Ev yapımı hava kompresörü

Muhtemelen ekovatin cikis gucu vardir. KgN cinsinden. Bu degeri psi a veya bar a cevirince basinc elde edilebilir.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

Ekovatlarin max basıncı 8 bar diye biliyorum. Birkaç ekovatin özelliklerinde okumuştum ama belki genel bisey değildir.

Pistonlu kompresorler pozituf sikistirmali kompresorlerdir. Onune engel koyarsaniz yanictank gibi basinc yukseldikce yukselecektir. Siz limitlemedikce. Cihazin uzerinde hangi gazla calistigini soylerseniz sikistirma oranina gore asagi yukari calisma basincini soyleyebilirim.

Yada soyle soyleyeyim R134a R600 yada r13 gazli kompresorler dusuk basincli 8 - 10 bar acerisebilir yuksek basincli gaz sikistiran kompresorler mesela R22 ise 15 - 18 bara ulasabilir R410a li kompresorler 30 barlara cikabilir.

Bu yazdiklarim genel degerlerdir. R22 ile calisan bir kompresor ile bir boru hattini test icin aynen yukaridaki resimlerde gorunen kompresore benziyordu 18 bar basmistik.

Ekli dosyalar

• images-1.jpeg
    images-1.jpeg
    6.2 KB · Görüntüleme: 18
  • images.jpeg
    images.jpeg
    9.4 KB · Görüntüleme: 18
  • images-3.jpeg
    images-3.jpeg
    19.9 KB · Görüntüleme: 17
  • images-4.jpeg
    images-4.jpeg
    26.9 KB · Görüntüleme: 18
şimdi yağ işine youtubedan bir amca bir çözüm bulmuş kendince sanırım.
videonun 11:43 dakikasından itibaren izlemenizi tavsiye ediyorum
ekovatı özellikle hava tankından aşağıda tutmuş ki hava giriş borusu yukarıya doğru yaparak yağı önlemek istemiş. bu borunun arasına da elinde tuttuğu gri bir filtre takacakmış bu filtre nem ve sıvı içinmiş ama yağı da önleyeceğini düşünüyorum demiş kendisi. ne kadar faydalı olur bilemem ama bu filtrenin tam adını bilen var mı acaba bunu da ekleyelim sisteme.

Yukarıda belirttiğim elemanları incelemenizi öneririm. Pnomatik devre elemanları ile çalışmak çok kolay, hortumu kes ve bağlantı elemanına tak şeklinde. Basınç şalteri tahliyeli olsun mutlaka çünkü kompresör depoda basınç varken ilk kalkışta zorlanıyor hatta ben deneme yaparken 3-4 bar civarinda motor çalışmamıştı.
Ben çekvalf yerine sibop kullanmıştım ama gerek yokmuş çekvalf çok pahalı değilmiş,

şimdi yağ işine youtubedan bir amca bir çözüm bulmuş kendince sanırım.
videonun 11:43 dakikasından itibaren izlemenizi tavsiye ediyorum
ekovatı özellikle hava tankından aşağıda tutmuş ki hava giriş borusu yukarıya doğru yaparak yağı önlemek istemiş. bu borunun arasına da elinde tuttuğu gri bir filtre takacakmış bu filtre nem ve sıvı içinmiş ama yağı da önleyeceğini düşünüyorum demiş kendisi. ne kadar faydalı olur bilemem ama bu filtrenin tam adını bilen var mı acaba bunu da ekleyelim sisteme.

Videoyu izlemedim ama ilk görüntüde görünen gri eleman ise dryer olması lazim. Zamanında sözlüğün bir buzdolabının üzerinde vardı.

Kompresöre yağ atma olayı öyle büyütülecek kadar çok değil. Ben birkaç defa boya attım model gemiye herhangi bir zararını görmedim

ekovat motoru zarar görmesin diye düşünüyorum ben.
sonuçta yağ çıkıyorsa eksiliyor eksiliyorsa yağ bitiyor demek. yağsız çalışması demek.

İstersen kompresör ile tank arasına küçük bir nem alıcı koyabilirsin belki faydası olur.

Ekli dosyalar

• images-5.jpeg
    images-5.jpeg
    8.7 KB · Görüntüleme: 19

Forum istatistikleri

Konular
129,081
Kullanıcılar
451,372
Son üye
yokedici.2001

Yeni konular