4 Eksen Test

Hangi cam işleme yazılımını kullanıyorsun.?

Solidcam ile STL modelmi işlemeye çalışıyorsun yoksa extrude revolve vb. geometrik unsurlardan oluşan face silindirlere vb. sahip bir modelmi.?

Bu post processor tam olarak nedir? Cam programının makineye özgü ayarlarını, g kodlarını eklemesimidir?

Solidcam ile STL modelmi işlemeye çalışıyorsun yoksa extrude revolve vb. geometrik unsurlardan oluşan face silindirlere vb. sahip bir modelmi.?

Ekran Alıntısı.JPG

mesela böyle bir parça var elimizde 100x100 kare kütükten işlicez, videoda da gördügün gibi önce kare parçayı silindir forma getiriyor o kısmı nasıl olacak ?

Workplane kullanarak yapılıyor. Yani parça sıfırlarına (1.sıfır Post sıfırı) ilk önce köşelere gelicek şekilde 45 derece çevirerek (2.sıfır 1.Köşe ) 90 derece açılarlar (3.sıfır 2.Köşe, 4.Sıfır 3.Köşe, 5.sıfır 4. köşe) ile 4 ayrı açıda, sıfırda işleme yapıyorsun. Sonra bu 2.3.4.5. sıfırlara göre yaptığın programları 1. sıfıra, parça sıfırına göre post ediyorsun.

Workplane kullanarak yapılıyor. Yani parça sıfırlarına (1.sıfır Post sıfırı) ilk önce köşelere gelicek şekilde 45 derece çevirerek (2.sıfır 1.Köşe ) 90 derece açılarlar (3.sıfır 2.Köşe, 4.Sıfır 3.Köşe, 5.sıfır 4. köşe) ile 4 ayrı açıda, sıfırda işleme yapıyorsun. Sonra bu 2.3.4.5. sıfırlara göre yaptığın programları 1. sıfıra, parça sıfırına göre post ediyorsun.

dediğin şekilde yaptım oldu ama, ikinci resimde ki silindir formu tüm boyda nasıl veririz peki, divizorde onu bir türlü yapamdım. 4. eksende dönder diyerek takım capının yarısı kadar açı veriyorum ama z ekseninde yapıyor bu resime göre x ekseninde yapmıyr. x ekrenini divizorunu ekseni olarak düşünüyoruz haliyle ama z ekseninde dönderme yapıyor.

Ekran Alıntısı.JPG2.JPG

Tam daire olarak çıkartmak istiyorsan bu yöntemle tam daire çıkartamazsın. Bu sadece parçanın köşelerine indexleme yaparak 3 eksen işleme sağlar sana. Eğer demek istediğin bu ise olmaz. Ama başka bir şey anlatmak, sormak istiyorsan onu da anlmamış olabilirim.

Tam daire olarak çıkartmak istiyorsan bu yöntemle tam daire çıkartamazsın. Bu sadece parçanın köşelerine indexleme yaparak 3 eksen işleme sağlar sana. Eğer demek istediğin bu ise olmaz. Ama başka bir şey anlatmak, sormak istiyorsan onu da anlmamış olabilirim.

yukardaki ekledigm videoda önce köseleri alıyor sonra silindir olacak şekilde işliyor ya hani onun için sarılmış geometri mi olması gerekiyor ozaman ?

powermillde rotary operation ile yapıyorum ama solid cam de bulamadım.!

Forum istatistikleri

Konular
129,253
Kullanıcılar
451,654
Son üye
ysroloji

Yeni konular

Geri