36V DC den 2*18V DC Simetrik Amfi Besleme Devresi

Şöyle yapacaksın.
Ekli dosyayı görüntüle 108546
10 adet pilin ortasından ortak uç alacaksın. Li piller 3.7V olduğuna göre 10 adedi 37V 5 adedi 18.5V eder. Sana 2 adet 18V gerektiğine göre bu bağlantıda 2 adet 18.5V un var demektir.
Anahtar olarak çift kontaklı ve yüksek akımlı kullanmalısın. Kullanmadığın zaman bu anahtarla açıp kapatacaksın.
Pillerin şarj edilmesi için ayrıca şarj devresi de kullanmalısın. En ideali pillerin tek tek şarj edilmesidir. Böylece piller arasında oluşabilecek farkların önüne geçilmiş olur.
Bilgi için tekrar tşk ederim sanırım başka bir amfi türü kullanmam gerekecek.
Bu li-ion pilleri çok dikkatli kullanmak gerekiyor aşırı ısınma, hatalı bağlama veya fiziksel hasar oluşumunda patlama veya yangına sebebiyet veriyor.Çalışmalarınızda dikkatli olmanızı tavsiye ederim.
Bu li-ion pilleri çok dikkatli kullanmak gerekiyor aşırı ısınma, hatalı bağlama veya fiziksel hasar oluşumunda patlama veya yangına sebebiyet veriyor.Çalışmalarınızda dikkatli olmanızı tavsiye ederim.
Eğer olsaydı balan devresi kullanacaktım
Tabi, ancak probleminiz birden fazla, şöyleki:

1 5 adet Li pil dağladığınızda toplam voltaj 18. 5V. Ancak devrenizdeki köprü diyotta (en az) 2x0.7V voltaj düşümü olur yani 18.-1.4= 17.1VDC olur.
Sizin amplinizdeki LM1875 entegrenin minimum çalışma voltajı 16V olarak verilmiştir.
Li pilin gerilimi kısa bir sürede bu voltajın altına düşer.

2. Aslında şemada gösterilen 2x18V AC gerilimdir.
Bu alternatif voltaj köprüde "düzeitilirken" şöyle olur:
VDC= VAC x 1.41 - (2 x 0.7V) = 23,98 ~ 24VDC.
Yani ampliniz +/- 24VDC ile besleniyor. (18V ile değil)

3. Bu durumda 2 x 7 Lİ pil kullanmanız gerekecek ve ona göre şarj düşünmeniz gerekir.
Veya pilleri tetk tek şarj edeceksiniz.

4. Pillerin farklı seviyelerde deşarj olmasından dolayı, ne kadar (çıkış) DC voltajı dengesizliği olacağını ölçebilirsiniz. (bir tarafa diğerinden 1 pil eksik bağlayarak)

5. Eğer bir DC voltaj oluşuyorsa, şöylr bir devre kullanabilirsiniz
(audio meraklıları genelde bunu sevmez, ancak hoparlörünüzün yanması daha fazla ızdırap verir..)

Ekli dosyayı görüntüle 108553

6. Sonuç olarak elnizde olan AB sınıfı ampli, düşük akım çesin diye dizayn edilmemiştir.

Onun yerine D sınıfı ve (düşük voltajlı) tek beslemeli, köprü ampli kullanırsanız pil/akü çözümü daha gerçekçi, kullanışlı olur.
Sanırım bu devrede biraz zor olacak bana ses kuvvet yüksek ve pil ile kullanabileceğim D sınıfı bir amfi devresi önerir misiniz?

Son düzenleme:
Sanırım bu devrede biraz zor olacak bana ses kuvvet yüksek ve pil ile kullanabileceğim D sınıfı bir amfi devresi önerir misiniz?
Hazır almak bu aşamada daha doğru olabilir,
AliExpress te bir inceleme yapın, sonra değerlendirelim.

Forum da aynı devreyi kullanıp memnun olan/olmayanların önerileri alınabilir.

Hoparlörleriniz varsa oradan yola çıkabilirsiniz.
Hoparlörleriniz nasıl, çapları, kabin ölçüleri, güçleri (ancak bu "watt" konusu çok tehlikeli. Özellikle Çin'lilere bu koneda güvenmeyin), oradan başlayabilirsiniz.
Ayrıca "pille" çalıştırmak istediğinizi unutmayın.

Şartlarınıza uygun olanı bulunca yazın.

Son düzenleme:
Hazır almak bu aşamada daha doğru olabilir,
AliExpress te bir inceleme yapın, sonra değerlendirelim.

Forum da aynı devreyi kullanıp memnun olan/olmayanların önerileri alınabilir.

Hoparlörleriniz varsa oradan yola çıkabilirsiniz.
Hoparlörleriniz nasıl, çapları, kabin ölçüleri, güçleri (ancak bu "watt" konusu çok tehlikeli. Özellikle Çin'lilere bu koneda güvenmeyin), oradan başlayabilirsiniz.
Ayrıca "pille" çalıştırmak istediğinizi unutmayın.

Şartlarınıza uygun olanı bulunca yazın.
Sanırım biraz Youtube da daha önce yapılan ve hangi devreleri kullanmışlar bu konuda oradan başlamaktan fayda var. Ben bu devrede aceleci davrandım. Bu devre ile alakalı eğer adaptör ile kullanıp 12v bir invertör devresi kullansam sizin açınızdan nasıl olur acaba? Daha herhangi bir hoparlör konusunda karar vermedim. Ama ses kalitesi tatmin edici bir şeyler aramaktayım.

Forum istatistikleri

Konular
128,718
Kullanıcılar
450,750
Son üye
diony sos

Yeni konular

Geri