50Hz Motoru 100Hz ile sürmek

herkese selam.. boşta iken 1400d/d asenkron motora 2000hz e kadar sinyal verdim..

motor devrini artık siz hesaplayın.. motorda bir arıza olmadı... 2. si önemli olan motor yükte iken hangi hıza kadar müsade ediyorsa max. devriniz o dur. bu sisteme bağlı değişen bir durumdur.. bir sistemde motor 50hz in üzerinde aşırı akım çekebilir bir diğerinde 150 hzde de çalışabilir.. hiç bir sakınca yoktur

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
herkese selam.. boşta iken 1400d/d asenkron motora 2000hz e kadar sinyal verdim..

motor devrini artık siz hesaplayın.. motorda bir arıza olmadı... 2. si önemli olan motor yükte iken hangi hıza kadar müsade ediyorsa max. devriniz o dur. bu sisteme bağlı değişen bir durumdur.. bir sistemde motor 50hz in üzerinde aşırı akım çekebilir bir diğerinde 150 hzde de çalışabilir.. hiç bir sakınca yoktur

nihayet günlerdir anlatmaya çalıştığım şeyi bilip anlatmaya çalışan biri daha çıktı:) arkadaşlar bakın ben size bunu vurgulayarak söylüyorum mekanik arıza yıpranma maaliyetlerini ben bilmiyorum ama bu şekilde çalışan makina sayısını çok fazla gördüm... örme makinalarında ve yıllardır cayır cayır çalışıyor? demekki motorun farklı bir özelliği var bilmiyorum...

başarılı çalışmalar...

çalıştığım işletmede 125 hz ile sürdüğümüz motorlar var.senelerdir çalışıyor hiç bir problem yok yanlızca küçükte olsa güç kaybı yaşanabilir.

Elektriksel bir problem yaşayacağını düşünmüyorum. Sadece 100 Hz çalıştığında bir miktar motor gücünden feragat etmek durumundasın. Diğer bir konu: Motorun rulmanları bu devirlerde çalışmak için tasarlanmış mı...

hayır zaten inverterlerin çoğu motor parametrelerini kendi yükler hafızasın. ama yüklemedi ise siz o invertere hangi motoru taktıysanız onun parametrelerini el ile ilgili parametrelere etiket değerlerini yazacaksınız...

başarılı çalışmalar...
Hangi inverter motor para metrelerini tanıyor(abb de varmı mesela) siz motor etiket değerlerini elle girmiyormusunuz. motor voltajı,akımı,hz,güç gibi nasıl yapıldığını yazarsanız memmun olurum. Çalışmalarınızda başarılar,

tekstil makinalarında bu olay var bende böyle bir sürü makina devreye aldım
bir sıkıntı yok tek sıkıntı motorun torku düşüyor..

arkadaşlar elektrik motorlarının üzerindeki etikette o motor için gerekli işletme bilgileri bulumur.
Bunun anlamı bu değerlerin üzerine çıkıldığında istenmiyen sorunlar çıkar. bunlar elektriksel ve mekanik olabilir.
İnverte motor devrini ayarlamak için kulanılır ancak motorun çalışma değerleri içerinde kalmak şartıyla çünkü motorün yapacağı işin deviri ve gücü motor etiketi değerleri üzerinden hesaplamalar yapılmış ve motor ona göre şeçilmiştir.
Standart asankıron motorlar 2.p(kutup) 4.p-6.p- 8.p - 10.p olarak yapılır

sizin dediğiniz gibi 50.hz motor 100.hz - 200.hz de ancak küçük motorlar yüksüz deneme yapılır veya sumilatör programlarında yapılır gerçek iş hayatında yapılmaz.

standart asankıron motorü 50.hz üzerinde çalıştırılan sistem varsa bu sistemin güçünü,devrini,yaptığı işi çalışma süresi ve randımanını öğrenmek isterim

motor 50 Hz de nominal tork uretir , 100 Hz de asenkron motor tork kaybeder
inverterle 100hz e cıkarmanızda bir sakınca yoktur inverter bunu rahatlikla yapar
sadece motorunuzun torku dusecektir

tork kaybi istemesseniz servo motor kullanın !

50Hz lik motoru rahatlıka 100 Hz Hatta 400 Hz ( katalog değer)ide çalıştırabilirsin ancak frekansı yükselttikçe motorum gücü düşer motordan verim alamazsın. tabi burd amotorda çok önemli sürekli o devirde çalıştıracaksan motorun rulmanları ve kullanılıyorsa rdeüktör ona uygun mu. sonuç olarak ayarlarını yaptıktan sonra güçte doğru seçilmiş se rahatlıkla çalışır.

sadece motorun rulmanları daha fazla aşınır. bu da hesaplara göre ortalama %15 - 20 civarıdır.

Forum istatistikleri

Konular
128,867
Kullanıcılar
450,985
Son üye
berkoooo

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri