gicigim. 20mm Alüminyum 10mm Siyah sacdan daha pahalidir. Birini lazerde kestirecen, biri Frezeye girecek. Maliyeti hesapla derim.

solidworks te FEM analizi yap. zaten cizince analize gerek kalmadan (yuh abi ben napiyorum) moduna girersin. 10mm sac gerekli bükümlerle stabillestirildikten sonra hayvani dayanikliliga ulasir. Benim esas meslegim Endüstri FIRINLARI o sebepten Alüminyuma sahsen gicigim. 20mm Alüminyum 10mm Siyah sacdan daha pahalidir. Birini lazerde kestirecen, biri Frezeye girecek. Maliyeti hesapla derim.
2 aydır solidworks öğrenmeye çalışıyorum ama daha çizim yapmayı bile başaramadım :D sanırım yoluma solidworksüz ve iki boyutlu parça tasarımlarıyla ve maket yapımıyla devam etmem gerekecek :D

Forum istatistikleri

Konular
129,093
Kullanıcılar
451,398
Son üye
ilkercan00

Yeni konular

Geri