Avometre kullanımı ile ilgili birkaç soru

Hocam hayırlı akşamlar,
Ölçü aletiniz tasarlanırken nominal 10A ölçümü için tasarlanmış ve içine 10 A cam sigorta konulmuş olabilir( Bazı modellerde sigorta olmuyor) bu 15 Amper i ölçemiyeceğiniz anlamına gelmiyor lakin çok kısa süreli ölçümlere BELKİ dayanabilir ölçü aleti, hele 32 A e dayanabilirmi, pek sanmıyorum. Ben kendi hatam sonucu 19-20 A lik ölçüm yapmıştım (max 10 a yazıyordu) bilerek bu ölçümü yapmazdım ama ölçü aleti bir zarar görmedi.
Ayrıca ölçü aletinin probları-prob kabloları da 10 Amper e ancak dayanabilir. 32 A geçerse anında eriyebilir-yanabilir kablolar. Amper ölçümü için en doğru yol pens ampermetre kullanmak.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Hocam hayırlı akşamlar,
Ölçü aletiniz tasarlanırken nominal 10A ölçümü için tasarlanmış ve içine 10 A cam sigorta konulmuş olabilir( Bazı modellerde sigorta olmuyor) bu 15 Amper i ölçemiyeceğiniz anlamına gelmiyor lakin çok kısa süreli ölçümlere BELKİ dayanabilir ölçü aleti, hele 32 A e dayanabilirmi, pek sanmıyorum. Ben kendi hatam sonucu 19-20 A lik ölçüm yapmıştım (max 10 a yazıyordu) bilerek bu ölçümü yapmazdım ama ölçü aleti bir zarar görmedi.
Ayrıca ölçü aletinin probları-prob kabloları da 10 Amper e ancak dayanabilir. 32 A geçerse anında eriyebilir-yanabilir kablolar. Amper ölçümü için en doğru yol pens ampermetre kullanmak.

Ben de aynı şeyleri düşünüyordum Vacip Deniz Ustam. Beni aydınlattıgın için teşekkürler. Bir de sormak istediğim bir şey var. Avometrede Akım ölçme kademesinde DC akımın simgesi var. AC akımın simgesi yok. Bunun sebebi nedir acaba? Şimdi bir pensampermetre inceledim. Onun üzerinde de amper ölçümünde ACA yazıyor.

Hocam ölçü aletiniz sadece DC akım ölçme yeteneğine sahip, AC akım ölçümü için genellikle (hobi amaçlı uygulamalar hariç) pensampermetreler kullanılır. Piyasada satılan multimetrelerin hemen hemen hepsi DC akım ölçme yeteneğine sahiptir. Ben şimdiye kdar AC akım ölçen 1 ölçü aleti kullandım, onadd aakım kademesine getirdikten sonra AC/DC ölçümü belirliyen bir tuşu vardır.

Bu gibi ölçü aletleri sadece DC akım ölçer ( Seçiçi anahtar kısmındada bu belirtilmiştir. DCA olarak.)

pr_01_1515_max.jpg

aşağıdaki ölçü aleti hem AC hemde DC akım ölçebilir. Akım kademesinde Hem dalgalı hemde doğru akımın simgesi vardır. Yukarıdaki butonlardan en sağda olan ile ölçülecek akımın AC mi yoksa DC mi olduğu seçilebilmektedir. ( butonun altında ac ve dc akımın sembolü bulunmakta)

pr_01_1497_max.jpg

Not:Ayrıda dikkat ederseniz 10 A ölçü kısmında unfused yazmaktadır. Yani üretici bu kısma sigorta koymamış, yüksek değerde ölçüm yapılırsa ölçü aletinin sıhhati kullanıcı sorumluluğunda :)

Son düzenleme:
Anladım Vacip Deniz Ustam. Benimkisi yukarıda olanı.;) Bir de mesela 19 V DCV'yi yanlışlıkla ACV'de ölçersek galiba ölçü aleti bu küçük ölçümlerde zarar görmüyor. Birkaç defa başıma geldi de...Yanlışım var mı acaba?

Sn Öğretmen27,Multimetre ve avometreler ile ölçebileceğiniz akım değeri max10A kadardır. Amaç akım ölçmek ise pensampermetre kullanılmalı. Pensampermetrelerin AC/DC ölçenleride mevcut paraya bakar :)TES-3063/3064 Power AC/DC Clamp Meter

Ölçü aletlerinin gerilim kademesindeki iç dirençleri çok büyük olduğu için kolay kolay zarar görmezler. Ben de çok yaptım dcv kademesinde acv ölçümü veya tam tersi. (Birkaç defa diyot kademesinde iken gerilim ölçme hatası yapınca bu hataları yapmamaya başlıyor insan :D ) Ölçü aletine bir zararı olmuyor , sadece saçma bir ölçüm sonucu okuyoruz ekrandan :) 0 Volt a yakın bir değer oluyor genelde :)

Sn Öğretmen27,Multimetre ve avometreler ile ölçebileceğiniz akım değeri max10A kadardır. Amaç akım ölçmek ise pensampermetre kullanılmalı. Pensampermetrelerin AC/DC ölçenleride mevcut paraya bakar :)TES-3063/3064 Power AC/DC Clamp Meter

Ustam merhaba. Ne yapalım garibanız. 10 TL multimetre ile her şey yapmaya çalışıyoruz.:D Cevapların ve yardımların için Allah senden razı olsun. Bu arada özel olmazsa yaşını neden kaldırdın?

Ölçü aletlerinin gerilim kademesindeki iç dirençleri çok büyük olduğu için kolay kolay zarar görmezler. Ben de çok yaptım dcv kademesinde acv ölçümü veya tam tersi. (Birkaç defa diyot kademesinde iken gerilim ölçme hatası yapınca bu hataları yapmamaya başlıyor insan :D ) Ölçü aletine bir zararı olmuyor , sadece saçma bir ölçüm sonucu okuyoruz ekrandan :) 0 Volt a yakın bir değer oluyor genelde :)

Diyot veya buzzer kademesindeyken 220 V girerse cihaz uçmuyor mu?:D

Allah cümlemizden razı olsun. Bilgi paylaşıldıkça değer kazanıyor,ilmin zekatı doğru bildiğini öğretmektir, Öğretmenlik bu nedenle kutsal bir meslektir. Öğrenmenin sonu gerçekten yok sayın hocam her gün her an yeni bir şeyler öğreniyoruz... Nick ile uyumsuz olduğunu düşündüğüm için yaşımı kaldırdım :)

Forum istatistikleri

Konular
129,080
Kullanıcılar
451,371
Son üye
yokedici.2001

Yeni konular

Geri