Asansör Projesi

Apprantice

Üye
Herkeze Merhaba

Ben üniversite 2. sınıf elektrik öğrencisiyim PLC dersi için bir proje yapmamız gerekiyor. Ben proje konum olarak asansörü seçtim devresinin çalışmasını falan herşeyini hallettim. Sadece eksik olan bir asansör kaldı, küçük çapta çalışmasını anlıyabileceğimiz bir asansör yapmam gerekiyor. Asansör hakkında bilgi verebilecek veya kaynak önerebilecek birisi varsa çok sevinirim.

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
güzel kardeşim.okul için güzel bir proje düşünmüşsün.ama sana şunuda hatırlatmalıyım.asansör sektöründe avrupada dahil olmak üzere ,plc. kumanda ile asansör çalıştırılamıyor.nedeni ise güvenlik .bunun yerine fonksiyonel kumanda kartları kullanılıyor.bilgilerine sunarım kolay gelsin

aydın-34 ' Alıntı:
güzel kardeşim.okul için güzel bir proje düşünmüşsün.ama sana şunuda hatırlatmalıyım.asansör sektöründe avrupada dahil olmak üzere ,plc. kumanda ile asansör çalıştırılamıyor.nedeni ise güvenlik .bunun yerine fonksiyonel kumanda kartları kullanılıyor.bilgilerine sunarım kolay gelsin
Bu fonksiyonel kartlar plc den dahamı güvenli?Plc lerle asansörden daha karmaşık ve tehlikeli işler yapan makinalar yapıyoruz.Kafam karıştı,bu konuyu daha ayrıntılı anlatırmısın.

Sn.aydın-34 evet mümkünse biraz daha açarmısınız sebeb nedir. sakıncası nedir? Hep kafama takılıyor neden bir sürü kart yığını kullanılır asansörlerde? güvenlik derken ne tür mesela?

Sn.cagatay9864 donanım olarak haklısın ve güzel bir kanıt sunmuşsun

Gerçekci olmak gerekirse Sn.Sn.aydın-34 söylediğini de yabana atmamak lazım

Tamam PLC veya PLC ler donanım olarak güvenli peki yazılım yazılım herşeyi değiştirebilir
gerektiği şekilde algoritmalar hazırlanmadığı zaman PLC değil Pc dahi kullanmak çözüm değil. Burada arkadaşımızın kastettiği belki bu değil ama sağolsun bağlantılı olarak benim aklıma bunu getirdi.

örneğin pc en son model olsa dahi, kur MS-Dos işletim sistemini (aşağılamak olmasın ama zamanında çok işimizi gördü) yontma taş devrinde yazım-çizim yapılan bir makina haline gelir. :)

PLC kullanılırsa yazılımın belirli bir test ya da standarttan geçmiş olması gereklidir diye düşünüyorum.

saygılar

Arkadaşlar yardımlarınız için çok saolun uzun zamandır düşündüğüm bir şey bu sadece takıldığım nokta asansör kabini ve motor nasıl olacak ayrıca PLC ile kullanışlı projeleriniz varsa paylaşabilirmisiniz..

asansör sistemindeki güvenlikten kastım şudur.asansör sistemi kumanda panalleri 1996 yılından itibaren vvvf sisteme geçilmiştir.günümüzde çalışan bu sistem hala oturmamış bir sistemdir.çünkü asansör sistemi çok farklı,çok geniş kapsamlı bir sistemdir.çok seri bir şekilde aşagı ve yukarı olarak çalışmak zorundadır. bu sistemlere entegre edilmeye çalışılan invertörler encoderle çalışmakta ve encoderinde bir sağ bir sola dönmeye çalışmasından dolayı 1-2 sene zarfında maxsimum olarak çalışabilmektedirler.buda ekonomimize ciddi zararlar vermektedir.bir adet encoder 350 euro civarındadır.en kötü invertör 1500 euro civarındadır. ve çalışma süresi 2-3 maxsimumdur.sebebi ortadadır.invertörlerin normal makinalarda çalışma sürei çok uzundur. çünki frenleme ivmesi uzundur. ama asansörlerde yüke bağlı olarak hızlı ve düzgün bir ivmeyle yani hem hızlı duracak hemde konforlu durabilmesi çok önemlidir.bunun sonucunda ıgbt aşırı yükleme oluşur fazlasını frenleme direnci ile dışarı atmaya çalışır. atamadığı zaman ıgbt ısınır ve patlar. ve bunun maliyeti ortalama 350 euro civarındadır.ve çoğu zaman %95 inin tamir bedeli cihazın yeni fiyatından birkaçyüz euro daha ucuz olur. ve müşteriye yenisini alması önerilir.sımens,telemechanıque,dietz,control tecnıques,emerson,lorey summer,mitsıbişhi, en bilinen markalardır.avrupada nasıl kullanılıyor bu cihazlar diyeceksiniz;avrupa bu ürünlerin üreticisidir.en ufak direncine kadar onlar kendileri üretiyorlar.biz montajcı ve kullanıcıyız.onların anlattığı şekilde kullanmaya mecburuz.ve bunun sonucunda bozulan bir cihaz elimizde kalıyor. yurt dışına tamire gitse 100 euro maliyeti var. burası türkiye olduğu için yurt dışına göndermek cihazın yeni fiyatıyla aynı değerdedir.bizede bu ürünleri kullanmak cazip gelmemektedir.ama mecburen kullanmak zorundayız.gelelim plc. ye plc yi programlamak işten sayılmıyor artık günümüzde. plc bütün malzemeler dışarıdan geklecek ve biz programlayıp asansörde kullanacağız negüzel değilmi. hadi arızayı boş verelim verime bakalım. bu plc sistemler tekstilde çok yaygın olarak olarak kullanılır.çalışma prensibi nedir bilemediniz maxsimum 30 işlem yapsın 2 saat zamanda .asansörde ise 30 işlemi 1 dakikada istiyor.asansör harakete geçecek1-fotosele kapıyı kapatması için çıkış,2-kabin lambasını yak,3-display çalıştır,4-gidilecek yöne çağrı yap,5-kapıfiş kontrol,6-stop kontrol,7-kilit kontrol,8-aşırı yük kontrol,9-ptc kontrol,10-fren kontaktör kontrol,11-motor kontaktörü kontrolü,12-fren ve motor kontaktör röleleri kontrolü,13-denetim kontrolü,14-rst kontrolü,5 adet manyetik şalter kontrolü,15-yüksek hız kontrolü,16- düşük hız kontrolü,16-park durağı kuntrolü,17-dubleks kontrolü,18*meşgul süresi kontrolü,kapının açılmaması için kontol,ve daha sayamadığım en az 10 adet kontrol mekanizması daha var. bunların hepsini 5 sn de yapmak zorundadır. ve 5 sn de bir bu işlemleri 2 defa yapmak zorundadır sırasıyla. bu şekilde çalışan bir sistemde dayanıklılık malzeme kalitesi çok önemlidir. anahtarlamaları seri bir şekilde ve devamlılık arzederek yapmak zorundadır. bir işlem 2 sn ye gecikirse sistem arızaya geçeçek ve asansörcüyü beklemek zorunda kalacak kişiler oluşacaktır kabin içerisinde. bu sistemlerde röleler çok daha dayanıklı ısınma problemi olmayan elemanlardır.plc sistemde bu gereksinimlere cevap verebiliyor fakat dayanıklılık yoktur.ilk olarak 1969 yılında almanyada kullanılmış bu sebeplerden ötürü iptal edilmiştir.çünki asansör insan taşıyor.hiçbir suretle oyun oynamaya gelmeyecek bir yapıdır.günümüzde bir kaç firma bunu 1-2 senedir dememeye tekrar başlamıştır.ama sonuç olarak hala deneme yanılma usulü devam etmektedir.dünyanın asansör devi kone bu sistemi kullanmamaktadır. diğer firmalara gelince ucuz ve basit bir sistem olduğu için oda nasıl oluyor.10 adet rölenin yaptığı işi 1 adet entegreyle yaparak.insanların o sektöre kaymalarını istiyorlar.diyebilirsinizki bilgisayarlar milyarlarca işlem yapıyorda birşey olmuyor..5 sn ye de 50 işlem yapacak asansöre ne olabilirki....bilgisayarlar evet okadar işlem yapıyorlar ama birgün mutlaka takılıyolar.format bilmem ne yapıyosun düzeliyo. asansörde bu kadar risk alamazsınız.sonucu çok ağır olur. kimse altından kalkamaz.bu benim görüşüm sizde yazılım yaparak portatif oyuncak asansör yapabilirsiniz ama hepsi bu. onunlada uğraşmayın.kendinizin tuşlarla programlaya bileceğiniz okadar çok hazır yapılmış 39 dolara bile plc almak mümkün.ünüversitedeki arkadaşlara önerim.bu tür boş işler yerine şu anda dünyanın en gelişmiş invertörü olan control tecnıquesi örnek alıp onun ayarına yakın bir invertör yapmak olur.tabi onu yapmak mümkün.ben çok uğraştı aynı malzemelerle kopyaladım aynısı yaptım yazılımda problemler oldu tabiki.ama bana türkiyede maliyeti 1500 euroluk ithal invertör türkiyede 4500 ytl ye mal oldu.şimdi ben bu ürünü geliştirsem ne olacak kime satabilirim. görün arkadaşlar burası türkiye işte. elektrik elektronikçiler olarak biz ameleden başka birşey değiliz. montajcıyız. bir direnç bile yapacak tesisimiz yok.yurtdışından alıp birleştiriyoruz.sonra adı ben yaptım sen yaptın oluyor.biz hükümetlerin bu kafalarıyla hep batarız.bir işçilik maliyeti fazla lafı almış başını gidiyo.bizim gibi mühendisler hep sürünecek.sonuçta ne istiyorsanız onu yapın.ama gördüğüm oki bizden bilgimizden faydalanıp tesis kurup yatırım yapacak firma yok.dışarıdan 1000 euroya invertör alabiliyorsun nakliyesi herşeyi dahil.türkiyede 2000 euroya satılıyo.ne gerek var üretmeye dimi.işçilik pahalı.bitmiş bu türkiye.günümüzün en önemli teknolojisi elektrik elektronik. kullanan yok dışarıdan al gel temiz para kazanıyorlar.elini kimse üretime uzatmıyor.çinli şukadara yapıyo,alman bukadara yapıyo,türkiye havasını alıyo. hala tarımın peşindeyiz hala hala kaldırım yapmanın derdindeyiz gerçi onuda doğru düzgün yapamıyoruzya.sök yeniden yap.kısacası gerçek hayat gerçek elektrik elektronik bu karar sizin ister plc yapın ister röle kullanın.saygılarımla

Sn.aydın-34 yazınız da saymış dökmüşsünüzde, sanki bu asansörü kontrol eden kart uzaydan gelmiş gibi anlatıyorsunuz, konu hız, güvenirlik,... vs ise verdiğiniz işlemleri bir atarama peryodu 2-3ms bir yani 1sn de defalarca yapan ve yapabilecek plc ler var. Yazınızıda baştan sona okudum kendinizle çelişiyorsunuz??

Anlamadım gitti ne marifetli şeymiş şu kart, sanki etten kemikten mübarek? :eek: :eek:

umarım alınmanmaz ve kızmazsınız

Saygılarımla

GÜzel kardeŞİm benİ anlamani beklemİyorum. arkadaŞlara yol gÖstermek İÇİn yazi yazdim. ben 8 yil tekstİlde ÇaliŞmiŞ bİr elektrİk elektronİk mÜhendİsİyİm.kendİmİ Övmek İÇİn yazi yazmadim.asansÖrde plc gÜvenlİ deĞİl.........yap bİr tane denemesİ bedava o asansÖr kaÇ gÜn ÇaliŞacak arizasiz.tekstİlde plc ariza yaptiĞi zaman veya makİna arizaya geÇİnce devamli nÖbetÇİ elektrİkÇİ mevcutta olduĞu İÇİn resetleyİp dÜzeltİlİyor.asansÖrlerde bu İŞlemlerİ kİm yapacak.asansÖr sektÖrÜnde yilda 150 cİvarinda vatandaŞimiz hayatini kaybedİyor. haberİnİz varmi yok.sebebİ bu tİp yenİ varyasyonlarin denenmesİ..........bİrİlerİ bİr ÜrÜn yapip denemeden ortaya Çikiyor.sonuÇlari facİa.plc yİ sİz dÜn ÖĞrenmİŞ olabİlİrsİnİz ama almanyada 1969 yilinda İŞleme baŞladi ama asansÖrde bİr tÜrlÜ verİm olmadi ve halen denenmektedİr...

Forum istatistikleri

Konular
128,947
Kullanıcılar
451,133
Son üye
ReDoX23

Yeni konular

Geri