Avometre kullanımı ile ilgili birkaç soru

Hayırlı akşamlar [MENTION=221255]binbaşı[/MENTION] Hocam. Ne kadar teşekkür etsem azdır size. Ne diyeyim. Allah her şeyi gönlünüze göre versin. Bu kadar detaylı olarak güzelce anlatımınız için sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
öncelikle mesajlarını silmek zorunda olduğum, isimlerini belirtiğim üyelerimizden çok özür dilerim
sn.(ŞEF,
REZİSTANS,Öğretmen27,by lent,veysel28)

diğerleri içinse burası egolarını tatmin etme yeri değildir. Konuyu uzatmayın son uyarımdır.

herus16 isimli üye süresiz banlanmıştır.

Ustalarım hayırlı akşamlar. Tek çanaklı lnb'den receviere gelen kablonun sağlamlıgını avometre ile nasıl ölçebiliriz? Avometrenin hangi kademesine getirip ölçmeliyiz? Ayrıca receviere gelen kablo multisvicten geliyorsa nasıl kontrol edebiliriz? Ayrıca lnb'nin sağlamlık kontrolünü avometre ile nasıl test edebilirz? Cevaplar için teşekkürler...

Hocam, kablonun ucunda içindeki sert kablo ile dışındaki örgülü teli birbirine bağlayın. Ölçü aletini buzzer veya ohm kademesine alın. Kablonun diğer ucunda ölçü aletinin proplarını ortadaki kabloya ve dışındaki örgülü yere tutarak ölçebilirsiniz. Buzzer kademesinde öter, ohm kademesinde belli bir direnç gösteriyorsa sağlamdır.
LNB nasıl ölçülür onu bilmiyorum.

Hocam, kablonun ucunda içindeki sert kablo ile dışındaki örgülü teli birbirine bağlayın. Ölçü aletini buzzer veya ohm kademesine alın. Kablonun diğer ucunda ölçü aletinin proplarını ortadaki kabloya ve dışındaki örgülü yere tutarak ölçebilirsiniz. Buzzer kademesinde öter, ohm kademesinde belli bir direnç gösteriyorsa sağlamdır.
LNB nasıl ölçülür onu bilmiyorum.

İyi bir teknik Sayın [MENTION=177134]şefim[/MENTION]. LNB nasıl ölçülür bekleyelim bakalım Sayın Şefim..

lnb nin nesini ölçeceksiniz arıza durumunda kaldırır atarsın

lnb nin nesini ölçeceksiniz arıza durumunda kaldırır atarsın

Hayır ustam onu demek istemedim. Mesela arıza durumunda kablodan, çanak ayarından ve LNB'den olma durumu var. Deneme yanılma yoluyla bulunur ona lafım yok ama multimetre ile LNB'nin arızalı oldugunu nasıl buluruz? Onu merak ediyorum...

bu tür arıza arama tekniğim yani benim taktiğim digital uydularda kısa devre korumalıdır sinyal seviyesi ve kalite Q vardır kablo veya lnb kestiği zaman 12 akımı göremediği zaman seviye yok olur lnb taraftan kabloyu ark şeklinde değdirdiğn zaman digital uydu tepki verir kablo sağlamsa biz sadece decoder'in bord arızasında avometre kullanırız

Dmm o kadar da mucize alet değil aspirin hiç değil her şeyi tespit edemiyor bakamıyor. LNB iki tel üzerinden beslenir ve data taşır bir nevi telefon sinyali veya int modem bağlantısına benzetilebilir. Uydu cihazının lnb girişini ölçün kanala göre değişir 13 ila 18 vdc okuruz lnb ucundan da kabloyu çıkarıp ölçün aynı değerleri okursak kablomuz ve bağlantımız sağlamdır. Yön ve uydu doğruysa ve sinyal kalitesi yok ise lnb arızalı diye teşhis koyarız.

Ustalarım hayırlı akşamlar. Avometrenin akım ölçme kademesinde en yüksek 10 A yazıyor. Şofben 3. kademede 32 A akım çekiyor. O halde bu multimetre ile rezistansın çektiği bu akımı ölçemeyiz değil mi? Neden 10 A daha yüksek ölçme yapılması için tasarlanmamış? Acaba benim yanlışım mı var?

Forum istatistikleri

Konular
129,331
Kullanıcılar
451,790
Son üye
mwwto

Yeni konular

Geri