akım trafosu bağlantısı

1541

Üye
akım trafoları X-5 sayaçlara bağlanırken akım tırafosunun hangi ucunun topraklandığının önemi varmı varsa neden bukonuda yardımcı olabilirseniz sevinirim şimdiden teşekkürler

benim bildigim 'l' ile 'k'ucu var veya s1 s2 de olabilir herhangi ucunu topraklayabilirsin

bana cansız ucun topraklanması gerektiği söylenmişti ama kontrol kalemi ile bakılınca s1 ,s2 uçlarının ikisinde de gerilim olduğu görülüyor bende s2 uçlarını toprakladım doğru şeyi yaptığımdan emin değilim bilgisi olan arkadaşlardan yardım bekliyorum teşekkürler

Arkadaşlar benim bildiğim üç fazın akım trafolarının uclarından herhangi biri topraklanıyor. Bunun nedeni ; Dengesiz çekilen akımlarda fark akımının toprağa akması içindir.Böylece ölçüm daha sağlıklı olacaktır. Ayrıca trafonun primer sargısı ile sekonder sargısı arasında bir arıza olması durumunda bu akım direk toprak üzerine akıcak dolayısı ile insan hayatını tehlike altına atılmamış olacaktır. Ek olarak akım trafosu uçlarının eğer bir cihaz bağlamıyacak ise kısa devre edilmesi gerekiyor. çünkü zaten akım trafosunun bobinleri çok ince telden olduğu için burada fazla manyetik alan indüklenmesi trafonun nüve kısmına büyük zararlar verir. Yanlışım varsa düzeltin lütfen

bu konu önemlidir arkadaşlar. akım trafosunun P1 ve P2 uçları üzerinden akım geçecek şekilde baraya bağlanır. eğer P1 ucu akımı geliş yönündeyse S1 ucu canlı uç olur yani S2 ucu topraklanacak demektir.akım trafosunu ters bağladıysanız işlem yani akımı geliş yönü P2 tarafındaysa S2 ucu canlı uç olur ve S1 ucu topraklanır.burada genel kaide P1 ucunu giriş ucu olmasıdır.bu AG de ve OG de aynıdır.kolay gelsin.

ben bağlantıyı yaparken p1 giriş p2 çıkış s2 uçlarınıda topraklamıştım budurumda bağlantıda problem yok yardımcı olan arkadaşlara teşekkürler saygılar

122 bilgilendirme için teşekkürler. tam isabet.... iyi çalışmalar

arkadaşlar akım tırafosunun p1veya s1 uclarından giriş yaparsan canlı uçları ouclardır p2 veyas2 ucları tapraklanır kolaygelsin

İsmet kardeşim sen sen ol fakat P2 ucunu asla topraklama .yukarıdaki açıklamayı okumanızı veya bu konuyu araştırmanızı tavsiye ederim.

Arkadaşlar s1 yada s2 uçlarından hangisini toprakladığınızın pek önemi yok. Önemli olan her üç akım trafosununda aynı ucunu topraklamaktır. ( Tabi Hepsinin P1 - P2 takılma yönleride aynı olmalı yoksa ya söküp düzelteceksiniz yada ters olarak takılan akım trafosunun Sekonder ucunuda diğerlerinin tersi şaklinde topraklayacaksınız.)

Forum istatistikleri

Konular
129,165
Kullanıcılar
451,516
Son üye
SERDAR ASLAN

Yeni konular

Geri