AKAI AM-U55 ampli tam modifiye çalışması

Hocam bir şey daha fark ettim.ses potu kapalı ,ampliyi açıyorum.Hop koruma röle açıyor ve hoparlörlerde oldukça düşük bir vınlama duyuluyor.Bu normal mi? İşte ses potunu açınca artan ses bu.

Ton kontrolün kablo ile şaselemesi olduğu için aldım elime çıkarttım dışarı. Çok çok azaldı.Hoparlörü kulağıma getirince bir vınlama ve hışırtı var.Sonra trafoya yaklaştırdım oldukça vınlama arttı.
Bu çok önemli bir tespit.
Ton kontrol trafodan uzakta iken vınlama olmuyorsa veya çok çok az oluyorsa, trafo bu devreyi etkiliyor demektir.
Ayrıca güç amplisinin PSU katı bu devreye yakın yapılmak zorunda olduğu için, hesap edemediğimiz başka şeyler de olabilir.
Bu gibi aksaklıklarda güç katını LN/PSU ve devrelerinden uzaklaştırmak gereklidir. Ama böyle yapacak olursak tüm montaj planını değiştirmek gerekir.
Ama bizim amacımız bu gürültüleri olmayan bir ampli yapmak olduğu için ve ben bilirsiniz bu konuda fazla hassas olduğum için yapabileceğimiz varsa yapmak istiyorum.
Elbette ki biz iyi kalite ampli yapmaya çalışıyoruz.
Bu gibi gürültülerin olmaması lazımdır.
Hocam bir şey daha fark ettim.ses potu kapalı ,ampliyi açıyorum.Hop koruma röle açıyor ve hoparlörlerde oldukça düşük bir vınlama duyuluyor.Bu normal mi? İşte ses potunu açınca artan ses bu
Bu hiç normal değil.
Bu durumda STK çıkış katını da mıncıklamamız gerekir.
STK in'lerine giden kabloları çıkarttığında aynı gürültü var mı bi test et.
Eğer aynı gürültü olmuyorsa, loudness devremiz de işin içerisinde demektir.
Her ne kadar loudness devremiz tek başına çalışırken gürültü yok demiş olsan da ground loop etkilerinden dolayı her bir devre etkilenebilir.
Yani STK çalışmazken loudness devresinde hiç gürültü olmasa bile, STK devreye girdiğinde herhangi bir devreyi etkileyebilir.

Stk girişlerini çıkarınca sadece hafif bir hışırtı var.
Ama loudnessı yine ayrıca denedim onda da oluyor.Ton kontrolünü takınca daha artıyor.
Hocam bu blendajlı kabloların kalitesinden olabilir mi?

Stk girişlerini çıkarınca sadece hafif bir hışırtı var.
Ama loudnessı yine ayrıca denedim onda da oluyor.Ton kontrolünü takınca daha artıyor.
Hocam bu blendajlı kabloların kalitesinden olabilir mi?
Demekki STK nın gürültüsü ecik fazla. Hışırtı olmaması lazımdı.
Demekki kesin olarak STK bizim devrelerimizi etkiliyor.
Kabloların kalitesi bu tür gürültü yaratmaz. Daha doğrusu bu sistemde böyle bir aksaklığa sebep olmaz.
Volume potunu tamamen kıstığında oluşan vınlama oldukça önemlidir.
Çünkü volüme potu kısıldığında STK AMPLİ'nin girişleri de kısa devre ediliyor demektir.
Burada tek aklıma gelen şey STK amplinin pre state devreleri ile bizim ön devrelerimiz arasında bir ground hatası olabileceğidir.
Bunu test etmek için tek yapılması gereken şey STK devresini soğutucu loudness devresine gelecek şekilde ters çevirmektir.
Bu montaj şeklinde STK'nın pre devreleri bizim L/N PSU ya yaklaşmış olacak, böylece etkileşim en aza indirilmiş olacaktır.
Ancak burada STK nın ana beslemesini de değiştirmemiz gerekebilir.

Volume potunu tamamen kıstığında oluşan vınlama oldukça önemlidir
Şİmdi LM1875 amplimize bakıyorum ses kısıkken de sondayken de böyle vınlama hışırtı falan yok.Kulağımı hoparlöre soktum neredeyse :D

Ses kısıkken hoparlörde nasıl vınlama duyuluyor hocam?Hoparlör koruma devresi ile ilgili olabilir mi?

Yamya hocam STK yı ters çevirmeyi denedim ama sığmıyor bu şekilde soğutucu diğer devrelerin üzerine geliyor.Bu şekilde bağlantı yapamadım.

Bu gürültüleri şöyle anlatacağım .2 ayrı gürültü var.
Birinci gürültü ampliyi açtğımızda trafolardan çok çok hafif bir vınlama duyulur ya .İşte bu vınlama sesinin hoparlörden duyulma şekli olarak anlatabilirim.Sorun bas ve tiz potları açıp kapatmayla bir değişikliğe uğramayan bu vınlama sesinin ses potunu sona doğru açtıkça yükselmesi.

İkinci gürültü tiz frekanslardaki hış sesi.Sorun tiz potunu açıp kapatmayla azalıp çoğalması ayrıca loudness HF switch butonuna basıldığında artması.

Yamyam hocam birinci gürültü şekli olarak bahsettiğim bu vınlama sesi daha önce yoktu.Ama benim aklıma şöyle bir şey geldi.Biz testlerimizi yaparken STK çıkış katımız yoktu ve 2X34V trafomuzu ve PSU yu kullanmıyorduk.Ne zaman2X34V trafo ve STK 4221 devresini sisteme dahil ettik bu sorunlar baş gösterdi. Bizim ön devreler üzerinde yaptığımız başarılı test sonuçları güme gitti.

Hatırlarsınız ben PSU kartını ters bağladığımdan dolayı devrede ve trafoda bir titremeler olmuş hemen kapatmıştım.Diyorum ki, her ne kadar voltaj ölçümlerinde doğru ölçüm alıyorsam da acaba bu ters bağlantı sonucunda diyot ve 10,000uF kondansatörler zarar görmüş olabilir mi?Doğru filtre yapamadığından dolayı PSU dan STK ya verdiğimiz bu voltaj üzerinde bu vınlama oluşup hoparlöre kadar gidiyor olabilir mi?

Eğer böyle olabilir diyorsanız?Bunları test etme imkanımız var mı?Veya STK yı ön devreler olmadan nasıl çalıştırıp sesini açıp vınlama var mı ,yok mu diye test edebilirim?

Son düzenleme:
Yamya hocam STK yı ters çevirmeyi denedim ama sığmıyor bu şekilde soğutucu diğer devrelerin üzerine geliyor.Bu şekilde bağlantı yapamadım.

Bu gürültüleri şöyle anlatacağım .2 ayrı gürültü var.
Birinci gürültü ampliyi açtğımızda trafolardan çok çok hafif bir vınlama duyulur ya .İşte bu vınlama sesinin hoparlörden duyulma şekli olarak anlatabilirim.Sorun bas ve tiz potları açıp kapatmayla bir değişikliğe uğramayan bu vınlama sesinin ses potunu sona doğru açtıkça yükselmesi.

İkinci gürültü tiz frekanslardaki hış sesi.Sorun tiz potunu açıp kapatmayla azalıp çoğalması ayrıca loudness HF switch butonuna basıldığında artması.

Yamyam hocam birinci gürültü şekli olarak bahsettiğim bu vınlama sesi daha önce yoktu.Ama benim aklıma şöyle bir şey geldi.Biz testlerimizi yaparken STK çıkış katımız yoktu ve 2X34V trafomuzu ve PSU yu kullanmıyorduk.Ne zaman2X34V trafo ve STK 4221 devresini sisteme dahil ettik bu sorunlar baş gösterdi. Bizim ön devreler üzerinde yaptığımız başarılı test sonuçları güme gitti.

Hatırlarsınız ben PSU kartını ters bağladığımdan dolayı devrede ve trafoda bir titremeler olmuş hemen kapatmıştım.Diyorum ki, her ne kadar voltaj ölçümlerinde doğru ölçüm alıyorsam da acaba bu ters bağlantı sonucunda diyot ve 10,000uF kondansatörler zarar görmüş olabilir mi?Doğru filtre yapamadığından dolayı PSU dan STK ya verdiğimiz bu voltaj üzerinde bu vınlama oluşup hoparlöre kadar gidiyor olabilir mi?

Eğer böyle olabilir diyorsanız?Bunları test etme imkanımız var mı?Veya STK yı ön devreler olmadan nasıl çalıştırıp sesini açıp vınlama var mı ,yok mu diye test edebilirim?
Bu gün ecik kafa patlattım STK ile ilgili olarak.
Çünkü manyakça şeyler yapılması gerekmektedir.
Çünkü manyakça dediğim şeyler ne alakası var denilebilecek şeylerden olup, çok hassas grounding kuralları içermektedir.
Örneğin STK PCB sinin ters çevrilmesi ile STK PRE-STATE yani ön giriş devrelerin etkilenme durumu.
STK yı ters çeviremiyorsak o zaman STK pre devrelerinin yalıtımını yapabilmeliyiz.
STK devresi ve PCB si genel kullanım olarak verildiği için bazı hataları tespit ettim.
stk4221-PCB.png

Burada beyaz kısımlar PCB nin kesileceği yerlerdir.
Üstteki iki delik metal şaseden iyice yalıtılacak, ancak input kablolarının şaseleri de input headerlarına bağlanacaktır.
Bu kabloların şaseleri bağlanmadan ampliye elektrik verilmez.
Eğer headerler ile ilgili şase bağlantı sorunu olma ihtimali varsa, her iki in'lerin şaseleri ayrı birer kablo ile LN/PSU nun şasesine bağlanabilir.
Böylece headerlarda olabilecek temassızlığın önüne geçilmiş olacaktır.
Eğer ayrı kablo ile bağlantı yapılırsa, İN kablolarının şaseleri yine boşta bırakılacaktır.

Ayrıca mavi renk ile göstermiş olduğum JUMPER yapılacaktır. Buradaki kondansatör RIPPLE FILTER kondansatörü olup, doğrudan pre state şasesine bağlanmıştır. Aslında power state şaseye bağlanmalıdır. Çünkü bu kondansatör üzerinde ana gerilim bulunmaktadır ve ripple akımları bu kondansatör üzerinden şaseye akmaktadır.

STK nın genel karakteristiği test edilemediği için şimdilik kendi olağan gürültüsü ile amplimizi tamamlayabiliriz.
Ancak HUMM gürültüsü kabul edilemez ve teknik bir hata göstergesidir. Ancak STK dan kaynaklanabilecek hafif HISS sesi kabul edilebilir bir gürültüdür. Böyle bir gürültü olması durumunda yani HISS sesi olması durumunda STK devremizi o hali ile kullanmaya devam edeceğiz. Eğer benim yapmış olduğum gibi STK çıkış modülünü modifiye ederek daha iyi gürültü elde etmek istersek, Farklı tasarımlar yaparak bir test devresi yaparak, en iyi neticeyi elde etmeye çalışacağız. Bu olay tamamen AR-GE ile ilgilidir.
Ana kondansatörlerin bozulma ihtimalini bilemiyorum. Öyle bir ihtimal varsa en iyi yol 4700 ile 10.000uF arası herhangi bir kondansatör ikilisi ile test edilebilir.

Bu gün ecik kafa patlattım STK ile ilgili olarak.
Çünkü manyakça şeyler yapılması gerekmektedir.
Çünkü manyakça dediğim şeyler ne alakası var denilebilecek şeylerden olup, çok hassas grounding kuralları içermektedir.
Örneğin STK PCB sinin ters çevrilmesi ile STK PRE-STATE yani ön giriş devrelerin etkilenme durumu.
STK yı ters çeviremiyorsak o zaman STK pre devrelerinin yalıtımını yapabilmeliyiz.
STK devresi ve PCB si genel kullanım olarak verildiği için bazı hataları tespit ettim.
Ekli dosyayı görüntüle 95750
Burada beyaz kısımlar PCB nin kesileceği yerlerdir.
Üstteki iki delik metal şaseden iyice yalıtılacak, ancak input kablolarının şaseleri de input headerlarına bağlanacaktır.
Bu kabloların şaseleri bağlanmadan ampliye elektrik verilmez.
Eğer headerler ile ilgili şase bağlantı sorunu olma ihtimali varsa, her iki in'lerin şaseleri ayrı birer kablo ile LN/PSU nun şasesine bağlanabilir.
Böylece headerlarda olabilecek temassızlığın önüne geçilmiş olacaktır.
Eğer ayrı kablo ile bağlantı yapılırsa, İN kablolarının şaseleri yine boşta bırakılacaktır.

Ayrıca mavi renk ile göstermiş olduğum JUMPER yapılacaktır. Buradaki kondansatör RIPPLE FILTER kondansatörü olup, doğrudan pre state şasesine bağlanmıştır. Aslında power state şaseye bağlanmalıdır. Çünkü bu kondansatör üzerinde ana gerilim bulunmaktadır ve ripple akımları bu kondansatör üzerinden şaseye akmaktadır.

STK nın genel karakteristiği test edilemediği için şimdilik kendi olağan gürültüsü ile amplimizi tamamlayabiliriz.
Ancak HUMM gürültüsü kabul edilemez ve teknik bir hata göstergesidir. Ancak STK dan kaynaklanabilecek hafif HISS sesi kabul edilebilir bir gürültüdür. Böyle bir gürültü olması durumunda yani HISS sesi olması durumunda STK devremizi o hali ile kullanmaya devam edeceğiz. Eğer benim yapmış olduğum gibi STK çıkış modülünü modifiye ederek daha iyi gürültü elde etmek istersek, Farklı tasarımlar yaparak bir test devresi yaparak, en iyi neticeyi elde etmeye çalışacağız. Bu olay tamamen AR-GE ile ilgilidir.
Ana kondansatörlerin bozulma ihtimalini bilemiyorum. Öyle bir ihtimal varsa en iyi yol 4700 ile 10.000uF arası herhangi bir kondansatör ikilisi ile test edilebilir.
Teşekkürler hocam önce dediklerinizi yaparım.Sonra da kondansatör temin edip denerim.

Yamyam hocam dediklerinizi yaptım.Vidalama deliklerinin kenarlarındaki bakırları da kazıdım her ihtimale karşı bant ile izole ettim.Tabi şimdilik idalamadım .Çünkü buraya ya plastik vida ya da plastik yükseltme aparatı alacağım.

Şase kablolarını da LN beslemesinin çıkış klemensinin şasesine bağladım.Doğru yer mi?

Sonra bağlantıları yaptım ve çalştırdım.Hocam çok fark etti.:)Sizin bu işe ne kadar emek verdiğiniz ve bu konuda ne kadar çok bilgi sahibi olduğunuz çok net bir şekilde görülüyor.Fışırtılar kayboldu.Sadece dediğiniz gibi ampli ses potu sona doğru gelirken hısss sesi çok az duyuluyor.Bu hıs sesi tiz potunun sonda olması ve loudness HF SW açıkken.Bunları kapattığımda azalan bir hısss sesi.

Ancak hum gürültüsü benim anlatım şeklimle ampliyi açtığım anda ses potu kapalı iken dahi duyulan trafo sesi gibi olan vınnn sesi düzelmedi.Tabi ses potu açıldıkça bu da artıyor.Dolayısı ile müziğin içine girmiş oluyor.

Ekli dosyalar

• JUMPER.jpeg
    JUMPER.jpeg
    312.5 KB · Görüntüleme: 2
  • vida izolasyon.jpeg
    vida izolasyon.jpeg
    245.5 KB · Görüntüleme: 3
  • STK şase kablosu.jpeg
    STK şase kablosu.jpeg
    450 KB · Görüntüleme: 5

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri