BT30 spindle projesi

Rahat duramıyorum yahu. Aklıma türlü türlü fikir geliyor.

Silindir çalışınca bütün yük rulmanlara binmesin diye ana milin tepesine 1 hatve diş çektim. Oraya sıkmak için de 10mm genişliğinde T şeklinde bir somun yapacağım. Piston çalışırken Somunu çekecek ve drawbar'a bastıracak. Böylece rulmanlara hiç yük binmeyecek. Bir çok ticari üründe benzer uygulamalar gördüm ama sanırım bu tipte ilk örneği ben yapmış oldum. Daha iyi anlaşılması için yarın solidworks tasarımını güncelleyip paylaşacağım.

Bu arada silindir yapımı için gerekli alüminyumları yarın almaya gideceğim. Diğer konuda aradığım alüminyum gövde profillerinden bulamadım. Onun yerine 80-90mm iç çaplı ve kalın etli alüminyum boru alacağım. Tek kaygım boruların iç duvarları pürüzlü olursa tornada düzeltmem gerek fakat silindir 3 parçadan oluşacağı için her parçanın içini aynı hassasiyette kesemeyebilirim. İç çapları eşit olmaz yani. Neyse bakacağım bir çaresine.

IMG_20160902_215323.jpg

IMG_20160902_215339.jpg

IMG_20160902_220208.jpg

IMG_20160902_220224.jpg

Sana çok ters ama pistonu hazır kullansan :D Bulamadın mı hiç ?

Diğer başlıkta @cevdetfaik 'in verdiği linkte tandem silindirler 35mm idi. Küçük yani. Yarın sanayiye gideceğim. Alüminyumları almadan önce pnömatikçilere uğrayacağım. 70-90mm aralığında tandem silindir bulursam hiç düşünmeden alırım.

Bu arada ana milin sertliği 60HRC. Çok sert. Dişi çekmek için 3 tane sıfır kater harcadım. Katerler üçgen ve her birinde 3 diş çekme tarafı var.

Bu pistonların içerisinde baya bi lastik keçe, segman vs oluyor. Onları da bulman gerekecek senin istediğin ölçüde veya onları bulup o ölçüye göre boru işini halletmelisin. Her ölçüde conta vs bulmak sorun olabilir.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,832
Kullanıcılar
450,924
Son üye
ayhankarmn

Yeni konular

Geri