apartmanda üç fazdan birisi eksik

aaykut45

Üye
apartmanımda ana şalterin girişine gelen R S T fazlarıdan birisi gelmiyor. yani S T fazı var R fazı yok. bu sorun beni ve komşumu etkiliyor dairelerimizde elektrik yok. sorum şu; ana şalterin çıkışında, enerji olan S fazından enerji olmayan R fazına köprü yapsam veya R fazının çıkışını S fazının çıkışına taksam bi sorun teşkiledermi. teşekkür ederim

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Tabiki olur. Dengesiz dagilim yaparsanız nötr kablosunu veya yükü fazla olan fazı patlatabilirsiniz. Önermem Trafo veya direkten kaynaklanıyor tedaşa bildirin

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

tedaş ı aramam haricinde önerebileceğiniz bi çözüm yöntemi varmıdır

tedaş ı aramam haricinde önerebileceğiniz bi çözüm yöntemi varmıdır
Arkadaşım elektrikle ilgili hiç tecrüben yok belli. Sakın böyle bilinçsizce köprüler yapmayın. Faz faz kısa devresi çok tehlikelidir. Köprüyü yaptıktan sonra R fazı da gelir TMŞ'yi gümletirsin.;) Tedaşı arayın muhtemel ya arıza vardır R fazında. Çünkü bazen trifaz gelen yerlerde tek faz kesintisi arızadan dolayı TEDAŞ tarafından kesilebiliyor. Bir ihtimal de bıçaklı sigorta yüksek akım veya kısa devreden dolayı arıza yapmıştır. TEDAŞ halleder. saygılar..

köprü yapmak deyil R fazının çıkışını S fazının çıkışına takıcam yani faz faz kısa devresi olmycak. bu durum sorun teşkıl edermi diye sormuştum hocam. teşekkürler

Zaten eğer sorun Trafodan kaynaklı ise siz o kopruyu yaptıgniz an patlar çünkü kablodan direğe dönüş yapar oradan da tüm sokağa. Ben elektrikçiyim ben bile olsam tedaşa bildiririm

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

köprü yapmak deyil R fazının çıkışını S fazının çıkışına takıcam yani faz faz kısa devresi olmycak. bu durum sorun teşkıl edermi diye sormuştum hocam. teşekkürler
Bir köyde çalışırken bir köylünün Trafonun altındaki ana sigorta attıktan sonra köprü yapıp sigortayı açtıgı anda savrulan ateş etkisiyle vücudu yanmış hastaneye zor yetiştirilmişti.
Senin durumun biraz farklı ama tehlike itibariyle aynı. 3 fazın kendi içinde birtakım kuralları var. Her şeyi sana tek tek anlatamayız. Tedaşı ara sorunu bulup gidersinler. Ücretsiz geliyorlar zaten. Havai hat mı yoksa sokak panosundan mı geliyor hattınız?

Kaçak elektrik kullanmıyorsanız hiç canınızı sıkmayın tedaşı arayın paşa paşa yapmak zorundalar. Zaten senin o köprü yapacağım dediğin yer mühürlü olması gerekir.

Forum istatistikleri

Konular
128,831
Kullanıcılar
450,923
Son üye
Ratelarus

Yeni konular

Geri