7805 pil sorunu

Yıllar önce büyük oğlum orta okulda iken matematik hocası ödev vermişti.
5-10 kolay sorunun arasında çok kolay gibiydi ama çözümü daha doğrusu ispatı yapılacak gibi değildi.
Az kurcalayınca hatırladım.
Emin olmak için biraz dolaştım , hani bu kadar güçlü pc ler filan , belki çözülmüştür diye.
Cıkk
Hala çözülmemişti ve milyon dolarlık ödülü duruyordu.
Fermat ın çözdüm dediği ama görmediğimiz meşhur teorilerinden biriydi.
Şimdi unuttum yine hangisiydi..
-------

-----

C. Goldbach ın "tüm çift sayılar iki asal sayının toplamıdır" gözlemi, goldbach hipotezi olarak geçiyor herhalde soru bumuydu acaba? Ben "kapan" diye bir filmde rastladım bilmecelerle ilgili bir filmdi herhalde fransız filmiydi.

Nerede hangi bölümde yüksek lisans öğrencisisiniz mahsuru yoksa yazın lütfen.
"Akıllara zarar akıyı" da merak ettim.
Yaz yaz korkma , bizde zaten yok o dediğinden , zarar gelemez.
Ne olduğunu ne kadar olduğunu ne kadar zamanda hangi ortamda gerektiğini bilmeden nasıl fikir yürüteceğiz ?

3-5 mm2 yüzeyde 5-10kW enerji üretiyor her gün sanayide eğitim görmemiş çıraklar.
..de senin işine yararmı nasıl bileceğiz ?

Gerçekte hocan kafa bulmuş ve ya yoklamış olmasın ?

--------

Yıllar önce büyük oğlum orta okulda iken matematik hocası ödev vermişti.
5-10 kolay sorunun arasında çok kolay gibiydi ama çözümü daha doğrusu ispatı yapılacak gibi değildi.
Az kurcalayınca hatırladım.
Emin olmak için biraz dolaştım , hani bu kadar güçlü pc ler filan , belki çözülmüştür diye.
Cıkk
Hala çözülmemişti ve milyon dolarlık ödülü duruyordu.
Fermat ın çözdüm dediği ama görmediğimiz meşhur teorilerinden biriydi.
Şimdi unuttum yine hangisiydi..
-------

Hani yani çok küçük yerde çok yüksek ısı filan derken sıcak-soğuk füzyon ayaklarına telef olmayalım ? :rolleyes:

-----

valla kimsenin kimseyle kafa bulduğu yok söyleyeyim fransadayım net üniversitemi yazmak istemedim ben makine mühendisiyim elektrikten de anlamam bir kişi böyle bir fikir verdi ve sanırım 12 w/ cm2 ye kadar da üretiyor sadece bilmediğim bir konu olduğu için acaba neler olabilir diye bilenlere sormak için yazdım buraya ki benim işim elektrik değil bir deneyimde sadece bi ısıtıcı lazım oldu bulamadım en son çözüm olarak da bunu denedim belki yarayacak belki küçük gelecek ama insanlar o boyutta 127W/cm2 kadar çıkabiliyorlar (ödtülü öğrenciler deneylerinin birinde kullanmışlar ve yapılışını da açıklıyorlar ancak farklı malzemelerden tabi) sende piyasadan bildiğin 3 5 bilgiyle olmaz deyip geçme ve artistlik yapma lütfen bilgin varsa nedenleriyle açıklarsın yoksa susarsın hepsi bu burada birbirimizin bilgilerinden faydalanmaya çalışıyoruz problemleri çözmek için hava atmaya değil....

he ayrıca bu konuda ne yapabileceğimi biliyorsan ve nasıl üretebileceğimi söylersende teşekkür ederim sana daha ne diyebilirim ki benim branşım farklı bir branş bu konuda 3 yaşındaki bir çocuk kadar bilgisizim bunu duymaksa amacın söyleyebirim bundan da gocunmam ki gocunulacak birsey olduğunu da düşünmüyorum

.... artistlik yapma ...
Kimin artist olduğunu okuyanlar görüyor.

Fransada makine mühendisi olmak bu kadar kolay mı ?
Dünyanın neresinde olursa olsun her türlü mühendislik dalında ilk önce FKM öğretilir.
İş güç enerji gibi kavramlar sadece elektriğin tekelinde değil ve hatta özellikle makine mühendisliğinin en temel konularındandır.
Termodinamik bilmeyen makmüh ne duydum ne gördüm.
Ve sen böyle bir konuda 3 yaşındaki bebe gibiysen nasıl makmüh oluyorsun anlayamadım.

Yukarıda sana açıkladılar , neden o elemanla olmaz - başka nelerle olur ...

Ben olmaz demedim , nereden uydurdun ?
Sorduklarıma cevap verse idin işini görecek önerileri alacaktın .

Yazdılar alüminotermit reaksiyonların ip ucunu verdiler , ama nerede ne için kullanacaksın , elektronik devrenin ortasında ALT reaksiyon , olurmu sence...

Sorulara cevap verip ona göre öneri alabileceğini göremeyene anlatacak bir şeyim yok .
Hele hele artist gibi tanımlamalarla hakaret edenlere hiç yok. :mad:

sayın kazımugur dılıne sağlık da anlıyana ha bu arada benım tepkım okumuşsun muhendıs olmuşsun ama adam olamamışsın arkadaşım sanırım kaçırmışsın yorum yazan kışının yaşina bak bakalım kaçmış bırde muhendısım dıyorsun bıraz kaba yazdım ama kusura bakma hakettın yukarda bende önerıde bulundum sıze yardımcı olmak için önerısı olanlar var hıçbırını dıkkate alıp gerıye doğru nedenlerı hakkında bılgı ıstemedın tutup hakaret edıyorsun kazımugur hocanında yetıştırdığı muhendısler vardır ayrıca turkıyede senın branşındakı muhendısler senın gıbı duşunen sanmıyorum eğıtımde avrupadan kat kat ustunler eğer avrupada eğıtım gormuş muhendıssenız doğruları yazdığım için lutfen darılıp gucenme bu yorumdan kendıne ılerısı için pay çikar bence tekrar kırdıysam özur

Bende benzer sorunu tel. şarjlarındaki dirençleri kullanarak kısmen çözmüştüm

Mak.müh.liğinin kapsamını,sahasını çok güzel açıklamışsınız,bundan daha güzeli anlatılamazdı,elinize sağlık sn.KAZIMUĞUR.

Ben elektrik konularını mak.müh.lüğini okurken,derslerin birçoğunun kapsamında olmasından(Elektroteknik,Elektrik Kaynağı,Malzeme Bilimi,Takım Tezgahlarında elektrik motorlarının devir değişimi amaçlı farklı bağlantı çeşitleri,Leonard bağlantısı gibi,fizik derslerinde, Kirşhof,Ohm yasasını,ac devrelerde rezonans frekansı,indüktanslı,kapasitanslı devre örnekleri,ac,dc akımların devreleri,winston köprüsüyle değişik ölçme durumlarının,çeşitli deneyler için sağlanabilmesi,ısı enerjisinin joule/sn=watt olarak elektrik enerjisi eşdeğeri,vb.) dolayı,doğrudan değil de dolaylı yoldan öğrendim.Flüoresan balastlarının bile devre şeması elektroteknik dersinde öğretiliyor.Siz Temel Elektrik bilgilerini,biraz olsun hazmetmeden geçerseniz,zaten elektrikle iılşkili pekçok konuya da Fransız kalabilmeniz işten bile değildir.Aslında belirttiğiniz gibi bir mak. müh.sine,bir elektrik mühendisine yakın bilgi öğretilmektedir,farkı yalnızca meslekle ilgili bazı derslerdedir.FKB,inşaat,mak,elektrik,elektronik müh. dallarında da ortaktır dediğiniz gibi.Elektrik konularına,tıpkı yeni doğmuş bir bebek gibi,bu önemli müh. dalında okuyup da çok yabancı kalabilenlere ben çok şaşırıyorum doğrusu.

Okulda master için kalan çok yakın bir arkadaşım,Winston köprüsünde,köprüde dengesi bozulan dirençlerin,hazırlamakta olduğu bir deney setinde,ölçme yapmakta yararlanılan çalışma mantığını,prensibini benden rica etmişti.Ben de seve seve detaylı olarak anlamamakta zorluk çektiği bu konuyu kendisine açıklamıştım.Yani söylemek istediğim olay mak.müh.sinin mesleğinde ilerlemesi gerekiyorsa(Doktora,master,vb.)temel elektrik konularına çok iyi hakim olması gerektiğidir.Siz de zaten bu konuyu ziyadesiyle açıklayıp,ana hatlarını da çok güzel belirtmişsiniz.Tekrar elinize sağlık.Saygılarımla.

Forum istatistikleri

Konular
128,837
Kullanıcılar
450,934
Son üye
altandomx

Yeni konular

Geri