2N3055 bağlantıda sorunum var

Ben mesaj yazarken siz resmi eklemişsiniz.

Sorunlar

1- 2N3055 soğutucuya bağlı değil. O transistör hatrı sayılır şekilde ısınacak.
2- bağlantı kablolarınız çok ince. en az 1.5 mm2 tavsiyem 2.5 mm2 kablo ile bağlantı kurunuz.
3- 2N3055 bacaklarını mutlaka lehimleyiniz. Lehimsiz bağlantı akım geçirmez. aşırı ısınmaya da neden olur.

Eğer mümkünse birde trafonuzu ve devrenizin ön yüzünü çekerseniz ordada varsa hata görmüş oluruz.

Devrede neden 2 tane regüle entegresi var?

Aklımda yaptığına ilgili bir fikir var ama umarım öyle yapmamışsındır. Önce sen neden 2 tane regüle entegresi kullandığını yazda? Ayrıca trafonuzun gücü düşük gibi sorun trafodan güç çekemiyorsunuz sanıyorum. bir kaç önceki mesajımda uygulamanızı istediğim ölçümü yapmanızı isteyeceğim. Ayrıca bağlantı kablolarınızı daha kalın bir kablo ile değiştirip transistöre lehimleyin sonra deneyin.

Trafoda iki cikis var . Daha snra 18 volt olanida kllanrm diye regule koydm ona ama kullanmiyotm sorun olurmu boyle olmasi . Ikisi arasnda hicbi baglanti yok

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

yok yok sorun olmaz. o orda dursun fazla mal göz çıkarmaz... :D cebe zarar sadece

Tama smdi lehmliyorm kablolari kalinlastiriyorm . Eger genede olmassa trafom yetmiyor dogru demi

Trafonun yetip yetmediğini yukarıdaki ölçüm şekli ile test edebilirsiniz. anfiyi bağlayın trafoyu voltaja verin ve ac çıkışını ölçün. anfi çalıştığında bu voltaj örnek veriyorum 25 volt iken ses almaya başladığınızda 20 volta düşüyorsa trafonuz yetersizdir. Zaten güç hesabına göre yetersizde

24 volt x 3 amper = 75 watt minimum güçte trafoya ihtiyacınız var. Hazırdaki trafonuz 30 watt yetersiz.

Lahimledim ve kablolari kalinlastrdim . Anfiyi bagladm normal sesteykn trafonun cikisini olctm 16v sesi sonuna kadar olcnce 12 volta dustu

Malesef trafonuzu dediğim gibi değiştirmeniz daha güçlü bir trafo takmanız gerekiyor. Bu şekilde trafonuz kısa süre sonra yanacaktır.

Forum istatistikleri

Konular
129,244
Kullanıcılar
451,634
Son üye
ruzzyba
Geri