Fatek modbus veri okuma

Selamlar herkese

Makinede çalışan bir plc den bir takım verileri uzak bilgisayardan okumak istiyorum
Plc de ethernet modülü var yani uzaktaki bilgisayardan winproladder daki bağlantı türünü Fatek TCP seçip IP adresini girerek plc ye bağlanabiliyorum

Benim sorum delphi de bu okumak istediğim registerleri okuyabileceğim bir program nasıl yazarım delphi şart değil hazır program varmı bilmiyorum ama benim istediğim registerleri okuyan bir program var mıdır?

teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Selamlar herkese

Makinede çalışan bir plc den bir takım verileri uzak bilgisayardan okumak istiyorum
Plc de ethernet modülü var yani uzaktaki bilgisayardan winproladder daki bağlantı türünü Fatek TCP seçip IP adresini girerek plc ye bağlanabiliyorum

Benim sorum delphi de bu okumak istediğim registerleri okuyabileceğim bir program nasıl yazarım delphi şart değil hazır program varmı bilmiyorum ama benim istediğim registerleri okuyan bir program var mıdır?

teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim

Sanada selam kagakadir,

Fatek PLC'nin FaconServer adında bir programı var. Bu OPC Server gibi çalışır. PLC içerisindeki veriyi, RS232, RS485 veya Ethernet ile alabilrisin.

FaconServer üzerindeki PLC verisini ise seçip CTRL + C ile copy yaparak Excel'e yapıştırabilirsin. Excel işimi görmüyor diyorsan, istediğin yere alabilirsin.

Şimdilik kolay gelsin.

Program ve Uygulama örneği ekte

Ekli dosyalar

• FaSvr111-9706-ENU.EXE.zip
    1.2 MB · Görüntüleme: 29
  • Fatek DDE Server Uygulama.rar
    4.6 KB · Görüntüleme: 19
Sanada selam kagakadir,

Fatek PLC'nin FaconServer adında bir programı var. Bu OPC Server gibi çalışır. PLC içerisindeki veriyi, RS232, RS485 veya Ethernet ile alabilrisin.

FaconServer üzerindeki PLC verisini ise seçip CTRL + C ile copy yaparak Excel'e yapıştırabilirsin. Excel işimi görmüyor diyorsan, istediğin yere alabilirsin.

Şimdilik kolay gelsin.

Hocam çok teşekkür ederim yardımlarınız için saolun

Emre hocam

Gönderdiğin serveri kurdum seri portla harika çalışıyor ama bağlantı seçeneğini internet yapıp ip ayarlarını girip benim ağ üzerindeki plye bağlantı kurmak istediğimde görmek istediğim değerler anlık olarak doğru görülüyor sonra bağlantı kesiliyo sonra yanlış bir değer görünüyor sonra yine bağlantı kesiliyor sonra yine yanlış bi değer okunuyor daha sonra tekrar doğru değeri görüyor
bu çevrim böyle devam ediyor acaba neden ara sıra doğru değeri görüp diğer zamanlar saçma sapan değerler okuyor?,
yardımların için gerçekten çok teşekkür ederim

Emre hocam

Gönderdiğin serveri kurdum seri portla harika çalışıyor ama bağlantı seçeneğini internet yapıp ip ayarlarını girip benim ağ üzerindeki plye bağlantı kurmak istediğimde görmek istediğim değerler anlık olarak doğru görülüyor sonra bağlantı kesiliyo sonra yanlış bir değer görünüyor sonra yine bağlantı kesiliyor sonra yine yanlış bi değer okunuyor daha sonra tekrar doğru değeri görüyor
bu çevrim böyle devam ediyor acaba neden ara sıra doğru değeri görüp diğer zamanlar saçma sapan değerler okuyor?,
yardımların için gerçekten çok teşekkür ederim

Rica ederiz kagakadir,

Ethernet içinde sorunsuz kullanman gerekiyor.
1: PC ne de aynı ağda IP numarası tanımladın mı?
2: PC nin varsa virüs programın veya güvenlik duvarı engelliyor olabilir.

Yoksa RS232 yanında Ethernet ile uçman gerekiyor.

Rica ederiz kagakadir,

Ethernet içinde sorunsuz kullanman gerekiyor.
1: PC ne de aynı ağda IP numarası tanımladın mı?
2: PC nin varsa virüs programın veya güvenlik duvarı engelliyor olabilir.

Yoksa RS232 yanında Ethernet ile uçman gerekiyor.

emre hocam:
Evet aynı ağda ip numaram tanımlı winproladderle bağlanabiliyorum plc ye değerleri de gayet güzel anlık görüyorum
virüs güvenlik duvarı ne varsa kaldırdım
ama yine aynı bi kesilip bi geliyo ve bir saçma değer gösteriyor (36 görmem gerekirken mesela 1654 gibi bir değer) bir doğru değer gösteriyor varmı aklına gelen başka birşey
bide fatek plc için teklif istiycem iletişim bilgilerini atarmısınız?

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,894
Kullanıcılar
451,038
Son üye
teknoinfo

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri