cnc kontrol programı

örneğin aklımdaki şeylerden biri kurmuş olduğum bu sistemde servoları hızıyla değişiklik yapabilirmiyim gbrl de ? yoksa mach3 demi bu yapılabilirinir ?

3. Konuda aseyurt cevap vermiş okudun mu...
Eğerbu makinaya mach 3 veya 4 yapacaksan az daha derle topla demiş ki doğru.. İşini gördüğü yere kadar git ki bencede pcb işi için iş görür..

3. Konuda aseyurt cevap vermiş okudun mu...
Eğerbu makinaya mach 3 veya 4 yapacaksan az daha derle topla demiş ki doğru.. İşini gördüğü yere kadar git ki bencede pcb işi için iş görür..
Kusra bakma ama Okumamış gibi duran bence sensin dostum ... ben zaten zaman icersinde gelistirilebilecegini zaten kabul ediyorum ..ilk msjimda soyledigim gibi ... tabi bu ihtiyaç halinde yapicagim bişi ... Benim derdim mekanikselde ziyade programsal kısmı ... en son msj dediğim gibi örneğin servolarin daha yavaş hareket etmesini gbrlde ayarlayamadim .. yada ben yapamadım ... Bunun için illa en azından mach3 mı odası gerek ... Yada buna benzer zaman içinde ihtiyaç duyabilecegim şeyler için illa mach3 olmasimi gereken ... Yada muadil bi gbrl varmı bu özelliklerde ... Sonuç itibariyle mekaniksel kisim ne kadar kötü olursa olsun mach3 muhakkak şart gibi bi durum çıkar ortaya

mach3 ve mach4 konusunda yukarda cevap yazan arkadaşlar daha iyi bilgi verir ama neden sadece bilgisayar da kurulan programlara yöneliyorsunuz?Bu programları alıp kurunca bunun yanında kontrol kartı da almanız gerekecek ve crakli programlar için bazı hareketleri yapamıyor diye bir şey duydum doğru mu bilmiyorum @rocco216 daha iyi bilir gerçek mi ama çin malı cnc kontrol ünitelerinde ise herşey üstünde hazır lisans sorunu yok ve hatta pc ile bağlanabilecek usb veya rs232 gibi bağlantı seçenekleri var.Hatta benim bildiğim bir çin malı CNC kontrol ünitesinde USB ile çalışma imkanı bile var.

Kusra bakma ama Okumamış gibi duran bence sensin dostum ... ben zaten zaman icersinde gelistirilebilecegini zaten kabul ediyorum ..ilk msjimda soyledigim gibi ... tabi bu ihtiyaç halinde yapicagim bişi ... Benim derdim mekanikselde ziyade programsal kısmı ... en son msj dediğim gibi örneğin servolarin daha yavaş hareket etmesini gbrlde ayarlayamadim .. yada ben yapamadım ... Bunun için illa en azından mach3 mı odası gerek ... Yada buna benzer zaman içinde ihtiyaç duyabilecegim şeyler için illa mach3 olmasimi gereken ... Yada muadil bi gbrl varmı bu özelliklerde ... Sonuç itibariyle mekaniksel kisim ne kadar kötü olursa olsun mach3 muhakkak şart gibi bi durum çıkar ortaya
Kusura bakacak bişi yok.. Mesajları okumana sevindim ama senin kadar anlamıyorum bu işlerden. Sen baya baya iyi anlıyosun belli...İstediğini istediğin sekilde yapabilirsin...
Kolay gelsin.

C.berkay
Son dönemde o tip ürünlerde ciddi kalite ve hizlar söz konusu piyasada tutunmak için mi..yoksa mevcut teknoloji gereğimi bilmiyorum fiyatlarda cok aşağılarda. ..seninlede konuştuğumuz hatta seninde bilgi paylaştığın uzak doğu firması da keza bu sekilde cok kaliteli ürünleri var..
Dediğin gibi ürünlerle hersey dahil olması ayrıca büyük rahatlık..
Şimdi öyle bir ürünü bu konuda resmi geçen ürüne uygulamak biraz maliyetli olur diye düşünüyorum.. Tabiki tercih kendisinin.. Hali ile bizim forum ortamında step motorun bile az torklusuna cıkmak bir ayrıcalık oluyor..

Öncelikle herkese cevaplarindan ötürü teşekkürler ... Çıkan sonuçları toparlarsak şunu söyleyebiliriz sanırım
- kontrol kartları konusunda çin malı olan bahsi geçen kontrol kartları mekaniksel sistem geliştirilip uygulanması mümkün olabilir ... En azından değicek mekaniğe göre
- mümkün mertebe tecrübeler dahilinde en kotu servo motor bile step motordan daha iyi .. yani sistemi revize edilmesi durumunda servo kullanmak daha mantıklı ...Tabi maliyet yapicagi iş kiyaslamasindan sonra

Son sorum ise bir önceki msjda söylemiş olduğum gbrl de step motorların eksen hareketlerinin hızını kontrol edemiyorum ... Mach3 veya diğer daha profesyonel kontrol programlarında bu mümkün müdür ? Ve bu profesyonel programların basit gbrl kontrollere göre ne gibi verdiğim örnek gibi artıları vardır ?

Sanırım bahsi geçen çin malı CNC kartlarindan biri bu

Ekli dosyalar

• Screenshot_20170108-205048.png
    Screenshot_20170108-205048.png
    511.5 KB · Görüntüleme: 59
resmini eklediğin bu kartı aldığında iş bitmiyor bu karta sürücü bağlaman gerek sürücülere motorlar bağlanacak. öncelikle bunları söliyimde ister bil ister bilme.

ufak çaplı makine işleme alanı küçük bir makine yapacaksan servo mu step motormu düşüncesine kapılacak olsam benim şahsi fikrim kesinlikle step motor olurdu. neden diye soracak olursanız servo motor ve sürücülerine o kadar fazla para vereceğime az bir para ile step motor ve sürücülerini alırım artan parayı mekaniksel olarak güçlü bir makine yaparım.
mekaniksel derken, linear ray arabalar markalı kaliteli vidalı mil somunlar keza öyle.
step motor ve sürücüleri hybrid olmasa bile düz bildiğimiz step motorlar bile olsa hız ve torkun en fazla olduğu yani maksimum verim elde ettiğin hızda kullanırsan hiç bir sorun yaşamazsın servodan eksi kalır yani olmaz ;)

bu arada grbl programını arduinoya yüklerken config dosyasından eksenlerin hızını step per ayarlarını yapıyorsun diye biliyorum.
3d printerlarınki gibi ekran takabiliyorsan oradan da kontrol edebilirsin.
tinyg falan bunların hepsi aynı mantık hepsi universal gcode sende programları vasıtası ile gcode yollarlar.
ama mach3 gibi bir program pc de kurulu olur.
mach3 ün işleme kapasitesi pcdeki işlemci hızına eşit olur ne kadar iyi işlemci o kadar iyi gibi denebilir..
ve hiç bir arduino tabanlı gcode yorumlayıcı programlar mach3 gibi programların yanına yaklaşamaz.
mach3 = linuxcnc ( ikiside aynı mantıklıdır demek istiyorum. ikiside lpt porttan haberleşir)

boşa fazla kasma bence. mekaniğe odaklan.

alırsın ikinci el bir lpt portlu kasa pc core 2 duo 2ghz bu işe yeter bile.
mach3 programı da kurdun mu sorun olmaz.

ilerde istersen dsp kontrollü bir işlemci alırsan pc den kurtulmuş olursun.
misal:

Verdigin bilgiler icin cok tesekkurler ... Cok daha aciklayici oldu benim icin

@asenyurt bu konuda çok haklı servo motor ne kadar ucuz olsada step motor ve sürücüleri kadar ucuz değildir.Ama servo motor hassaslık ve güç konusunda step den üstündür.Step te kullansan servo da kullansan mekaniğin iyi olmalı ki seni yarıyolda bırakmasın.

Forum istatistikleri

Konular
128,818
Kullanıcılar
450,908
Son üye
mert095

Yeni konular

Geri