AC Gerilimli R dirençli Devrede Toplam Güç ile ilgili Bir Soru

Uğramamış olması lazımla olmuyor işte uğruyor.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Şimdi ben aslında yaptığımız olayı anlatayım ilk başta bir prizde multimetre yardımıyla gerilimi ölçtük daha sonra gerilimi 100Wlık bi ampüle bağladık ve devredeki akımı multimetreyle ölçtük. Tabi bağlamadan önce ampülün direncinide ölçmüştük. Bu bulduğumuz değerleri yukarıdaki denklemlerde farklı sonuçlar buluyoruz. En yakın değeri P=E*I denkleminde bulduk o değerde ''91,63 W '' bulduk. Bunu sebebini soruyorum yani ?

100 W'lık lamba, uçlarına tam 220 V uygularsan, 100 W güç verir. 200 V'taki gücü başkadır 210 V'taki gücü başkadır.
Ölçtüğün gerilim kaç volttu?
Ölçtüğün akım kaç amperdi?
Ölçtüğün direnç kaç ohmdu?

Direncin ısı ile değişimini bir de 15 W. 220 volt bir ampulle yapın.Ampulün soğuk ve sıcak direnç değerlerini ölçün.Epey şaşırabilirsiniz.Ben şaşırmıştım.Kolay gelsin.

Forum istatistikleri

Konular
128,948
Kullanıcılar
451,134
Son üye
Erkan79

Yeni konular

Geri