Elektrik Mühendis Maaşı

ne 2.500 tl si 3 bine dayandı maaşlar, adam akıllı görmüş geleceği hiç kasmamış :)

Sayın yelek bey amacım polemik çıkarmak değil fikirlere saygılıyım buda benim fikrim...

Memur olup mesleki anlamda 1 arpa boyu ilerlemeyecekse adının önündeki mühendis ünvanını kullanmıyacak ozaman... Ayrıca bana böyle bilgisiz insanlar denk gelince özelde olsun kamuda olsun rezil ediyorum insanların içinde... AYRICA MEMUR OLMAK AYIP DEĞİL BENDE DÜŞÜNÜYORUM KPSS' Yİ, AYIP OLAN KENDİNİ MESLEKİ OLARAK GELİŞTİRMEMEK VE MÜHENDİS ÜNVANINI KULLANMAK...

Daha öncede belirttiğim gibi 2 yılda bir mesleki yeterlilik sınavı yapılsın mühendislik vasfını kaybetmiş insanlar tespit edilsin... (Tabiki sınav içeriği her mühendise kariyer yaptığı branştan soru sorulsun o iş için yeterlimi bakılsın. Mesela yıllarca projecilik yapmış bir mühendis otomasyondan anlamaz yani o mühendisin projecilik için yeterli olup olmadığına bakacaksın)

Memurlar net forumdan alıntı (Belediyedeki Mühendis Maaşları Hakkında)

"kadrolu 8/1 mühendis temmuz maaşı 2693+ 390(arazi tazminatı)+ 300(sds) + 45 (sendika aylığı)= 3428 TL "

Her şey çok net. (8/1 mühendis işe yeni giren demek, bekar olduğu için çalışmayan eş ve çocuk yardımı ile birlikte dil tazminatıda yok üstelik, kadrolu 657 li mühendis). Hala bu gerçekleri varken neyi tartışıyoruz. Evet özelde uzun mesailer ile 5 yıllık deneyimli için 3 bin lira iyi ücret dimi???????

konu insanların aldığı yada almadığı maaş değil hiçbir tecrübe sahibi olmadan kpss ile memur mühendis olup vede bununlada yetinmeyip kendini 1 gram geliştrimeyen arkadaşlara verilen paralara yazık yani polemik konusu bilgi ve tecrübesine oranla memur arkadaşların aldığı maaşların çok yüksek olması...

Genelliyeyim devlette çalışanların %90' ı mesleki anlamda tecrübe kazanmadan memuriyete geçmiş bilgisiz, tecrübesiz ve yeteneksiz insanlar. Bu gün ülkemiz bu yüzden bu rezil halde. '''Bilimsel ispatı; Eğer devlet kadrosu benim genellememin tersi olsaydı ülkemiz bugün bu halde olmazdı... ''' Bu genelleme sadece memur mühendisler için geçerli değil tüm devlet kadrosu için geçerli...

Yani avrupada en zeki, en bilgili vede en çalışkan insanlara kamuda çalışma lütfu bağşedilirken bizim ülkemizde kpss' den 80 alan herkes bu ahir dünya için kamu cennetinde hayatının sonuna kadar rahatça yaşama hakkı kazanıyorlar...

Ülkemiz yakında bölünecek bunun sucuda halkı iyi yönetemeyen dar görüşlü, IQ'su 10 olan devlet karolarında... (bu kadroları şöyle sıralayayım; memur olan valiler, kaymakamlar, emniyet müdürleri, bürokratlar, öğretmenler, polisler, mühendisler vb...)

Ülkede hergün farklı yerlerde binbir çeşit rezalet yaşanıyor çözüm üretebilen kamu çalışanı varmı... Siz cevaplayın...

Özelde çalışıyorum işimin ana içeriği bilgili olmak ve çözüm üretmek; Eğer herhangi bir durumda bilgisizlikten dolayı bir hata yapayım yada bir soruna çözüm üretemeyeyim ertesi gün kapının önüne koyarlar...

Ama devlette salla başını al 3500 tl maaşını ahirette hesabını soracaklar arkadaşlar... Nedenini söyleyeyim ben sorumlu olduğum işletmeye karşı sorumluluğumu fazlasıyla yerine getiriyorum ama kamu çalışanları sorumlu oldukları türk halkına karşı sorumluluklarını yerine getiremiyorlar... Ben bu bilinçle çalışmayan kamu çalışanlarına hakkımı ve vergilerimi helal etmiyorum... Memurların ne kadar maaş aldıkları umrumda değil sonuçta kimsenin hakkı kimsede kalmayacak ve ben maaşımı işimi iyi yaparak helal yoldan kazanıyorum gerisi Allah' ın takdiri...

Son düzenleme:
dostum aslında irdelenmesi gereken bunlar değil irdelenmesi o maaşa devlete geçen adamı oraya yönelten neden,adam 4 sene okuyor lisesinde vs emek veriyor adam özel sektöre iş aramaya çıktığı zaman adama önerilen ücret 1300 1500 ,diğer verilmesi gereken sigorta vs. saymıyorum bile bunlar hep kötü olunca adam neyini geliştirsin gözünü seveyim+çalışma saatleri tavan olmuş ülkede birde bunları hesaba kat, mantıken sistem insanları yelek 87 dediği yere yönlendiriyor

Mühendis maaşı olarak değil yapılan işi değeri olarak bakalım bence duruma.mühendis olduğunuzu düşünün çay ocağında çalışıyorsunuz ben mühendisim diye çaycılık yapıp, mühendis maaşı isteyemezsiniz.Yaptığınız işin değeri kadar maaş kazanabilirsiniz.Yeteneklerimize ve ilgili olduğumuz alanlara yönelmeliyiz bence.

dostum aslında irdelenmesi gereken bunlar değil irdelenmesi o maaşa devlete geçen adamı oraya yönelten neden,adam 4 sene okuyor lisesinde vs emek veriyor adam özel sektöre iş aramaya çıktığı zaman adama önerilen ücret 1300 1500 ,diğer verilmesi gereken sigorta vs. saymıyorum bile bunlar hep kötü olunca adam neyini geliştirsin gözünü seveyim+çalışma saatleri tavan olmuş ülkede birde bunları hesaba kat, mantıken sistem insanları yelek 87 dediği yere yönlendiriyor

Açgözlülük ile çaresizliği karıştırmayalım ek olarak piyasayı 1300 tl'lere kadar düşüren okullardan içi boş mezun olan arkadaşlar. Yani aynada kendisine bakan yeni mezun arkadaş içinin boş olduğunu fark edince önünde 2 seçenek kalıyor ya memur olmak yada 1300 Tl maaşa razı olmak... Tabiki piyasa düşünce kurunun yanında yaşta yanıyor...

5 yıllık bir tecrübe için aldığın ücret bence iyi, ancak en iyi iş, işteyken aranır derler, kariyer sitelerine cv'ni bırakmanı öneririm, denemesi bedava sonuçta.

bu arada sn. murat cengiz, devlet mi özel sektör mü tartışmasının olduğu başlıkta size birkaç sorum oldu, eğer müsait bir anınızda cevaplayabilirseniz çok sevinirim. mesaj sayım 20 olmadığından size özel mesaj atamıyorum
Mühendis mi 800 tl ye calışıyormuş ????????????????????????

Öncelilke kendim ve çevremdeki diğer meslektaşlarıma göre söyleyim tecrübene göre aldığın maaş normal sayılır (piyasa koşullarına göre) ne çok iyi ne çok kötü. Daha öncede söylemiştim. Tecrübeli mühendisler 4-5 bin sınırında takılıyor. Yurt dışı şantiyelerde dolar kurunun artışı sebebiyle daha fazla kazanma durumuda vardır. 5 yıllık tecrübeli mühendis 3.000 dolar civarında kazanır.Onun dışında mühendisle 2 binle başlamaz, bu daha çok uluslar arası şirketler ve özelleşen dağıtım şirketlerinde verir.Yoksa 800-1.500 tl arasında maaş skalası vardır. Daha yeni bir arkadaşımız maaşım 800 tl diye konu açmıştı.neticede şu ekonomik şartlarda aldığınız ücret kötü değildir.

Mühendismi 800 tl ye çalışıyormuşş ???????????

Evet bir arkadaş tanıdığın yerinde 800 liraya geçen sene çalıştığını söylemişti, forumda biraz bakarsan konuyuda bulabilirsin, 2 sene önce bana 700 tl de teklif ettiler, traji komik ama öyle.

Açgözlülük ile çaresizliği karıştırmayalım ek olarak piyasayı 1300 tl'lere kadar düşüren okullardan içi boş mezun olan arkadaşlar. Yani aynada kendisine bakan yeni mezun arkadaş içinin boş olduğunu fark edince önünde 2 seçenek kalıyor ya memur olmak yada 1300 Tl maaşa razı olmak... Tabiki piyasa düşünce kurunun yanında yaşta yanıyor...
ne açgözlülüğü ne çaresizliği üniversiteler anında işe adapte olacak seviyede adam yetiştiriyorda bizim mi haberimiz yok elbette pratik olarak boş olucak mezun arkadaş teorisi zaten vardır ama tutupta sen yeni mezunsun seni 1300 civarı paklar demek haksızlık olur diye düşünüyorum...piyasadan haberin yok galiba veya adanada durum farklı mı bilmiyorum;) şaka bir yana dostum, işverenlerin çoğu bu maaşlar seviyesinde teklif ediyor mühendislere, sana şöyle söyliyeyim şantiyede en tecrübeli gördüğüm elk muh. 3 bin civarı alıyor otomasyonda 5-6 sene tecrübeli tanıdığım elk muh. da 2.8 bin civarı alıyor durum bu, e haliyle bunu gören insanlar da mantıklı olarak dediğiniz gibi bende ''gireceğim bu sınava'' deyip o alana yöneliyor yani onları oraya yönelten özel sektör...

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
129,070
Kullanıcılar
451,349
Son üye
ilkermansiz

Yeni konular

Geri