Fieldbus nedir?

field bus yada ınterbus ıle ılgılı sunum yapmam gereklı ama gereklı dokumanları bulamıyorum. dokuman konusunda bana yardımcı olabılrısenız sevınrıım arkadaslar

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Büyük tesislerde çok geniş ölçekli elektrik ,elektronik elemanlar kullanıldığında fieldbus ya da bircok haberleşme sistemi kendi aralarında bir çok loop(döngü) oluştururlar ve bu döngüler herhangi bir arıza durumunda arızanın sana yerini tam olarak gösterecek şekilde (bilgisayarla konsoldan bağlanarak)
yapılandırılabilir.Bu da zamandan ve onca emekten seni kurtarabilir

Elbetteki fieldbus sadece arıza tespitinde kullanılmıyor, Genellikle fieldbus, plc leri kendi aralarında da
yine loopları(döngüler) kurarak sistemleri haberleştirebiliyor.

Mesela plc den bağımsız olarak tesisin içerisinde örneğin production desk ler kurulup pc den
üretim ortamında çalışan hertürlü olaydan seni haberdar edebilir

Fieldbus plc deki ladder tarzına benzer bir mantıkla basamaklara ayrılır ve de pc ile fieldbusa bağlantı kurulduğunda hangi fieldbus döngüsünde problem olduğu acıkca görünür.

Bu bakımından fieldbus ın hakkını vermek gerekiyor ve de özellikle büyük tesislerde fieldbus ya da makineleri biribiriyle haberleştiren başka bir protokolün kullanılması zorunlu hale geliyor.

Fieldbus kurulurken yanında kullanılması gereken belli başlı fieldbus elemanları var.

Bunlardan bazıları:

1)IPS-DI-1 (DIGITAL INPUT)

2)IPS-DO-1(DIGITAL OUTPUT

3IPS-DIO-1(DIGITAL INPUT OUTPUT)

4)IPS-AO-1(ANOLOG OUTPUT)

5)IPSIPS-AIO-1(ANOLOG INPUT OUTPUT

6IPS-CNT-1(COUNTER)

7IPS-MCU-1(MOTOR CONTROL UNIT)

8)IPS-MCU-2(MOTOR CONTROL UNIT)

9IPS-MCU-3(MOTOR CONTROL UNIT)

10)IPS-IBG-1(INTERBUS-S GATEWAY TYPE 1)

UMARIM BU BASLAGIC BİLGİLERİ FAYDALI OLUR GEREKİRSE BU KONU HAKKINDA DAHA DETAYLI ACIKLAMALAR YAPABİLİRİM

bana daha fazla bılgı verebılırmısın. bu konuda sunum hazırlamam gereklı dokuman bulmakda sıkıntı cekıyorum. cok acılll

fieldbus haberleşme için ben belden 9841 kablo kullanıyorum. bilgilerinize...

Forum istatistikleri

Konular
128,826
Kullanıcılar
450,915
Son üye
snapthreads

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.
Geri