Elektrik-Elektronik Mühendisliği mi? Yoksa Makine Mühendisliği mi?

Mekatronik :D bence

ikisini birden okuya bilirmiyiz? vantajı dez avantajı?

edit://// alpernbugra hocam özel mesaj sınırım olduğundan yazmadım:( musait olduğunuz bir vakit siznle görüşmek isterim (inş görürsünüz burayı)iyi çalışmalar

Son düzenleme:
özel sektörde fabrika Bakım onarımında çalışırım diyorsa elektrik tabii ki. arıza araması çok zevklidir, eğlenceli bulmacalar çözmek gibidir

fakat birşeyler imal ederim yaratırım diyorsan
kendi mesleğimi çok sevmeme rağmen, makine mühendisi ol derim

biz makine sektöründe, makine mühendisi arkadaşların önümüze getirdiği makinelere program yazıp tesisat yapıyoruz
makine yoksa yapacak yazılımda tesisatta olmuyor haliyle
biz ne kadar emek versekte yazılım elle tutulur birşey olmadığından patron tarafından pek değer verilmiyor
fakat makine somut olarak ortada duruyor, insanlar birşeylerin yapıldığına gözleri ile şahit olduklarından bu arkadaşlar daha değerli oluyor.

bu sebeple makine mühendisliği derim

herkes makine mühendisliğinden bahsederken fabrika ortamındaki mekanik veya elektrik makinelerini ele almış. ama makine mühendisliği geniş bir alan. havalandırma, doğalgaz alanında da iyi işler var. kaynak eğitimi almış bir makine mühendisi iyi bir mühendistir bence. elektriğin alanına girmeden çalışan bir sürü alan var makine mühendisliğinde

bu konuda tercih yapılmaz fakat mekatronik müh bu ikisinide kapsar ilgin varsa ikisinede onu tercih etmelisin

elektrik elektroniğin lisansüstü eğitimini almış bir makine mühendisiyle elektronik mühendisinin kıyaslamasını yapabilecek birileri var mı ?? Teşekkürler..

Sevgili kardeşim,
ben emekli bir elektrik-elektronik mühendisiyim. Seçmeyi düşündüğün her iki meslek de tavsiye edilebilir. önemli olan senin hangisine daha çok yatkınlığın olduğu ve hayattan neler beklediğindir. Ben çocukluğumdan beri hep elektrik mühendisi olmak istemişimdir ve onu seçtim. Sonuç ne oldu anlatayım. Açıkçası hangi branşı seçersen seç eğer kısmetin yoksa istediklerini elde edemezsin. Kendi mesleğini seçtiği için çok mutlu olabilene maalesef rastlayamadım ülkemizde. Ben işletme de okudum ve master yaptım ama asla aradığımı bulamadım zira ülkemizde bilgi ve tecrübenin fazlaca kıymeti yok. Gelelim somut önerilere, eğer her ikisine de yatkınlığın aynı ise, yönetici olmak istiyorsan makine mühendisliği daha uygundur. Girişte daha düşük puan yeterlidir. öğrenim süreci daha kolaydır. Elektrik ve elktronik ise artık ayrı branşlardır ve elektronik engin bir deniz gibidir, ucu bucağı görünmez. Araştırmacı ruhu daha iyi tatmin eder. çok yüksek puan ister ve öğrenim süreci daha zorludur. Allah yolunu açık etsin....

Elektronik çok yüksek puan istemiyor artık abicim, ilk 100 bine girmen yeterli artık :)

mrhba arkdaşlar öncelıkle bı sorum olacaktı bu yıl üni olarak 2 yılık ön lisans okuyacagım sız makına mı veya kontrol ve otomasyonmu daha ıyıdır yardımınıza ihtıyacım var k.bakmayın konuyla alakasız ama

Forum istatistikleri

Konular
128,815
Kullanıcılar
450,906
Son üye
Ümitgüçlü71

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri