CNC Torna

Rodop_Boy

Üye
Bölüm başlığı cnc & torna olsa da genelde frezeler revaçta. Örnek olması için mach3 lathe-torna modülünde yapılmış bir torna vidyosu paylaşayım. Belki farklı fikirler oluşmasına sebep olabilir.

Tablasına güçlü bir spindle bağlanmış her freze aynı zamanda bir tornadır.
Tornada kalem hareketsiz olduğu için ( genelde ) , talaş kaldırma için büyük güçler gerekir ve bu güçler sadece kalem - parça arasında olmaz.
Tabiidir ki her eksen yönünde ihmal edilemeyecek büyüklükte bileşenler oluşur.
Bu yüzden şase sağlam olmalıdır.

Uygulamaları değişik olabilir.
Yatayda spindle ( buna fener mili dense daha uygun ) ve punta
Yatayda sadece ayna ve frezeye tornamsı işler yaptırmak , diş bile çekebilirsiniz.
Yatayda döner ayna , dik işlem merkezi , üüüfff adı bile havalı , ama z strokunuz uygun olmalı...

Şimdi frezeye başka kalem , tornaya başka kalem pens kater .. derken bakmışınız takımların tutarı makineyi geçmiş.
Ama olsun kesinlikle değer.

1983 de anam yüzünden İstanbul dan Antalya ya döndüğüm sıralarda kaset çoğaltma makineleri yapıyordum ( aynı anda 500-4000 gibi) , ufak tefek ama hassas işler.
Sanayi berbat adamı delirtirler.
Dükkanın önünde okey döver yalvarırsın kalkmaz.
Kalkarsa parçayı yamultur , üstüne nikah ister falan.
Gittim İstanbul a o sıralar atinon lar yenice meşhur , almak için Bayrampaşa da bir yere giderken caddeyi geçmeden bir dükkanda büyük tezgahların arasında gariban bir şey gördüm , fiyatda uygundu aldım .
İngiliz myford torna frezenin çindistanlısı , benzerini tezsan imal ediyordu deli paraya tabii.
1350 dolara aldım , o yıllarda alamancılar torna freze eskisi getirirlerdi, yenisi 2 metrelik tornanın bir daire parasına.
Bu tezgahlar çin de her evde vardır.
İşten çıkan çinli bir imalathaneye uğrar ne işleyecekse mesela çubuk filan ham maddeyi alır evde bebe şebe işler , ertesi gün işe giderken bırakır , hem ek gelir hem ucuza imalat teknikleri , hani İstanbul da konfeksiyoncular yapar o hesap.
O gün bu gündür sanayidekilere boyun eğmediğim gibi çoğu zaman onlarla dalga geçtim.
Aşağı yukarı 15 yıldır da cnc olarak hizmet veriyor gariban.

Demem o ki imalatta torna en az freze kadar şarttır .
Bir freze ( 3 eksen cnc ) yaptı iseniz deryayı geçmişiniz demektir , çayda boğulmayın derim.

Fırsat bulursam diş çekerken bir video ekleyeyim.
Hastayım mach3 ün diş çekmesine.

Yakın zamanda bende fakir işi bir torna yapacağım galiba.

Bende bir Proxxon torna var. Manuel kulalnmayı çok seviyorum ama CNC çevrimi hep kafamı kurcalamıştır. En çok merak ettiğim sıfırlama işini nasıl yaptıkları.

Evet kafama yattı benimde Kazım abi dediklerin ile. Ara ara düşünüyordum acaba olur mu diye ama senin dediklerine göre bir deneme yapabilirim belki benim kananın tablasına bir yatakla mil ve vidyodaki gibi bir matkap birde spindlenin yanına bir kater sabitledik mi tamam sanırım :) Geri mach3 lathe ayarları kalıyor :)

Solidcam mill den sonra Lathe modülüne gün doğdu ;)

Hayallerini kısıtlama .
Katersiz olmaz mı ?

Düşündün düşündüm (nettede arattım azcık) buldum abi :) bi ara yaparım belki ;)

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,949
Kullanıcılar
451,137
Son üye
cicili

Yeni konular

Geri