Bilimsel bilmeceler.

Uzun kablolamanın kapasitif etkilerini simulatörde hesaplayabilirsin.
Ekli dosyayı görüntüle 110447
Tüm iletkenlere muhtelif değerlerde kondansatörler bağlayıp simulatörde yeniden test edebilirsin
Kondansatör değerleri hesaplanamaz olsa da toprağa yakınlığına göre 1nF ila 100nF arasında alınabilir.
Ayrıca motor su ile temas halinde olduğu için daha büyük kapasite dahilinde toprakla ilişkili olacaktır.
Sorunun çözüldüğü kanaatindeyim söylediğiniz kapasitif etkiyle alakası olmadığını düşünüyorum. Kablo kataloglarına bakarsanız xlpe kabloda bile 95 lik kabloda km de 50 kvar bir etki oluştuğunu görüyoruz. Burada sadece formülde 31500 volt yerine 400 volt koyduğunuzda 7-8 var gibi bir etkinin hesaplandığını göreceksiniz yani 50 kvar nerde 7-8 var nerde anlatabildim mi acaba hesabı endüktif reaktans için yaparsak 200 metre kablonun endüktif reaktansı 0,0195 ohm dur. Buradaki endüktif reaktans I kare x XL yaparsak 438 var gibi bir değer buluruz yani aradaki fark çok büyük 7- var 431 var

Son düzenleme:
Sorunun çözüldüğü kanaatindeyim söylediğiniz kapasitif etkiyle alakası olmadığını düşünüyorum. Kablo kataloglarına bakarsanız xlpe kabloda bile 95 lik kabloda km de 50 kvar bir etki oluştuğunu görüyoruz. Burada sadece formülde 31500 volt yerine 400 volt koyduğunuzda 7-8 var gibi bir etkinin hesaplandığını göreceksiniz yani 50 kvar nerde 7-8 var nerde anlatabildim mi acaba hesabı endüktif reaktans için yaparsak 200 metre kablonun endüktif reaktansı 0,0195 ohm dur. Buradaki endüktif reaktans I kare x XL yaparsak 438 var gibi bir değer buluruz yani aradaki fark çok büyük 7- var 431 var
Kablonun endüktif özelliği ile kapasitif özelliğini muhtelif şekillerde hesaba katabilirsiniz. 200m lik bir kablonun ucuna 100nF gibi ufak bir kondansatör bağlarsanız bile, bu toprağa ciddi akım akıtacak demektir.
Israrla bu mevzuya değinmemin sebebi, normal bir motoru dalgıç motorun yerine bağladığınızda herşeyin normal olduğunu belirtmenizdir.
Normal bir motor toprakla kapasitif olarak ilişkili değildir.

Kablonun endüktif özelliği ile kapasitif özelliğini muhtelif şekillerde hesaba katabilirsiniz. 200m lik bir kablonun ucuna 100nF gibi ufak bir kondansatör bağlarsanız bile, bu toprağa ciddi akım akıtacak demektir.
Israrla bu mevzuya değinmemin sebebi, normal bir motoru dalgıç motorun yerine bağladığınızda herşeyin normal olduğunu belirtmenizdir.
Normal bir motor toprakla kapasitif olarak ilişkili değildir.

Normal motoru dalgıç yerine bağlamak değil aynı şekilde bağlı kablosu kısa yıldız üçgende akım görmediğimi belirtmiştim ikisi farklı şey ve arada ciddi güç farkı vardı biri 11 kw diğeri 93 kw

Arkadaşlar bugün deneme fırsatım oldu @kocamanusta nin son attığı resimdeki bağlantıyı yaptım 1 kvar kondansatör leri kaçak akım üzerinden yıldız üçgen mantığıyla bağladım. Enerji verdiğimde hemen devreyi kesti enerji vermek mümkün olmadı.Role yerine sigorta takıp denedim doğal olarak açma yapmadı fakat pens ampermetre akım okuyamadım ölçüm 1 ve 2 noktalarından muhtemelen bendeki cihaz 1 amper akımın altını hasas ölçmedigi için akım göremedim yarın kaçak akım pensi ile de deneyeceğim. Özetlersek akım farklı kollardan aktığı için kaçak akım rolesinin olduğu yeri ölçüm noktası kabul ettiğimizde vektörel akımda sorun olduğu için devreyi kestigine göre ölçüm noktası hatası olduğunu kabul etmek zorundayız. Ana giriş kısmında akım okunmadi fakat kol akimlarında vektörel akım sıfır olmuyor diyebiliriz. Ana giriş kısmında vektörel akım sıfırdan farklı olmadığı sürece kaçak akım söz konusu değildir diyebiliriz.

Bir mantıksal toplama için öneri.
MOT.png

Kırmızı şekiller pens amper metredir ve ölçüm noktalarını belirtir.
Yanlış değilsem 1-2-5 ve 6 nolu ölçüm noktalarında akım ölçülecektir.
3 ve 4 üncü noktalarda ölçülen akımların sıfır olması düşünülüyor.

Arkadaşlar bugün deneme fırsatım oldu @kocamanusta nin son attığı resimdeki bağlantıyı yaptım 1 kvar kondansatör leri kaçak akım üzerinden yıldız üçgen mantığıyla bağladım. Enerji verdiğimde hemen devreyi kesti enerji vermek mümkün olmadı.Role yerine sigorta takıp denedim doğal olarak açma yapmadı fakat pens ampermetre akım okuyamadım ölçüm 1 ve 2 noktalarından muhtemelen bendeki cihaz 1 amper akımın altını hasas ölçmedigi için akım göremedim yarın kaçak akım pensi ile de deneyeceğim. Özetlersek akım farklı kollardan aktığı için kaçak akım rolesinin olduğu yeri ölçüm noktası kabul ettiğimizde vektörel akımda sorun olduğu için devreyi kestigine göre ölçüm noktası hatası olduğunu kabul etmek zorundayız. Ana giriş kısmında akım okunmadi fakat kol akimlarında vektörel akım sıfır olmuyor diyebiliriz. Ana giriş kısmında vektörel akım sıfırdan farklı olmadığı sürece kaçak akım söz konusu değildir diyebiliriz.

elinize saglık.

yapacağınız denemede faz ve hat akımlarını da ölçebilirseniz kaçak akım değeriyle karşılaştırma imkanımız olur.

elinize saglık.

yapacağınız denemede faz ve hat akımlarını da ölçebilirseniz kaçak akım değeriyle karşılaştırma imkanımız olur.
üçgen kaçak.jpg

Resimdeki bağlantıyı yapıp ölçüm noktası 1 kısmına kaçak akım rölesi bağladım enerji verdiğim anda hemen devreyi açtı. Daha sonra kaçak akım rölesi yerine norma k otomat sigorta koydum. Ölçülen değerler aşağıdaki gibi oldu.

Ana kol kaçak akım ölçümü : 0,07 milimamper
Ana kol hat akımı : 12,93 amper faz başına
Ölçüm noktası 1 kaçak akım değeri 63,6 mili amper
ölçüm noktası 2 kaçak akım değeri 63,55 miliamper
Üçgen kol akımları değeri: 7,44 amper faz başına

Görüldüğü gibi üçgen bağlantıda kaçak olarak ölçtüğümüz değer aslında üçgen bağlantıdan kaynaklanan hayali bir kaçak akım ölçümü ana hat akımında kaçak olmadığını görüyoruz. Zira kaçak olsaydı ana hat akımında da kaçak görmemiz gerekirdi.

Bu nedenle kısa mesafeli kabloda neden akım göremediğimin nedeni akım değerlerinin düşük olması nedeniyle milimaper düzeyindeki akımları pensampermetrenin algılamaması olarak değerlendirebiliriz. Çünkü bügün yaptığım ölçümde 63,6 civarı kaçak akımın ölçüm noktası kıyaslamasıyla var olduğunu gördük. Umarım herkes için faydalı olmuştur.

Nötr hattı nerdee :D
Kaçaklar kaçıyo. İşte şimdi bilimsel bilmece haline geldi :p

Forum istatistikleri

Konular
129,401
Kullanıcılar
451,924
Son üye
haluk turkoz

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri