Bilgisayardan servo sürücü kontrolü , yardım.

deniz77

Uzman Üye
paralel porttan step motor sürmek için interface board var. bu board un çıkışları
dir
step
gnd
+5v
bu çıkışlara servo drive bağlayabilirmiyim ve servo motor sürebilirmiyim.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
onu bilmiyorum ama servomotoru normal pc den kontrol etmek için kendi usb girişleri ve programları var.

paralel porttan step motor sürmek için interface board var. bu board un çıkışları
dir
step
gnd
+5v
bu çıkışlara servo drive bağlayabilirmiyim ve servo motor sürebilirmiyim.
Servo motorlarin bir çoğunu, servo sürücüyü doğrudan parallel porta bağlayarak sürebilirsin. Eşzamanlı çalışacak motorlarlar yoksa sürücünün tipine göre seri, ethernet veya usb portundan da sürebilirsin.

Step sürücülerle servo süremezsiniz.
Servo sürmek için pwm (puls wave modulation) kullanılır.
Servo sürücü , servo motor sürücü(aslında böyle tip bir motor yok ya hadi neyse o başka bir dert) , servo ete! ...
İnternette bir çok örneği var .Link versem döverler neme lazımmm.Eminim bu anahtar kelimelerle arasan gugul emmin yardımcı olur.

Doğrudan , Lpt veya RS232 den motor sürmek için en az 2 kere düşünmenizi öneririm !!!

Soruyu soran arkadaşımızın bu konuda fazla bilgisi olmadığını zan ediyorum.Portlar max.20mA dan sonra tahrip olur ve anakartın üzerinde kolayca değişebilirlikleri yoktur.

Step sürücü ile servo sürülebileceğini düşünmek,birilerinin bağla motoru porta demesi ile ve arkadaşımızın masumane inanması ile de sonuçlanabilir.
Sıradan bir sürücü , arıza anında, koruma tedbirleri alınmamışsa , arıza portlara kadar rahatlıkla ulaşır ve saniye bile uzun bir zaman birimi olabilir.

Yazık olur değilmi ?

Senin mesajına tepki değil , böyle ise ,bu mesaj düzeltme sayılsın.

Step sürücü ile servo sürülebileceğini düşünmek,birilerinin bağla motoru porta demesi ile ve arkadaşımızın masumane inanması ile de sonuçlanabilir.
Yanlış anlaşılma olmasın diye açıklama yapayım. 'Step sürücüye servo motor bağlayabilirsin" veya "Arada sürücü olmadan motoru doğrudan porta bağlayabilirsin" diyen olmadı. "Servo sürücüyü doğrudan porta bağlayabilirsin" dendi.

Sıradan bir sürücü , arıza anında, koruma tedbirleri alınmamışsa , arıza portlara kadar rahatlıkla ulaşır ve saniye bile uzun bir zaman birimi olabilir.
Koruma tedbiri alınmamışsa olabilir ama şu an piyasada satılan servo sürücülerin neredeyse tamamında (hepsini bilmedigim icin birsey diyemiyorum ama benim çalıştıklarımın tamamında) iletisim noktası korunmuş oluyor.

http://www.denizelektronik.com/cnc_controller.htm bu interface board step motor sürücü girişleri için zaten bende bunun çıkışlarını servo sürücüye bağlıyarak motoru kontrol edebilirmiyim diye sormuştum.
bu tür cnc kontrol kartlarında genellikle sürücüye giren kontrol çıkışları
dir
step
gnd
+5v
şeklinde oluyor. bunları servo sürücüye girebilirmiyiz. marka ve modele göre değişkenlik göstermekle birlikte servo sürücülerde bu girişler neye denk geliyor. zaten sürücü veya motoru doğrudan lpt porta bağlama yok. arada bir interface board var ben bu boardun çıkışlarına servo sürücü bağlamak istiyorum. boardun girişi lpt porta bağlanıyor. musallim arkadaşım beni yanlış anlamış. emrah arkadaşımda servo sürücüyü lpt porta değil interface boardun çıkışına bağlıyacaz.

emrah arkadaşımda servo sürücüyü lpt porta değil interface boardun çıkışına bağlıyacaz
Servo sürücüyü interface kartina baglama, doğrudan paralel porta bağla.

Mach2 veya Mach3 veya step/dir sinyali üreten bir yazılım kullanmıyor musun? Birçok servo sürücüde step/dir için giriş var, bu girişleri doğrudan parallel porta bağlayabilirsin, araya interface karti koymanın anlamı yok.

Ayrıca linkini verdiğin interface kartının çıkışlarına (step veya servo) sürücü bağlayamazsın. Step motorlar bu karta doğrudan bağlanıyor, arada sürücü olmuyor. Yani interface kartı dediğin bu kart, aslında 4 eksenli step motor sürücü kartı.

Bu sürücü kartı nasıl doğrudan parallel porta bağlayabiliyorsan, servo sürücü kartlarını da doğrudan parallel porta bağlayabilirsin.

Yalnız her servo sürücüde step/dir girişi olmuyor, satın almadan önce emin ol.

Forum istatistikleri

Konular
128,905
Kullanıcılar
451,059
Son üye
landonor
Geri