cnc router için motor seçimi

Sunwin imiş ama arama motorlarında doğru dürüst inverter bilgi sayfası yok.

HY04D023B 220V 4.0KW ile ilgili aramalarda :

https://groups.google.com/forum/#!topic/45ezyighvn5c17re/NdSd5lXaAGE

burası da gönderiyor :

http://fah8.org/b.php?a=B00GGG2190

Yazdığına göre 2phase yani faz-faz 380(~~400)
Monofaze çalışırken o güç düşer ~~2.2 kW
Lakin kesin değil çünkü veriler sağlıklı değil.
Doğru dürüst pdf cd devede filan yok muydu ?
Harflerin ve rakamların anlamları var ..

Senin yazılarına cevap yazmıyordum ama önemli olan genelin okuyor olması ve kim olursa olsun forum arkadaşlarımızın zarar görmesini istemeyiz.
Bildiğim kadarını yazıyorum.

2.2kW bile bizlerin uygulamalarında yeterli güçtür.
30mm tarama kafası ile 0.5 mm talaş ile rahat normal ilerleme yapar .
İnvertör ayarlarında göstergeyi akıma ayrlarsanız ne kadar yüke bindiğini görebilirsiniz.

2.2kW motora 3-4-5..kW motor bağlanabilir sorun olmaz.
Sadece motor gücü inverter gücü kadar olur.
Çünkü inverter tıpkı step motor sürücüleri gibi ancak ayarlı akım kadarını verir.
Ayarlarının doğru yapılması şartı ile .
Mesela kayma karşılama , tork koruma kalkışta tork arttırma gibi vsvsvs..
Daha küçük motor bağlanacaksa akım değerleri motorun akımı kadar ayarlanmalı.
"Ev cereyanı" monofaze ile kullanılırken motor üçgen bağlanır.
@asenyurt un ki gibiler yıldız bağlanır yoksa tırmalarken birde fırça yediydi olur.
Ya da gerilim ayarları ona göre düşürülür.
İnverter ler de bir sürü koruma vardır ama bobin arızalarında özellikle kısa devrelerde her zaman olmasa da çoğunluk gümler.
Sigorta filan işe yetişemez.
Servisi olanlar yapılır ama....

Aklıma gelmişken konutlarda priz hesapları yapan tarafından özelliği belirtilip hesaplanmadıkça 2.5mm2 olur ve bu kesitin taşıyacağı akım değerleri
genel ev aleti güç sınırlarını belirler.
Yakın zamanlarda proje hazırlama şartnamecileri uyandılar nihayet ve evlere trifaze bağlanır oldu ve özellikle düdüksiyon ( induction ) ocaklar 7.5kW kadar olabiliyor.

Son düzenleme:
Kalınca bir kılavuzu var fakat PDF'ini bulamadım. Özellikle bilmek istediğin bir parametre var mı, bakıp yazayım.

Bendeki 2.2kw motoru çalıştırdığı sürece 4kw çıkış verip vermemesini umursamıyorum ama bilmekten zarar gelmez.

Technical specification gibi bir yerlerde yazar.
Baş taraflarında bir yerlerde harf ve rakamların karşılığını yazar genel olarak.
Nasıl bağlanacağını gösterir oralarda olabilir.

Motor parametrelerini giren satırlarda max yazdığı rakam akım değerini dolayısı ile gücü gösterir.
Ama bu durum monofaze içinse anlaşılırdır yoksa 2PH ise daha büyük değer olacaktır , yukarıda açıklandığı gibi.
O değeri motor plaka değerlerine göre yazın fazlası motora zarar inverter e değil.
Farkında olmadan zorladığınızda akım artar ve motor aşırı ısınabilir uzun sürerse.
İlginç editör yazı karakterini sürekli değiştiriyor ne oldu ki ?
Her parametreyi kurcalamanız gerekmez , motor gücü akımı gerilimi , kayma , tork koruma hızlanma/yavaşlama zamanı , gerekiyorsa ( tornalarda şart olabilir) fren ve zamanı gibileri yeterlidir.

---------
Ek :
Benzer bir oyuncağın pdf inden , markaya göre değişik olabilir standart değildir dikkat.

wrxhy0.png

Abi yıldız ve üçgen baglantı ne oluyor ben 2.2kwlik arele nasıl bir baglantı bapmalıyım bu baglantı şekillerini ve avantaj dezavanyajlarını bana yazabilir misiniz? Bu konuda herhangi bir bilgim bulunmuyor. Yarın veya salı günü inverterim elimde olacak allah nasip ederse parametrelerini ayarlıyacaklar. Birde benim sürücüde eternet ve driveworkez diye bir program var bununla sürücüdeki parametreler ayarlanıyor mu?

Ayarlanır ama işi bilmeyenlere ( ilk soran @akyele hocamızdı ) ama önceki hayat tecrübelerim temel elektrik bilgisi olmayanlara uzaktan yardım yapılmayacağı şeklinde.
Marka ve modele göre pdf iyice incelenip ona göre baştan aşağı bir değerlendirme ile yazılacağı.
Yoksa oyuncaklarımıza zarar vermek işten değil.
O yüzden korkulu rüya görmektense bırak tırmalasını oynuyorum , özür dilerim.

Modern sürücülerin hepsi de rs232 ve ya ethernet üzerinden pc ye ve varsa programına bağlanabilir.
Hatta tabii internete..

Yıldız üçgen bağlantısı için üretici ile temasa geçin , öğrendilerse yardımcı olacaklardır , 5 sene önce bilmiyorlardı.

KK forumlarında bolca yıldız /üçgen bağlantı ve plaka gerilim değerleri standartları ... nedir anlatılmıştır.
Biraz bilgi biriktirip sorarsan bir şeyler yazabilirim.

Parametre giriş satırlarının başlarında bir yerde hızlı başlangıç için nominal değerler parametresi vardır o en kolayıdır .
Ama motor parametrelerini ve ön panel/potansiyometre gibi değerleri girmeniz şartıyla.
Hem basit hem karmaşık yani.

Tamam abi ben biraz araştırayım yıldız üçgen baglantı olayını sana daha sonra danışırım. AutoRun diye bir şeçenek var vfdde motor degerlerini ölçüp otomatik ayar yapıyor diye biliyorum yaskawada. Okudugum kadarı ile yine orada herz ve amper degeri giriliyor sanırım motor özelliklerine göre elime ulaşınca bakacagız artık.

Bu motorlarda nasıl oluyor bilmiyorum ama bazı fırçasız motorlarda yıldız veya üçgen bağlantıda, birinde hız diğerinde tork elde ediliyor.

Abi bi kaç ayrı yerdeki paylaşımları okudum baglantı konusundaki sadece kalkış akımından bahsedilmiş. 220v ile çalışan motorların yıldız 380v yazan motorların üçgen bağlanacagından bahsedilmiş. Bu baglantı şekillerinin Suat abimin dedigi gibi tork gibi felan bir katkısı yok mudur. Ben areli geldigi gibi mi baglayım sanırım yıldız baglantı şekli ile geliyor.

Temelini bilmeden anlaşılmaz.
Üçgende her bobin uçları bir faza bağlıdır.
Yıldızda iki bobin seri bağlı ve uçlarında fazlar vardır.
Hızla alakası yoktur ama iki bobin seri bağlı iken daha çok " direnci - aslında empedansı - olacağı aşikar yani güç düşer.
Asenkron motorlar kendilerine has dinamiklerle çalışır
Her fırçasız dede değildir.
Ve seçimi kafanıza göre yok torklu olsun yok hızlı olsun gibi yapılmaz .
Motor üreticisinin değerlerine ve bağlayacağınız Şebeke değerlerine göre belirli şeylerdir.
Mesela motor plaka değerleri ne ifade eder gibi başlayabilirsiniz.

---
Ek :
Dediğim gibi bak hata yolları başladı.
Üçgen 380 için sarılmış motoru yıldız bağlarsın plaka değerlerindeki gücü alamazsınız.
Yıldız 380 için sarılmış motoru üçgen 380 kullanırsanız aşırı akım çeker , muhtemelen ortama bağlı olarak bir müddet sonra yanar , ısı koruması yoksa.
Bir yerlerde üreticinizin daha doğrusunu bildiğini yazmıştım.
@asenyurt nerelerdesin ..

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,844
Kullanıcılar
450,947
Son üye
sitroen91

Yeni konular

Geri