400x254 3 eksen cnc router yapmaya çalışıyorum...

atillaxx4

Üye
Merhaba, Forumu yıllardır takip etmeme ve 3 yıldır üye olmama rağmen bugüne kadar hiç bir paylaşımda bulunamamıştım. Hem benden sonra yapacaklara fikir vermesi için hemde konu üzerinde bilgi sahibi olanların fikirlerini almak için, cnc router projemi buradan paylaşmaya çalışacağım.
Önceleri 140x250 ölçüsünde vidalı mill&döner somunlu yapmayı düşünürken, hedef büyültüp 400x254 cm krameyer sistem üzerine yoğunlaştım. yenicnc.jpg

1- x exeni 2 adet 12 N , y exeni 8,5 N, z exeni 4,5 N step motor ve 6 kw hsd spindle kullanmayı düşünüyorum. Elimde 4 adet kaliteli 220 V sürücü ile 8,5 ve 4,5 N' luk motorlar var. Sadece x exenin motorlarını alacağım.

2- z exenini 10 mm sac yada daha kalın aluminyum levha ile oluşturacağım. step motoru z eksenin tepesinde 16/5 vidalı mile direk mi bağlasam yoksa kremiyer dişli/kayışla aktarıp z eksenin sırtına 2/1 oranında aktarıp mı bağlasam ? sadece HSD spindle 10 kg geliyor.yenicnc2.jpg

3- y köprüsünü 180x90 sigma profilden düşünüyorum. iki yanında 2 cm aluminyum levha kullanmayı düşünüyorum.

4- x exeninde çift motor ve krameyer dişli düşünüyorum.

x exeninde krameyer& 2 adet step motor kullanmanın sakıncası olur mu? bir yerde aşağıdaki yazıya rastladım. yine bir yerde de sürücüden motora giden akımdaki küçük değişimlerin senkronizasyonu bozacağını okumuştum. sizce ne kadar gerçek
bir taraftaki toz vb. sebepten zorlanmanın fazla olması durumunda motoru zorlar. Diğer motor rahat ilerler, bu yüzden köprü bir tarafa eğik ilerler.

Yine bir diğer takıldığınm nokta ise kramayer&pinyon seçimi,

Kaliteli avrupa krameyerler oldukça pahalı, yerli ve çinlerde ise fiyat 4 te 1 e düşüyor. step motorlu bir sistemde avrupa krameyer kullanmaya değer mi?

x exeni için 1000 devirde 50 mt/dk hız elde etmeyi hesaplıyorum. = 1 devirde 50 mm /3,14 = 16 mm pinyon çapı çıkıyor. zaten motor mili çapı 16 mm olduğu için motora direk pinyon bağlayamıyorum. bir redüktör sistemine ihtiyacım olacak

Bende x ekseninde 2 step motor (vidalı mil) kullandım. Şu ana kadar bir senkronize sorunu yaşamadım.

Merhaba, eksen motorlarının gücünü neye göre ve nasıl tespit ettiniz acaba?
Bilgilendirirseniz sevinirim
Teşekkürler

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

Merhaba, eksen motorlarının gücünü neye göre ve nasıl tespit ettiniz acaba?
Bilgilendirirseniz sevinirim
Teşekkürler

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

Merhaba,
Exen motorlarının gücü için özel bir hesaplama kullanmadım (x=12 Y=8,5 z=4,5) bu üçlü router standardı gibi bir çok firma böyle kullanıyor. Zaten 12 N motor 86mm'lik motorların en büyüğü, motor çapı 110mm'ye çıkınca fiyat neredeyse ikiye katlıyor.

@atillaxx4 arkadaşım yanlış anlamazsın umarım ama kişisel olarak merakım neden eksen yazarken x karakteri kullanıyorsunuz? sadece merak, alakasız bir soru ama cevaplar iseniz sevinirim....

@atillaxx4 arkadaşım yanlış anlamazsın umarım ama kişisel olarak merakım neden eksen yazarken x karakteri kullanıyorsunuz? sadece merak, alakasız bir soru ama cevaplar iseniz sevinirim....

1- Türkçemin zayıflığı
2- matematiğe yatkınlık, x her yerde
3- çok sayıda ingilizce makale okumayla x karakteriyle ks arasındaki farkı seçeme ya da kolayı, kısa olanı tercih etme
4- Nick'im bile atillaXX4 forumlara üye olurken önce attilla'yı denerim. Olmazzsa x ler uzar gider....
4-

Merhaba
Bir cnc de otomasyon için hangi parçalar gerekiyor ?
Mesela step yada servo motor ve sürücüleri
Kontrol paneli
Başka neler gerekiyor sadece otomasyon için yani

Forum istatistikleri

Konular
128,961
Kullanıcılar
451,155
Son üye
faruk_ustek

Yeni konular

Geri