Basit elektrik motor yapımı

kendi yapmıs oldugum basit motor

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
L profil kalsın şimdilik. 9v pille bende denemiştim olmamıştı. 1,5 v bu projede manyetik alan oluşturamaz. İnternette tezgahın altından 12v. Veriyordur :)

Motora hareket verdirmek için mıknatısı bobine olabildiğince yaklaştırın , şu haliyle çok uzak . 12 v. güç kaynağı bulun kesin çalışır

L profil kalsın şimdilik. 9v pille bende denemiştim olmamıştı. 1,5 v bu projede manyetik alan oluşturamaz. İnternette tezgahın altından 12v. Veriyordur :)

Motora hareket verdirmek için mıknatısı bobine olabildiğince yaklaştırın , şu haliyle çok uzak . 12 v. güç kaynağı bulun kesin çalışır
12V verdim çalışmadı L profili söktüm 2.5mm2 kesitli kabloyu sararak kuş gözü yaptım ve bobin telini içinden geçirdim yine çalışmıyor mıknatısı da iyice bobine yaklaştırdım ölçü aleti ile ölçüyorum hem L profilde hem de kuş gözünde 14V okunuyor krokodil kablolarımda sağlam ne yaptıysam olmadı acaba bobin telimi kalın geliyor biraz daha mı inceltsem

Titremedemi yok ?

12 volt vrdim ama 7 volta kadar calısıyor zil teli ile de yaptım daha once oda guzel calısıyor

You Tube linkindeki çalışan motor bir AC motordur. AC vermeden DC ile motor dönmez.
DC motorlarda kollektör ve fırça sistemi zorunludur.
Küçük 9V luk pilin enerjisi yeterli değildir.

You Tube linkindeki çalışan motor bir AC motordur. AC vermeden DC ile motor dönmez.
DC motorlarda kollektör ve fırça sistemi zorunludur.
Küçük 9V luk pilin enerjisi yeterli değildir.
yaniliyorsunuz eger vaktim olrsa size 7 volt dc gerilim ile nasıl dondürdüğümü ıspatlarım

Forum istatistikleri

Konular
129,574
Kullanıcılar
452,203
Son üye
Direniş

Yeni konular

Geri