AKAI AM-U55 ampli tam modifiye çalışması

Yamyam hocam ben yine de kabloyu yandan götürdüm.
CD playerı ampliye bağladım ses geliyor müzik çalıyor ton ve loudnessda bütün fonksiyonlar çalışıyor.
Ancak ses potunu yarıya doğru getirmeye başladığımda müzik çalmadığı pozisyonda fışırtılar başlıyor.
Hoparlörlerim 4 ohm deneme amaçlı kullandığım oto hoparlörü.
Kablo bağlantılarında blendaj ucun bağlı olduğu yerleri resimde yazdım.Acaba bu bağlantılarda sorun var mı?Yoksa bu fışı fışı sesleri nasıl yok edeceğiz?

Ekli dosyalar

• Kablo bağlantıları.jpeg
    Kablo bağlantıları.jpeg
    385.5 KB · Görüntüleme: 9
Ancak ses potunu yarıya doğru getirmeye başladığımda müzik çalmadığı pozisyonda fışırtılar başlıyor.
Hoparlörlerim 4 ohm deneme amaçlı kullandığım oto hoparlörü.
Kablo bağlantılarında blendaj ucun bağlı olduğu yerleri resimde yazdım.Acaba bu bağlantılarda sorun var mı?Yoksa bu fışı fışı sesleri nasıl yok edeceğiz?
Bu seslerin şiddeti yaklaşık ne kadar?
HF COMP tuşunu kapattığında bu sesler devam ediyor mu?
LF tuşunu kapattığında bu sesler devam ediyor mu?
MF tuşunu kapattığında durum nasıl?
Bu testleri yaptıktan sonra not al ve ayrıca loudness devresindeki tüm kabloları özellikle volüme bağlantılarını elinle yokla. Herhangi bir kabloyu ellediğinde sesin azalıp arttığı oluyor mu?

Daha iyi gözlemlemek için ampli pot başlığını takarak ve ses kaydı alarak denedim.Pot ortayı geçince sesler başlıyor fışırtılar.Bu sesleri hoparlöre yaklaşık 20cm den kayıt ettim.Potu son çeyreğe getirdiğimde loudness bas e tiz SW lere bastım.Ama en kötüsü tiz potunu açıp kapatırken adobe PPM de gözlemlediğimiz potu açarken bir anda artan ve sona geldiğinde düzelen vıjjjjjd vııjjjjddd sesi.

Kaydın sonuna doğru yiz potunla oynadığımda duyuluyor.Bass potta yok.

Bir de Switchlere basınca hoparlörden pat pat sesler geliyor.

Volume potunun kablolarına dokununca ses yok.

Ekli dosyalar

• fışırtı sesler.rar
    349.8 KB · Görüntüleme: 2
Önceki ölçümlerimizde gözden kaçan bir grounding hatası olabilir.
Önce şu testi yapalım.
INPUT boarddan gelen ve ton kontrole giren kablomuzu direk loudness devresinin girişine bağla.
Bu şekilde ton kontrol devre dışı kalacaktır.
Çat çut sesleri volüm yüksek iken gelebilir. Çünkü devremizde kazanç faktörü fazladır. Bir de bu çat çut sesleri giriş cihazı ile bizim cihazımız arasındaki bağlantı ve kablolama etkileri olabilir.
Az da olsa giriş cihazında olası çok küçük DC olabilir.
Röle şaselemesi yanlış olabilir. Rölelerin şaseleri ile ınput boarddaki herhangi bir şase hattı birbirlerine değerse çat çut yapabilir.

Yanlız ses kaydında anlaşılmıyor.
Bu fışırtı HISS şeklinde mi yani cihaz gürültüsü mü başka bir gürültü mü anlaşılmıyor.

INPUT dan gelen kabloyu LOUDNESS girişine taktım. Bu sesler kayboldu.

Tekrar eski haline getirdim. Tiz potu ile oynayınca ortaya çıkan osilasyon mu desem kayan viiiijjjdddd diye sesler mi diye ifade etsem .Bir de potun hışırtısı oluyor.Tekrar bir kayıt yaptım.

Ekli dosyalar

• tiz pot.rar
    396.9 KB · Görüntüleme: 3
Eğer pot ile oynamadığında gürültü yani fısss sesi yoksa, ton kontrol devresinde hata olabilir.
Potu kontak spreyi ile temizledin mi bilmiyorum.
Burada kondansatör arızası bile olabiir.
Devredeki küçük çaptaki kısa devre veya pasta çörek kalıntılarından bahsetmiyorum bile.

NOT:
Son almış olduğum bazı entegreler de benzer aksaklıklar yaratmıştı.
Entegrenin kalitesiz olma olasılığına karşı başka entegrelerle deneyebilirsin.
En az 5 entegre karşılaştırması yapmalısın.

Eğer pot ile oynamadığında gürültü yani fısss sesi yoksa, ton kontrol devresinde hata olabilir.
Potu kontak spreyi ile temizledin mi bilmiyorum.
Burada kondansatör arızası bile olabiir.
Devredeki küçük çaptaki kısa devre veya pasta çörek kalıntılarından bahsetmiyorum bile.

NOT:
Son almış olduğum bazı entegreler de benzer aksaklıklar yaratmıştı.
Entegrenin kalitesiz olma olasılığına karşı başka entegrelerle deneyebilirsin.
En az 5 entegre karşılaştırması yapmalısın.
Tamam hocam yarın ton kontrol devresini tekrar gözden geçiririm.

STK4221 ampli devresi yapmadan önce bu sorun yokken bir anda ton kontrol devresinde böyle bir sıkıntı oluştu.

Ana ses potu sona doğru ve tiz potu sadece çeyrek konumda iken (tiz potu tam olduğu nokta, sadece orada yapıyor oradan önce veya sonra yapmıyor.)Parmağımı kondansatörlere değdirince fış fışş sesler geliyordu.

LM4562 yerine NE5532 taktım yine aynı.

Ben de Ton kontrolü için bir SHIELD yaptım.Bir de TL082 ile denedim. Hiç bir fıslama fışırdama kalmadı.

Sadece ana sesi açarken ortadan sona doğru sanki bir trafo vınlaması gibi bir vınlama var.Acaba trafonun vınlamasını mı alıyor.Blendajlı kablolar yetersiz mi?Bilemedim. LM1875 amplimi dinliyorum böyle bir vınlama yok.

Ekli dosyalar

• POT KONUMLARI.jpeg
    POT KONUMLARI.jpeg
    149.8 KB · Görüntüleme: 5
  • fışırdama.jpeg
    fışırdama.jpeg
    99.3 KB · Görüntüleme: 6
  • FISLAMA.rar
    228.4 KB · Görüntüleme: 1
  • Ton_SHIELD.jpeg
    Ton_SHIELD.jpeg
    279 KB · Görüntüleme: 7
STK4221 ampli devresi yapmadan önce bu sorun yokken bir anda ton kontrol devresinde böyle bir sıkıntı oluştu.

Ana ses potu sona doğru ve tiz potu sadece çeyrek konumda iken (tiz potu tam olduğu nokta, sadece orada yapıyor oradan önce veya sonra yapmıyor.)Parmağımı kondansatörlere değdirince fış fışş sesler geliyordu.

LM4562 yerine NE5532 taktım yine aynı.

Ben de Ton kontrolü için bir SHIELD yaptım.Bir de TL082 ile denedim. Hiç bir fıslama fışırdama kalmadı.

Sadece ana sesi açarken ortadan sona doğru sanki bir trafo vınlaması gibi bir vınlama var.Acaba trafonun vınlamasını mı alıyor.Blendajlı kablolar yetersiz mi?Bilemedim. LM1875 amplimi dinliyorum böyle bir vınlama yok.
Ampli çıkış katımız devreye girdiğinde bir de güç katı GROUND hesapları gerekirdi. Ancak böyle bir testin yapılabilmesi amatör arkadaşlar için uygun değildi.
Bizim çıkış katımız devreye girdiğinde genel hesaplara göre daha hassas bir yapıda olması gerekir. Yani cihaza uzaktan bir harici ampli bağlamak ile en kısa yoldan yükseltmek arasında bazı teknik ayrıntılar vardır. Doğal olarak amplinin yakında olması çok az da olsa daha detaylı ses elde etmeyi kolaylaştırır.
Yani grounding hatalarını hesaba katmazsak, en küçük bir hatayı dahi yükselttiğimizi söyleyebiliriz.
TL082 taktığında fıslama ve hışırtı kalmamışsa genel olarak entegrelerin sahte olmasından şüphe etmeliyiz. Ancak burada küçük bir ayrıntı daha var.
Her devrenin kendi ground tekniği ve hesaplamaları vardır. Ton kontrol devresinin pre state ground bölgesinden uzak yapılması durumlarında, en küçük hata bile bu gibi aksaklıklara sebebiyet verebilmektedir. Bu normaldir.
Ancak çözümü oldukça zordur.
Vınlama olayının sebepleri de çoktur.
1) LN-PSU voltajların eşit mi?
2) Ton kontrol devrede değilken bu vınlama var mı?
3) Başka bir entegre takılı iken bu vınlama oluyor mu?
Çözüm tamamen ölçüm tekniği ile ilgili olduğundan dolayı, bir süreliğine başa dönmeli ve bazı teknikleri itina ile yeniden yerine getirmeliyiz.
Önce ton kontrol girişlerindeki 50k trimpotların yerine 10k veya 20k takarak sonuca bakalım.
Daha sonra tekniğine uygun bir şekilde ilerlemeye çalışalım.
NOT:
Bu gibi sorunlarla karşılaşmak son derece normaldir. Ancak üst sınıf kaliteli bir cihaz yapabilmek de kolay değildir.
Önemli olan azimle ilerleyebilmektir.

BİR NOT DAHA:
Vınlama bass potu açıldığında artıyor ise input ground hattına power ampli ground karışıyor olabilir.
İnput ground hattımız taa giriş konnektörlerinden LN/PSU ground hattına kadar alüminyum şase olsa bile bu hat üzerindeki en küçük ground loop giriş devrelerini etkileyecektir.

Son düzenleme:
Yamyam hocam 25K e 10K trimpot vardı önce 25K taktım. trimpot ayarını da 12,5 ohm olarak ayarladım.
50K dan 25 K trimpota geçtiğimizde ne olur?Neyi anlamalıyız?10K ile denersem ne elde etmeliyim?

Vınlama ile ilgili olarak;
1- LN PSU VOLTAJLARI 13,5V ikisi de eşit
2-Ton kontrolü devre dışı bırakıp loudnessa input kablosunu bağladığımda yine ınlama var.
3-Başka entegre olmadığı için deneme şansım yok.Ama daha önceki 4562 ve 5532 de de vınlama vardı.

Bu vınlamayı ana ses potu sonda iken kaydetttim e sesi kısmaya başladım.Kayıtta dinleyebilrsiniz.Vınlamayı kaydederken cd player konnektöre taklı değildi.Ayrıca vınlama ton kontrol bas potu veya loudness bas sw ile ilgili olarak artıp azalmıyor.Bu ses sadece ana pot ile artıp azalıyor.Yaklaşık 20cm mesafeden kaydettim.

Vınlama sesini ADOBEDE çalarken frekans analizde resim 3 deki gibi gözlemleniyor.

Ekli dosyalar

• vınlama.rar
    160 KB · Görüntüleme: 1
  • vınlamasesi.png
    vınlamasesi.png
    123.4 KB · Görüntüleme: 8

Forum istatistikleri

Konular
129,298
Kullanıcılar
451,729
Son üye