Bu devredeki diyodun görevi nedir?

hay ketıl nelere kadir .. :D :D bilgiler için teşekkürler bu akşamda bir bilgi öğrendim. Ustalarım elinize bilginize sağlık..

Sayın binbaşı bilgilerden ötürü teşekkürler...
3,4 gün bekleyin, 3 tane kettle içi görmüş olacaksınız :)

Isıtma modunda akım devreyi diyot üzerinden tamamlıyor...
Saç kurutmayı anladık, belli bir noktadan (ki bu motorun çalışma gerilimi ile belirlenen biryer,) bağlanıyor dc ye çeviriyor da kettle de dc çalışan bir şey yok ki :)

Diyotun voltajı değiştirmeden güc değerini etkileme durumu mu var ki acaba?

Diyotun voltajı değiştirmeden güc değerini etkileme durumu mu var mı ki acaba?

Sn.elektrofizikçi,bir diyodun yarım alternanslı halde halde çalışmasını mekanik olarak bir salıncağın itilmesine de benzetebiliriz.Salıncağı daha kısa sürelerle itersek daha yükseklere (Tepe değerine) çıkmaya,daha az itersek daha aşağı (Alt değerlerde) seviyelerde kalmaya çalışacaktır.

Elektro-kimyasal etkisini doğrudan gördüğümüz kurşun-asitli bir akü şarjında ise,yarım alternansla yapılan yarım dalgadaki şarjla,tam alternasla (tam doğrultmalı bir köprü diyotla) yapılan şarjda oluşan güç farkı kimyasal tepkime hızıyla da bize kendini belli eder.Tam alternasta plakalardan daha hızlı ve yoğun hidrojen ve oksijen gazı (akü tam dolduğunda) çıkar,yarım alternasta tek diyottan geçtiği,bu yarım dalga doğrultmada ise,daha az ve seyrek hidrojen ve oksijen gazları şarj sonunda akü kutusundan kulağımızla duyularak farkedilebilir.Burada tam alternansta verilen toplam elektrik gücü,yarım alternastakinin yaklaşık iki katı olduğu için,boşa çıkan oksijen ve hidrojen gazları da iki kat daha fazla artarak plakalardan çıkabilmektedir.

Rezistanslar,flamanlı ampüller (Telleri tungsten=wolfram olup,geçen akıma göre bir çeşit rezistanstır) hem dc hem de ac akımda çalışır ve 12 volt 2 amperlik ac. akımın ve 12 volt dc. akımın bu rezistanslar içinde verip harcadığı güç (ısı+ışık şeklinde)ayni değerde,yani eşittir.Ama biz 12 volt 2 amperlik ac. akımın sinüs formundan yarısını diyotla kırparsak eğer,vereceği güç değerini de otomatik olarak yarı yarıya da düşürmüş oluruz.

İlk yazdığım mesajımda dalgınlıkla voltajın yarım alternansta bir miktar kadar da düştüğünden dalgınlıkla da bahsetmişim.Aslında voltaj sabit de kalıyor,ancak salıncak örneğindeki gibi uygulandığı tüketici kaynağa göre verdiği güç değerinin etkisi de,doğrudan çok düştüğü için,voltaj etkisi sanki yarı yarıya düşmüş gibi bir etkilenimde de bulunuyor,benzetmek gerekirse.Yani akımın bu yarım dalgadaki etkisi,alternanslar arasında bir boşluk kaldığı için,bu yüzden de gecikmeli olduğu için (ayni tristörün veya triyağın belli aralıklarla kesilme açısının değiştirilip güç ayarında kullanılmasına da diyotun tek yöndeki bu doğrultma olayını benzetebilirsiniz,çünkü bu benzetme çok da yanlış olmaz) alıcı veya tüketici kaynakta da bu etki gecikmeli olarak alınacağından buna verilen toplam güç değeri de daha az olmuş oluyor.Umarım yardımcı olabilmişimdir.Kolay gelsin.

Arkadaşlar yaptığım ölçümler ve ketılın devresinin sembolik gösterimi :) (iğrenç yaptımda, bahanesi sembolik olsun)

Arkadaşlarımın dediği kaliteli ölçü aleti ile yapmadım. Ama bende merak ettim gewrçketen sonuç değişecek mi diye.. Destek veren, katkı sağlayan herkese teşekkürler...

ketıl olcum.jpgketıl.jpg

binbaşı teşekkürler, daha iyi kavradım şimdi olayı. Diyot tepe değerini etkilemese de gücü azaltmış oldu. 100 işçinin yaptığı işi 50 işçiyle yapmaya kalktı ama 100 işçinin yapacağı işi yapamadı buna rağmen 100 işçi varmış gibi gösterdi :)

binbaşı teşekkürler, daha iyi kavradım şimdi olayı. Diyot tepe değerini etkilemese de gücü azaltmış oldu. 100 işçinin yaptığı işi 50 işçiyle yapmaya kalktı ama 100 işçinin yapacağı işi yapamadı buna rağmen 100 işçi varmış gibi gösterdi :) Mantar yaptıydım akşam zehirleniyorum galiba :)

Diyotun voltajı değiştirmeden güc değerini etkileme durumu mu var mı ki acaba?

Sn.elektrofizikçi,bir diyodun yarım alternanslı halde halde çalışmasını mekanik olarak bir salıncağın itilmesine de benzetebiliriz.Salıncağı daha kısa sürelerle itersek daha yükseklere (Tepe değerine) çıkmaya,daha az itersek daha aşağı (Alt değerlerde) seviyelerde kalmaya çalışacaktır.

Elektro-kimyasal etkisini doğrudan gördüğümüz kurşun-asitli bir akü şarjında ise,yarım alternansla yapılan yarım dalgadaki şarjla,tam alternasla (tam doğrultmalı bir köprü diyotla) yapılan şarjda oluşan güç farkı kimyasal tepkime hızıyla da bize kendini belli eder.Tam alternasta plakalardan daha hızlı ve yoğun hidrojen ve oksijen gazı (akü tam dolduğunda) çıkar,yarım alternasta tek diyottan geçtiği,bu yarım dalga doğrultmada ise,daha az ve seyrek hidrojen ve oksijen gazları şarj sonunda akü kutusundan kulağımızla duyularak farkedilebilir.Burada tam alternansta verilen toplam elektrik gücü,yarım alternastakinin yaklaşık iki katı olduğu için,boşa çıkan oksijen ve hidrojen gazları da iki kat daha fazla artarak plakalardan çıkabilmektedir.

Rezistanslar,flamanlı ampüller (Telleri tungsten=wolfram olup,geçen akıma göre bir çeşit rezistanstır) hem dc hem de ac akımda çalışır ve 12 volt 2 amperlik ac. akımın ve 12 volt dc. akımın bu rezistanslar içinde verip harcadığı güç (ısı+ışık şeklinde)ayni değerde,yani eşittir.Ama biz 12 volt 2 amperlik ac. akımın sinüs formundan yarısını diyotla kırparsak eğer,vereceği güç değerini de otomatik olarak yarı yarıya da düşürmüş oluruz.

İlk yazdığım mesajımda dalgınlıkla voltajın yarım alternansta bir miktar kadar da düştüğünden dalgınlıkla da bahsetmişim.Aslında voltaj sabit de kalıyor,ancak salıncak örneğindeki gibi uygulandığı tüketici kaynağa göre verdiği güç değerinin etkisi de,doğrudan çok düştüğü için,voltaj etkisi sanki yarı yarıya düşmüş gibi bir etkilenimde de bulunuyor,benzetmek gerekirse.Yani akımın bu yarım dalgadaki etkisi,alternanslar arasında bir boşluk kaldığı için,bu yüzden de gecikmeli olduğu için (ayni tristörün veya triyağın belli aralıklarla kesilme açısının değiştirilip güç ayarında kullanılmasına da diyotun tek yöndeki bu doğrultma olayını benzetebilirsiniz,çünkü bu benzetme çok da yanlış olmaz) alıcı veya tüketici kaynakta da bu etki gecikmeli olarak alınacağından buna verilen toplam güç değeri de daha az olmuş oluyor.Umarım yardımcı olabilmişimdir.Kolay gelsin.

Yarım dalga doğrultmada Veff değer düşer Sn Binbaşı sanki düşermiş gibi bir etki gösteriyor, aslında sabit kalıyor da ne demek!!!. Olayı formüllerle ve değerlerle ispatladım. Gücün 1/4 oranında düştüğünüde gösterdim.
Birde sizinle ilgili ufak bir eleştiri yapayım; yazılarınız ve açıklamalarınız güzel ancak o kadar çok şey yazıyorsunuz ki konu ya özünden ayrılıp başka yerlere de kayıyor yada bir yerde bıkarak kesip gerisini okumama duygusu uyandırıyor insanda. Bu tabii ki şahsi düşüncem belki bu şekilde olmasını isteyenler çoğunluktadır.

Bu arada Sn Elektrofizkçi tablodan ve ölçümlerden birşey anlamadım ? Diyot devrede değilken 185v devredeyken 85v mu?

Sabit sıcaklık modun da diyot devreye giriyor... Diyot üzerinde ki DC volt 100, büyük rezistansda 15 DC volt, küçük rezistansada 85 DC volt... Ac değerleri ise büyük dirençde 0, küçük rezistansda 185 V... Yani her iki (AC/DC) ölçümde de büyük wattlı rezistans da 0 a yakın değer yani çalışmadığını anlıyoruz, yada ben öyle aanlıyorum...

Kaynama modunda , anahtar açıldığından diyot kısa devre ve ona bağlı rezistan yani küçük wattlı olan devre dışı kalıyor... voltaj değerleride bunu gösteriyor zaten. AC de de DC de de 0 Volt gösteriyor...

Diyot devrede iken pozitif alternans var negatif alternans sıfırdır. Dalga şekli DC formda değildir bu nedenle ölçü aletin DC konumu kullanılmamalıdır. Yapılması gereken TrueRMS ölçebilen bir multimetre ile AC konumda ölçüm yapmaktır.
Ölçü aletlerinde DC konum sadece Filtreli tam dalga doğrultma çıkışları,akü,pil devreleri ile ölçümlerde kullanılmalıdır.

Sayın YaşlıUzman elektrofizikçi arkadaşımızın elindeki ölçü aleti trurms değil sanırım kalibrasyonuda sıkıntılı hem dc hemde ac ölçüm yapıyor..

verdiği şemadan anladığım kadarıyla diyot dıştaki rezistansa bağlı ve rezistans ısıtma rezistansı kaynatma değil. ısıtma olarakta fazla ısıttığı için seri direnç takarak sizinde söylediğiniz gibi gücü düşürerek ısıtma oranını düşürmüşler.. olay başka bişey değil..

bende ortalığı az daha bulandırmayayım ama aynı olay elektrikli battaniyelerde de vardır. 0 - 1 - 2 kademeli ısı ayarlılarda araya sadece 1 adet diyot bağlayarak aynı görevi yerine getiriyor.

kolay gelsin..

Doğrudur da TRUeRMS li ölçü aleti yok elimde... ben bu şekilde yaptım yanlış da olsa bu sonuçlar var elimde Uzman abi.

Abi şimdi şunda hem fikir olduk mu, diyot yarım alternansı kırptığı için güçte azalma olur.

2. olarak voltaj değerinde de değişim olacağını söylüyorsun, doğru mu anladım? Anlaşılamayan tek konu bu heralde siz değişir diyorsunuz biz değişmediğini (elimizdeki malzemelerin sonucuna dayanarak) söylüyoruz...

Forum istatistikleri

Konular
129,190
Kullanıcılar
451,554
Son üye
elektrikci7716

Yeni konular

Geri