Güneş Paneli Yardım?

araya yarı ıletken eleman koyarsan hiç dolmaz yarı ıletken koyup zaten kısıtlı şarj kaynağın var onuda arada harcama şu anda sizin akü şarj oluyor solar panelın gucu az olduğu için farketmıyorsunuz hiçbişey yapma akü ıle solar panel arasındakı artı ucu kes bır mA metre bağla şarj olunca ampermetre skalasında gorunecektır şarj mıktarı yınede tercıh ustanın :)kolay gelsın

sekil5.21.jpg

Arkadaşlar bu devrede7805 yerine 7815 kullansam
şu pnp transistör yerine bana güzel bir transistör önerebilir misiniz? bu devre akımı belli oranda yükseltiyor, çıkış voltajı 15 volt 7815 sayesinde.
Rl direnci yerine akü bağlanacak zaten. Vr direncini de 4,7 ohm olarak düşünüyorum. Fikirlerinizi bekliyorum?

kardeşim senın guç kaynağın zaten bellı yumurtadan deve çıkmaz :)

Dedik ama dinletemedik.

Arkadaşlar devreyi yaptım yalnız paneldeki voltaj 16-15 e düştüğünde devre çıkışındaki voltaj 11-12 volt oluyor bu şekilde akü dolmuyor. Bana kararlı çalışan bir devre gerek? Atıyorum size panel voltajı 14 olsa bile çıkış yine sabit yani 13.8 kalsın veya 14ten devam etsin.

soların güç oranı düşük olduğu için voltajda yük altınd düşme olur. hangi devreyi yapaarsan yap aynı şey olacaktır. yoktan var edemezsin.

ayrıca yukarıdaki devrede akım yükselmez. hiç bir devrede yükselmediği gibi

Anladım arkadaşlar. Amperi yüksek bir solar panel almalıyım o zaman. Ama şu ilk verdiğiniz devrede de şarj olur bu akü değil mi? yani çok uzun da sürse şarj süresi yinede şarj olur yani? ben devrenin çıkışındaki diyotu çıkarmayı düşünüyorum. boşuna voltaj yemesin. doğru düşüncem değil mi?

Anladım arkadaşlar. Amperi yüksek bir solar panel almalıyım o zaman. Ama şu ilk verdiğiniz devrede de şarj olur bu akü değil mi? yani çok uzun da sürse şarj süresi yinede şarj olur yani? ben devrenin çıkışındaki diyotu çıkarmayı düşünüyorum. boşuna voltaj yemesin. doğru düşüncem değil mi?

devrenin çıkışındaki diyotu çıkarırsan aküden regülatöre geri besleme olur sakıncalı bir durum. bunun yerine giriştekini çıkartabilirsin

Forum istatistikleri

Konular
128,911
Kullanıcılar
451,065
Son üye
ümit karasu

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri