BT30 spindle projesi

Şunun aynısı olacak.

clip+(2016-08-25+at+07.02.32).jpg

Bu arada epoksi-granit başlığında paylaşılan videonun profilinde şöyle bir video vardı. Temiz iş.

4. dakikada pnömatik silindir yapıyor. Ben de onun 3 pistonlusunu yapacağım.

6. dakikaya dikkat. Benim yaptığım 4 ayaklı drawbar çekmenin 8 ayaklısını yapmış. Çok başarılı.

Rulman gresi için Nachi pdf'inde aşağıdaki tabloda gres ürünleri önerilmiş.

İlk 3 ürün spindle için ama ben hangisini almalıyım. İlk ikisi Ester. Üçüncüsü Polyol Ester. Ester bildiğim kadarıyla dünyada var olan en kaygan madde. Kalınlığını tutturmak için Lityum kullanmışlar. Barium'u bilmiyorum.

Sanırım bunların üçü de olur. Birini al kullan diyor kısaca.

ss+(2016-08-26+at+09.56.12).png

Rulman üreticisi bir amca semtimizde oturuyordu seneler önce. Türk markasıydı ama hatırlamıyorum. Zamanında sormuştum bu gress işini. (Çamaşır makinasının rulmanı bozulunca)... O da cevaben " ya o kadar da şey yapmamak lazım, bizim kullandığımız metaller, gresssin o kadar türünü tanıyacak bir malzeme değil, kullandığın yere göre sıcaklık, soğukluk değerlerine ve inceliğine bakacaksın" demişti.

Neden 3 piston yapacaksın?

90mm çapında (iç çap) tek pistonlu silindir yeterli baskıyı veremiyor. En azından piyasada baktıklarımın hiç biri 500kg gücün yanına bile yaklaşamıyor. Bu yüzden 3 pistonlu bir silindir yapacağım. Güç piston sayısıyla orantılı olarak 3'e katlanmıyor ama güç tek pistona göre çok daha fazla. Bunun karmaşık hacim hesaplamaları var. Dürüst olmak gerekirse kafam pek basmadı ama aldığım yorumlara göre 90mm çapında 3 pistonlu bir silindir 6 bar hava basıncı ile 500 kilonun üzerinde güç uygularmış. Bir de benim sadece 10mm piston hareketine ihtiyacım var. Tahminen iş görür gibime geliyor.

clip+(2016-08-28+at+11.31.42).jpg

Tormach 3 pistonlu silindir. Fotoğraftan anladığım kadarıyla 3 tane silindiri üst üste bindirmişler.

clip+(2016-08-28+at+11.41.23).jpg

Forum istatistikleri

Konular
128,832
Kullanıcılar
450,924
Son üye
ayhankarmn

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri