cnc router için motor seçimi

http://www.drivesdirect.co.uk/Downloads/InvertertoMotorWiring.pdf

Sendeki motorun künyesinde "Vrms 220-240 D / 380-415 Y" gibi bir şey yazıyor mu? Bu motorun hem delta (üçgen) hem de Y (yıldız) bağlanabildiği anlamına geliyormuş.

PDF'teki örneğe göre üçgen bağlantıda 220-240v faz-faz 3 fazlı bir güç kaynağı gerekiyormuş. Yıldız bağlantıda ise yine 3 fazlı ama 380-415v faz-faz civarında bir güç kaynağı gerekiyor.

Son düzenleme:
İşte zurnanın zırtladığı yerler.
TR de standart Şebeke faz-faz arası 380 , faz nötr arası 220V dir...

1416099587220-jpg.20345

Benim motorda yazanlar bunlar abi ve panosunda önceki resimde gönderdigim gibi bağlı. Şu anda dediklerinizi anlamaya ve araştırmaya çalışıyorum :)

Standartlara uygun açıklayıcı olmamış sembollerde olmalıydı , ama sallayayım ( sakın inanma ve yola çıkma kılavuzu karga olanın burnu ...)

Amp. 8/4.6 demek üçgen bağlarsan 8A / yıldız bağlarsan 4.6A çeker diyor ve yıldız bağlayıp göndermişşşş. :rolleyes: ya da kim bağladı ise..

Orta noktayıda nötre bağlamışşş ben olsam bağlamam.
Dünya hali ne olacağı belli olmaz.

Abim yanlış anlaşılma olmasın bu resmi internetten buldum sadece panoda buradaki panodaki baglatının aynısı var sakın yanlış anlaşılmasın :)

Arkadaşlar ayar yapmaya çalışıyorum invertere manuel ayarladıgımda motordan ses geliyor ama dönmüyor dönüncede titreşimi yüksek çalışıyor. Sonra hata mesajında ise yüksük çalışırken aşırı tork diyor. ve
Kod:
T1-05 Baz
Frekansı Motor baz frekansını (Hz) ayarlar.

T1-07 Baz Hız Motor baz hızını (Hz) ayarlar.
bunlar uyuşmuyor diyor motor üstündeki rakamları giriyorum baz hız nedir anlayamadım ki . alternatif rulmandan ayarları istedim sagolsunlar motorun içinden çıkan klavuzun pdfsini yollamışlar :D

motorun maksimum frekansını minimumunu falan girmen gerekir vfd nin manuelini iyi oku öncelikle ayarları motoruna göre girip kaydet sonra çalıştır

ayarları tamamen ayarladım motoru çalıştırdım ama titreşim yüksek elle çevirmedende dönmeye başlamıyor vede birazcık ısınma oldu şimdi açık çevrim vektör kontrolu felan var çalıştırma modları firma sagolsun sadece kutudan çıkan el kitabının pdfni yollamış arele göre parametre istemiştim ben oysa ki

Tamamdır arkadaşlar sorunsuz şekilde çalıştırdım . Yavaşlama kalkışı 2 sn olarak belirledim . frenlemeyi serbest duruş yaptım rampalı duruş ve endiksyon frenleme hoşuma gitmedi :D küt diye durması hoş olmadı . agır agır durması daha hoş. kullanım modunu normal moda aldım . Arel oldukça hoşuma gitti sessiz fan sesi var sadece vfd ise güzel ama biraz karışık. İnşallah en yakın zamanda bir video atarım sizlere.

@KAZIMUGUR abi bak motorun baglantisi bu sekilde geldi elime motoru calistirdim hemen ufaktan bi isinma oldu onu söylemeden gecemeyecegim onun haricinde hersey güzel ayarlarini senin asenyurta soyledigin ayarlar dogrultusunda yaptim frenleme acik cevrim vektor ozelliklerini felan acmadim şimdi ama denedim bir kac ozellegini. Surucunun motor degerlerini olcup herhangi bir aksilikte hemen alarma gecmesi cok hosuma gitti. Motor sargilarinin durumunu baglanti seklini felan otomatik taniyor. Biraz daha bilgi sahibi olunca edindigim bilgileri paylaşırım inverter hakkinda hepinize teşekür ederim . İnşallah forumdaki kardeslerimizle yaptigimiz tartismalar sonucunda dogru karari vermisizdir.

Ekli dosyalar

• 1416960914119.jpg
    1416960914119.jpg
    93 KB · Görüntüleme: 41
  • 1416960925071.jpg
    1416960925071.jpg
    87.2 KB · Görüntüleme: 40
  • 1416960941047.jpg
    1416960941047.jpg
    73.2 KB · Görüntüleme: 40
  • 1416960950382.jpg
    1416960950382.jpg