300\5 alce akım tarfosu içinden 600 a geçerse

3elibrahim bey böyle bir durumla karşı karşıya iseniz cok büyük ceza yemeniz söz konusu olabilir sanırım ölçü amaçlı kullanıyorsunuz,bir an önce gerekli değişimi yapmanızı öneririm

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
eğer sistemde çalışan herhangi bir cihaz sadece demeraj anında bu akımı çekiyorsa problem yapacağını ben de sanmıyorum ama yinede doğrusunu yapmak gerek. 600 ise 600 A lık trafo kullanılmalıdır.

doğru 300/5 akım trafosundan 1,5 yıla yakındır 600A akım geçmektedir.Fakat bu olayın tersi de başımıza geldi 30/5 0,5kl akım trafosundan ,50A geçti fakat belli bir müddet sonra akım trafoları patladı işin ilgiç tarafı 300/5 akım trafosundan 600A akım nasıl geçer

Sn.3elibrahim,seninde yazdığın gibi arkadaşların yazdıkları doğru,senin gözleminde doğru.Benim de seninki gibi gözlemlerim var.Bildiğim bir 400 KVA direk tipi trafo var.Bu trafodan 1200 A akım çekiliyor.400 KVA için dizayn edilmiş devre elemanları buna dayanıyor.Paralel iki tane ana devre kesici var.Ne mi oluyor.Çook aşırı ısı oluyor.AG pano kapısını açınca hamama girermişçesine bir sıcaklık yüzünüze vuruyor.Bu bahsettiğim trafo halen işletmede olan bir trafodur.Dolayısı ile ispatlaması basittir.Ben bunları marifet olsun diye aktarmıyorum.Elbette bu trafonun bu şekilde işletmede tutulması sorumlularının bir ayıbıdır.İletken kesitleri ile ilgili de bu tarz çok olaya şahit oldum.Mesela 3 katlı bir ev bütün katlarda sıradan beyaz eşya,TV ve bigisayar var.Enerji aldığı direkten eve 2x2,5mm2 NYA kablolar ile enerji giriyor.Hiç bir sorunları da yok.Bunlar düzgün şeyler değil.Ama gerçek.

Akım tr uçları kısa devre edildiğinde : Baradan nominal akım geçerken , sekonderden 5 A akıtır ve "koşulsuz kısadevre" şartlarını sağlamalıdır.
Doğruluğu-nisbeten lineerliği- için yüksek değerli saçlardan yapılır ve histerisisin orta bölgesinde çalışılır.Aynı zamanda tel kesiti (akım yoğunluğu) , çalınmadıysa , 2-2,5A/mm2 olur...
------------
Şimdi , bilenler hemen cevaplamasın : :rolleyes:
Akım tr kullanılmayacaksa - herhangi bir ölçüm cihazına bağlı değilse ama baraya takılı ise S1-S2 (sekonder diyebiliriz) uçları kısa devre edilir.
Neden , edilmezde açık bırakılırsa ne olur neden olur ?

akım tarfosu üzerinden çekilen yuke baglı olarak doyum noktasına ulastıgında panonun içinden tabanca atılmış gibi bie ses veya boşta kalan uca insan degerse kv seviyesinde çarpılma olacagına emin olun

üniversitedeyken enerji dağıtım dersinde hocamızın her dersaltını çizdiği bir konuydu bu kullanılmayan uçların kısa devre edilmesi(akım tr de) bu yüzden bir arkadasını kaybetmiş hep anlatırdı,dolayısiyle açık uca temas edildiğinde cok yüksek gerilim endüklenir

Bu akımı nereden okuduğunuzu paylaşır mısınız?

Akım trafolarına bağlı ampermetlerelerden mi, pens ampetreden mi?

Forum istatistikleri

Konular
129,090
Kullanıcılar
451,395
Son üye
ozer4

Yeni konular

Geri