CNC Kazıma ile pcb yapan var mı ?

sonuç olarak çoğu arkadaş cnc de pcb yapmak nasıl diyeyim çok hassas işler ortaya çıkmaz dediler.

Nasıl çıkmazmış makinenin alt yapısına göre değişir bu. Trapez mil kullanıyorsa zaten kaba iş içindir çıkmaması normaldir.

Nasıl çıkmazmış makinenin alt yapısına göre değişir bu. Trapez mil kullanıyorsa zaten kaba iş içindir çıkmaması normaldir.

valla bende anlamadım birkaç kişi ile görüştüm öyle dediler. yoksa bende bıktım ütüden asitten..

Yol kalınlığına göre kesici uç kullanıyorum aşağıdaki pcb ler son iki haftanın arge'sine ait. Kesici uç olarak 0.5 mm hava çeliği kullandım delikler 1 mm. Pcb etrafı ve boşaltılacak alanlar için 3 mm. hava çeliği freze kullanıyorum.

Smd tasarımlar ile çok nadir uğraştığım için elimde foto yok. Ama 0.3 mm. yol kalınlığını 0.2 mm. uç ile fr4 plaket üzerine kazıyabiliyorum.

İkinci fotoda üst ortadaki pcb fr4 plaket.

DSC_0145.JPG
DSC_0146.JPG
DSC_0147.JPG
DSC_0144.JPG

Eğer 0.4 mm den daha ince uç kullanacaksam pcb de kullanılmayan alanları komple kazımam gerekiyor yani aşağıdaki gibi. Çünkü yolları ayıran kısımlar çok inceldiği için lehim yaparken zorluk çıkarabiliyor yada kazıma esnasında yol arasında bakır tozu kalıp kısa devreye sebebiyet verebiliyor. Böyle olunca pcb nin temizliği içinde ayrı zaman harcamam gerekiyor.

Komple kazıma yapılmış bir örnek (Temsili)

hqdefault.jpg

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
129,276
Kullanıcılar
451,698
Son üye
frht.26

Yeni konular

Geri