Bosch maxx 6 çalışmıyor

aksukaynak

Üye
Arkadaşlar hayırlı günler. Bosch maxx 6 çamaşır makinemi lekeliler, ön yıkama ve kolay ütüleme seçenekleriyle çalıştırmak istediğimde hemen durulamaya geçiyor. Bir kaç defa resetlememe rağmen durum düzelmedi. Ayrıca Bütün çalıştırma şekillerinde aynı hatayı verdiğini gözlemledim. Sizce sorun neden kaynaklanıyor olabilir?

Arkadaşlar kimseden cevap gelmedi.Bende bu arada makineyi zorla da olsa bir kaç kez çalıştırdım.Fakat bir şey dikkatimi çekti.makine sadece hızlı 30 derecede o da bir kaç defa aç kapa ,resetle vs yapınca çalışıyor.Ayrıca bu yıkama işlemi bitince diğer programlarda da çalışıyor.Sanki ısınınca çalışıyor gibi.Ayrıca makinenin kartını da çıkardım.Sanki bir yeri yanmış gibi.Başka bir yanık izi göremedim.Yanan yerin arkasındaki bakır sarılı olan parça da bir yanık göremedim.Yanan yerin altında 2 tane siyah küçük parçada yoğun bir karartı var.Bu sorunun ne olduğunu bilen ya da bu parçanın ne olduğunu bilen varsa yazarsa sevinirim.Teşekkürler.

Ekli dosyalar

• IMG_20200106_111742[1].jpg
    IMG_20200106_111742[1].jpg
    547.8 KB · Görüntüleme: 52
  • IMG_20200106_142639[1].jpg
    IMG_20200106_142639[1].jpg
    421.6 KB · Görüntüleme: 42
  • IMG_20200106_142608[1].jpg
    IMG_20200106_142608[1].jpg
    345 KB · Görüntüleme: 37
Yanan yerleri kırmızı yuvarlık içine alın foto
Ve Yakın çekim foto yayinlayin
Genellikle tny XXX bozuluyor
Elinizden geliyorsa bu parçaları değiştirin veya kart tamircisine verin
Forumlarda araştırma yapın

Sanki bir yeri yanmış gibi.Başka bir yanık izi göremedim.Yanan yerin arkasındaki bakır sarılı olan parça da bir yanık göremedim.Yanan yerin altında 2 tane siyah küçük parçada yoğun bir karartı var

neresi ?
ben anlamam

elektronikci arkadaşlar yardımı dokunabilir

sizin foto kart
Bosch maxx 6

b0.png

benzer kart sayılır foto bosch Maxx 7

Goqyk.jpg

9RZeq.jpg

Benim fikrim rezistans bozuk olabilir.
Tam ısıtma yapmayınca program atlıyor gibi geldi bana.
Rezistansı bir söküp bakın derim. kireçlenme var mı diye.
Kartla ilgili bir hafif karartı var ama ölçüm yapmadan bilemeyiz.
Kartta bir yanık göremedim. Devre olarak.
siyah olarak görünen bacağı tekrardan bir lehim yapın. Sonra kartı takıp rezistansa göz atın derim.
Görünen parça bu sanırım
https://karakoyelektronik.com/entegre-opamp/tny274gn-smd-8b-entegre-devre-74122

Son düzenleme:
Rezistansı söktüm. Galiba bayağı kireç tutmuş. Fakat yanık izi yok. Kartı tamirciye verdim. Beyni gitmiş olabilir dedi. Beyni yanmış derse kendim tny kartını ve diğer adımları yaparım.

Ekli dosyalar

• IMG_20200106_211030.jpg
    IMG_20200106_211030.jpg
    251 KB · Görüntüleme: 15
Rezistansı söktüm. Galiba bayağı kireç tutmuş. Fakat yanık izi yok. Kartı tamirciye verdim. Beyni gitmiş olabilir dedi. Beyni yanmış derse kendim tny kartını ve diğer adımları yaparım.
rezistansı kireç çözücüye koyun. kireç çözücüyü yüzde 50 su ile karıştırın.
kart gelene kadar kireç çözülmüş olur.
birde içindeki rezistans sağlam mı ölçümleri yaptınız mı?
Tamircilerin klasik sözüdür beyni yanmış :)

Son düzenleme:
Yok ustam. Ben acemi bir vatandaşım. Ölçüm nasıl yapayım. Elimden gelirse yapmaya çalışırım ama.

Yok ustam. Ben acemi bir vatandaşım. Ölçüm nasıl yapayım. Elimden gelirse yapmaya çalışırım ama.
ölçü cihazınız varmı
varsa eğer diyot ölçüm yerinden kısa devre ölçümü yapın. kısa devre görünüyorsa sağlamdır. kısa devre yoksa ölüdür.

Ölçüm cihazım yok. Yarın ilk iş bir tane alayım. Ve tamirci abimizi beklemeye başlayayım.

Ölçüm cihazım yok. Yarın ilk iş bir tane alayım. Ve tamirci abimizi beklemeye başlayayım.
rezistansı da tamirciye götürün. o ölçüm yapar. Aslında sorun kireçlenmeden kaynaklanıyor. su ısınmayınca sürekli olarak ısıtmaya çalışıyor. böyle olunca da kartta arızaya neden oluyor.

Forum istatistikleri

Konular
129,574
Kullanıcılar
452,203
Son üye
Direniş

Yeni konular

Geri