AKAI AM-U55 ampli tam modifiye çalışması

Muhtemelen STK çıkış katı ile hesap edemediğimiz bir ground loop olayı var.
STK nın sistem ground noktasında STK nın kendi pre devreleri de bulunuyor.
Bu devreyi analiz edip çözümlemek oldukça zor.
Ton kontrol girişine 10K trimpot bağlarsan ve vınlama iyice azalır veya yok olursa vınlama olayı giriş devrelerine etki ediyor demektir.
Bizim ton kontrolümüz veya loudness devremizden geçerek ampli tarfından yükseltiliyor diyebiliriz.
Buradaki teknik şöyledir.
Giriş devremizin (INPUT BOARD) şase yolu kaynak akımlarının dönüş yoludur. Bu yolların ortak noktası LN/PSU nun şasesidir. Ancak aynı zamanda giren sinyaller de bu şase hattından dönerek kendi kaynağına dönmek zorundadır.
Bu hattı etkileyen mili voltlar seviyesindeki sinyaller bile bu tür aksaklığıa sebebiyet verecektir.
Örneğin röle beslemelerinin bu hattın üzerinden dolaşarak ana sinyalleri etkilemesi gibi bir durum bu olaya sebep olabilir. Ya da STK amplinin güç akımları bu hattı etkileyebilir.

Röle besleme gerilimi tam regüle değilse yani bol miktarda ripple barındırıyorsa, bu gürültüler de bizim devreler tarafından yükseltilecektir.
Eğer röle beslemesini biraz daha düşürdüğümüzde örneğin 10V yaptığımızda bu vınlamalar azalıyorsa olay tamamen bu teknikle ilgilidir.

Yamyam hocam ben denemek için inputtan gelen kabloyu ton kontrolünden çıkarttım ,loudness inputa taktım, sesi sonuna kadar açtım.Vınlama yok.Tonkontrol bağlantısını tekrar yaptım
Ton kontrolündeki trimpotları 10K ile değiştirdim. 7,5K olarak ayarladım.Hatta trimpotlarla da oynadım.Yine vınlama var.Trimpotlarla oynadığımda azalan veya çoğalan bir vınlama değil.
Hatta ne alakası var diyeceksiniz TL082 nin soketini bile yeni precision soket ile değiştirdim.Bütün plaketi iyice temizledim.Lehimleri kontrol ettim.Ton kontrol devresi sistem dahilinde çalışırken bu vınlama oluşuyor.

Röle voltajını 10V a çektim.Yine vınlama var.

Benim tek düşünebildiğim inputdan gelen kablonun kalitesi.Ama loudnessa aynı kablo ile bağlı iken vınlama olmaması da kablodan değil diye düşündürüyor.Ne yapacağız?Bu vınlamayı çözebilecek miyiz?

Umarım çözebiliriz.
Vınlama kesin ton kontrolda oluyorsa sorunun çözümü bir o kadar kolaylaşır.
Ancak başlarda da belirtmiş olduğum üzere ton kontrol devresinin pre state şasesi ile power state şasesi birbirlerine yakındır.
Ancak burada direk ton kontrol devresini suçlamak değil, olayın sebebini bulmamız lazımdır.
Ton kontrol devresi ile INPUT devremiz birbirlerinden bir hayli uzaktadır.
Bu uzaklıktaki tüm ground bağlantıları diğer ground bağlantıları ile karışabilir.
Bunun için daha önce ton kontrol input ground bağlantısını şaseden kesmeni ve direk blendajlı kablo ile yapmanı belirtmiştim.
Sen bu dediğimi yapmaya çalış, ben de olası problemler üzerinde çalışmalar yapayım.
Çünkü aklımda olan tek şey şudur.
Daha önce technics ampli ile test ettiğimizde böyle bir sorunumuz yoktu.
Ama technics amplinin power groundu ton kontrol input grounddan geçmiyordu.

Zaten daha önce kullandığımız ton kontrol devresi sorunsuz olarak LM1875 amplimizde çalışıyor.Technics ampliye bağlantıda da sorun yoktu.Ölçüm sonuçları da gayet iyi çıkmıştı.
Ben dediğinizden resimdeki gibi bir bağlantı anladım.Doğru mu hocam.Doğru ise bu şekilde yaparım.

Ekli dosyalar

• Pro_ton.png
    39.5 KB · Görüntüleme: 6
Aynen böyle yapılacak.
Ton gontrol input ground şase metalimize kesinlikle değmeyecek. Burası input ground ile blendaj ile birleşecek. Böylece amplimizin groundu ile bağlantısı olmayacak.
Hatta gerekirse ton kontrolün besleme şasesini bile kablo ile taşıyabiliriz.
Böylece ton kontrol devremiz tam bağımsız çalışır.
Ancak bu şekildeki bağlantıda ton kontrol shield şimdilik kaldırılmalıdır.
Çünkü shield tek noktadan groundlanmalıdır.

Yamyam hocam ton kontrolünü altına plastik yükseltici koyarak şase temasını kestim.Besleme ve input şase kablolarını yaptım. Hatta input kartı ve ton kontrolü arası daha kalın blendajlı ses kablosundan yeni kablo yaptım.Ama bu vınlama sesi hala var.Ton kontrolünü devre dışı bıraktığımda vınlama olmuyor.

Acaba ton kontrolünde devre elemanlarından kaynaklı bir ses mi bu vınlama?

Ekli dosyalar

• plastik yükseltici.jpeg
    158.3 KB · Görüntüleme: 5
  • Şase bağlantısı.jpeg
    358.5 KB · Görüntüleme: 6
Son düzenleme:
Acaba ton kontrolünde devre elemanlarından kaynaklı bir ses mi bu vınlama?
Her bir şeyden olabilir.
Ancak bu gibi durumlarda aksaklığın ton kontrolde olmaması ihtimali bile var.
Tek aklıma gelen potların şaseye kaçak yapma ihtimali.
Eğer bu olasılık yok ise tüm ölçümlerimizi yeniden yapmalıyız.
Özellikle tuşlara basma anındaki darbe gürültüleri anahtar olabilir.

EK TEST:
INPUT BOARD da bulunan ve PC monitöre bağlanan kısa bir kablomuz vardı.
Bu kablonun header tarafını sök. Buraya bir kablo yap doğrudan ton kontrol devresine gir. Bu şekilde hem gürültü hem de müzik testi yap.

Son düzenleme:
Hocam yapacağım işlem bu resimde anlattığım gibi olacak değil mi ?

Ekli dosyalar

• INPUT BOARD.jpeg
    238.9 KB · Görüntüleme: 7
Aynen
O soketi çıkartacaksın ve sokete kablo yapacaksın.
Ton kontrolün şaseleri şasede değilse kablonun şasesi de bağlanacak.
Hocam dediğinizi yaptım .Bir değişiklik yok.
Ton kontrolün kablo ile şaselemesi olduğu için aldım elime çıkarttım dışarı. Çok çok azaldı.Hoparlörü kulağıma getirince bir vınlama ve hışırtı var.Sonra trafoya yaklaştırdım oldukça vınlama arttı.
Müzik dinlerken duyulur mu duyulmaz.Ama bizim amacımız bu gürültüleri olmayan bir ampli yapmak olduğu için ve ben bilirsiniz bu konuda fazla hassas olduğum için yapabileceğimiz varsa yapmak istiyorum.Yoksa bu şekilde de olur

Ekli dosyalar

• P_20230216_181405.jpg
    202.9 KB · Görüntüleme: 6
  • P_20230216_181311.jpg
    280 KB · Görüntüleme: 5
  • P_20230216_181318.jpg
    246.1 KB · Görüntüleme: 6
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…