AKAI AM-U55 ampli tam modifiye çalışması

Ledler birbirine çok yakın olduğundan dolayı kullanamıyoruz o halde. Ben uygun olan başka ekran varsa bakayım.
Konudaki fotoğraflarda tek kanalda 18 tane led olduğu için bu sisteme göre uygun tek parça modül de yok ne yazık ki. 12 Ledli olarak var gönderdiğim gibi. Plan tutmadı :)
İşte ben adamı böyle köteklerim :D
Yıllar önce @ozgurece35 ile DIN PPM ve EBU PPM yaparken az mı gudurmuştuk.
Tek bulabildiğimiz led LIGHTHOUSE ledleri idi ve display için en uygun olanı idi.
Şimdilerde aynı marka led servet ediyo.

Yamyam hocam bir sorum var.

Biz 0dB den aşağıya doğru 0.2dB eksilterek inerken ineceğimiz yer -1dB e kadar.

dB Vp
0 1 sarı led yanıyor
-0.2 0.98
-0.4 0.96
-0.6 0.93
-0.8 0.91
-1.0 0.89 yeşil led yanıyor.

Kalibre sırasında aradaki değerlerde hep sarı mı yanmalı yoksa yeşile döndüğü dB olmalı mı?

Yamyam hocam bir sorum var.

Biz 0dB den aşağıya doğru 0.2dB eksilterek inerken ineceğimiz yer -1dB e kadar.

dB Vp
0 1 sarı led yanıyor
-0.2 0.98
-0.4 0.96
-0.6 0.93
-0.8 0.91
-1.0 0.89 yeşil led yanıyor.

Kalibre sırasında aradaki değerlerde hep sarı mı yanmalı yoksa yeşile döndüğü dB olmalı mı?
Sarı ledin yanmaya başladığı seviye ile tam yandığı seviye arasında teknik verilere göre 0.2db fark olabilirmiş.
ACC.png

Keza sarı ledin sönmeye başladığı ve tam söndüğü bir aralık da bulunmaktadır.
Dolayısı ile -1db için de, +1-2-3 db ler için de aynı kurallar geçerlidir.
Sen tam 1.00Vp verip te 0db ledini yaktığında aslında sarı led -0.8db veya +1.2 db gösteriyor olabilir.
Keza -1 db ledi de tam -1db de yanmıyor olabilir.
0.2db lik bu sapma hatası esasen son derece normal olup, teknik olarak ölçümde hata bile sayılmaz. Çünkü müziğin headroom seviyesi yani oynama seviyesi 10-12db bile olabilir.
Ancak her iki kanala aynı seviyede sinyal verip te L ve R kanalı özdeş bir şekilde eşitlediğinde gerçek 0db ölçümün -0.2db de olsa artı 1.2db de olsa bu hata değildir.
Ancak her iki kanalın mono seste eşit şekilde yanıp sönmesi bu 0.2db lik hatada rahatlıkla görülecektir.
Yani kanallar arası 0.2db lik hata göze batacaktır.
Kalibre sırasında belli bir seviyeden sonra sarı led söner ve -1db ledi yanmaya başlar. İşte iki ledin yanma arasındaki fark entegrenin response özelliği ile ilgilidir.
Eğer sarı led sönmeden -0.5db seviyesinde -1 yeşil ledi yanıyorsa bu tür entegreler kötüdür.
HAA NOT:
Bu kalibrasyon tamamen görsellikle ilgili olduğundan dolayı teknik olarak çaresi yoktur. Çünkü her ledin yanmaya başladığı ve sönmeye başladığı aralığı insan gözü tam algılayamaz.
Tek geçerli test mono sinyal ile led hareketleri aynı olmasıdır.

Sarı ledin yanmaya başladığı seviye ile tam yandığı seviye arasında teknik verilere göre 0.2db fark olabilirmiş.
Ekli dosyayı görüntüle 96255
Keza sarı ledin sönmeye başladığı ve tam söndüğü bir aralık da bulunmaktadır.
Dolayısı ile -1db için de, +1-2-3 db ler için de aynı kurallar geçerlidir.
Sen tam 1.00Vp verip te 0db ledini yaktığında aslında sarı led -0.8db veya +1.2 db gösteriyor olabilir.
Keza -1 db ledi de tam -1db de yanmıyor olabilir.
0.2db lik bu sapma hatası esasen son derece normal olup, teknik olarak ölçümde hata bile sayılmaz. Çünkü müziğin headroom seviyesi yani oynama seviyesi 10-12db bile olabilir.
Ancak her iki kanala aynı seviyede sinyal verip te L ve R kanalı özdeş bir şekilde eşitlediğinde gerçek 0db ölçümün -0.2db de olsa artı 1.2db de olsa bu hata değildir.
Ancak her iki kanalın mono seste eşit şekilde yanıp sönmesi bu 0.2db lik hatada rahatlıkla görülecektir.
Yani kanallar arası 0.2db lik hata göze batacaktır.
Kalibre sırasında belli bir seviyeden sonra sarı led söner ve -1db ledi yanmaya başlar. İşte iki ledin yanma arasındaki fark entegrenin response özelliği ile ilgilidir.
Eğer sarı led sönmeden -0.5db seviyesinde -1 yeşil ledi yanıyorsa bu tür entegreler kötüdür.
HAA NOT:
Bu kalibrasyon tamamen görsellikle ilgili olduğundan dolayı teknik olarak çaresi yoktur. Çünkü her ledin yanmaya başladığı ve sönmeye başladığı aralığı insan gözü tam algılayamaz.
Tek geçerli test mono sinyal ile led hareketleri aynı olmasıdır.
Yamyam hocam bu bilgiler doğrultusunda baktığımda yatığım son ayarlar sonucunda PPM gayet normal çalışıyor.Mono olarak çalan müzikteki gözlemlerimde de her hangi bir aksama gözle görülmüyor.

Burada benim sormak istediğim sinyal jeneratörü ile kalibre ederken örneğin 1V 0dB için trimpotu sarı led yanacak şekilde ayarlarken şöyle oluyor.Yeşil ledin sönüp sarı ledin hemen yandığı anda trimpot ayarını yapabilirken,kırmızı led yanmadan sarı ledin yandığı bir anda da trimpot ayarını bırakabiliyorum.Yani sarı ledin yanmasının trimpot ayarında bir mesafesi var.
İşte yeşil led yandıktan hemen sonra sarı led yandığında ayarı sonlandırdığımda 0dB den aşağıya 0,2.dB aralıklarla inerken bir bakıyorum yeşil led -1dB de yanması gerekirken -0.8dB (0.91Vp)de yeşile düşüyor.Sizin yukarıdaki açıklamalarınızdan anladığım bunun normal olduğu.Ben bu ayarı -1dB in (0.89Vp) de yeşil ledin yanacak şekilde ayarladım.Yani 0.95Vp,0.93Vp,0.91Vp de yeşil led yanmıyor şimdiki ayarımda .Ne zaman 0.89Vp oluyor -1dB yanıyor.Bu ayar şekli doğru değil mi?

İşte yeşil led yandıktan hemen sonra sarı led yandığında ayarı sonlandırdığımda 0dB den aşağıya 0,2.dB aralıklarla inerken bir bakıyorum yeşil led -1dB de yanması gerekirken -0.8dB (0.91Vp)de yeşile düşüyor.Sizin yukarıdaki açıklamalarınızdan anladığım bunun normal olduğu.Ben bu ayarı -1dB in (0.89Vp) de yeşil ledin yanacak şekilde ayarladım.Yani 0.95Vp,0.93Vp,0.91Vp de yeşil led yanmıyor şimdiki ayarımda .Ne zaman 0.89Vp oluyor -1dB yanıyor.Bu ayar şekli doğru değil mi?
Tam anlamadım ama şöyle ifade edeyim.
seviye -1.2db yeşil -1db ledi yanabilir.
-1db yeşil -1db ledi yanar
-0.8db yeşil -1db ledi yanabiir
-0.6db ve -0.4db led söner
-0.2db sarı led yanar 0db sarı led yanar +0.2db sarı led yanar.
+0.4db sarı led söner.
Bu değerler iyi bir entegre için geçerlidir.

Aynı değerleri 0.2 db adımlarla değil de 0.25db adımlarla yapacak olursak, bir ledin söndüğü anda diğer ledin yanmaya başladığı değer tam 0.5db dir.
Bu da demektir ki 1db nin tam ortasında ya her iki led de gıpraşıyo yani birisi sönmeye çalışırken diğeri yanmaya çalışıyo, 0.25db daha artırdığımızda artık diğer led yanıyo.
Yani teknik verilerdeki 0.2db lik adımlar yerine 0.25db lik adımlarla gidersen tam buçuk değerini de görüyorsun.

NOT:
PPM normal çalışıyorsa artık gıbızlatmayalım.
Mono çalışırken sağ ve sol kanal uygun adım gidiyorlarsa tamam demektir.
Tek yapman gereken şey, bir müzik dinlerken PPM ile bir bakışta seviyesini anlayabilmiş olmandır.
Müziğin türüne göre de PPM elbette ki oynak çalışabilir.

Son düzenleme:
@Mr_YAMYAM hocam konu başlığındaki AKAI ampli modifiye başlığına uygun süreçte sizin oldukça uğraştığınız Akai amplinin modifiye ve EBU PPM tasarım ve montaj aşamasının tamamlanması sürecindeki çekilen resimleri paylaşmassam darılsınız. Youtube da çalınan şarkılarda telif hakkı olduğu için org daki kayıtlı parçalar ile video çekmiştik.

Ekli dosyalar

• P_20160130_152803_1_p.jpg
    P_20160130_152803_1_p.jpg
    303.5 KB · Görüntüleme: 4
  • P_20160211_133344_1_p.jpg
    P_20160211_133344_1_p.jpg
    211.8 KB · Görüntüleme: 5
@Mr_YAMYAM hocam konu başlığındaki AKAI ampli modifiye başlığına uygun süreçte sizin oldukça uğraştığınız Akai amplinin modifiye ve EBU PPM tasarım ve montaj aşamasının tamamlanması sürecindeki çekilen resimleri paylaşmassam darılsınız. Youtube da çalınan şarkılarda telif hakkı olduğu için org daki kayıtlı parçalar ile video çekmiştik.
Senin cihazlar zaten şipirdek oldu.
Çoğu kişi görüp gudurdu zaten. Bunlardan birisi de @sasen1
İyi ki de gudurmuşum diyo zaten :D

Forum istatistikleri

Konular
129,163
Kullanıcılar
451,512
Son üye
cembo14

Yeni konular

Geri