Geniş ölçüm alanlı, ibreli, DIN PPM yapım ve notları

@Mr_YAMYAM hocam dediğiniz gibi dirençler yerine 2K trimpot taktım. 0dB için emiter çıkışındaki trimpot ile ayarlama yaptım.0dB oldu.Ancak -15v tabağlı 2k trimpot yeterli gelmedi.ibreyi indirmedi.Bunun üzerine 5k,10k en son 20K ile denedim ama 20K bile ibreyi tam dibe indiremedi.50K takacaktım ama dedim ki Yamyam hocamı kızdırmayayım:D

Son durum bu resimlerdeki gibi.

Ekli dosyalar

• Tr devre.jpg
    Tr devre.jpg
    136.2 KB · Görüntüleme: 4
  • PPM açılınca ibre.jpg
    PPM açılınca ibre.jpg
    121.3 KB · Görüntüleme: 4
  • 0dB.jpg
    0dB.jpg
    102.4 KB · Görüntüleme: 5
  • -6dB.jpg
    -6dB.jpg
    119.5 KB · Görüntüleme: 4
  • -9dB.jpg
    -9dB.jpg
    107.9 KB · Görüntüleme: 3
Yüksek trimpotu takınca ibre minimal da olsa biraz daha aşağıya inmişse sorun yok.
Önemli olan müzik dinlerken ibrenin nazlı nazlı oynamasıdır.

Yüksek trimpotu takınca ibre minimal da olsa biraz daha aşağıya inmişse sorun yok.
Önemli olan müzik dinlerken ibrenin nazlı nazlı oynamasıdır.
@Mr_YAMYAM hocam trimpot ayarları ile oynayarak şöyle bir sonuç ortaya çıktı.-15V a bağlı 100K trimpot 25 K , transistör emitre ucuna bağlı 100K trimpot ise 600 ohm a ayrlı durumda.Trimpotları deneme amaçlı taktım heralde küçük değerli olanları takmam gerekecek.

PPM i açınca ( resim 1) ibre -60dB seviyesinin az üzerinde duruyor.İbrenin tam -60dB üzerinde durması için ayarladığımda bu seer de 0dB ayarlanmıyor ibre aşağıda kalıyor.Sinyal jeneratöründen 0dB verince ibreyi 0dB e ayarladım.İbre çizelgesine göre desibeller tutmuyor tabi.-6db den sonra sapıtıyor. LM3915 de -24db ye indiğimde ibre -55dB gösteriyor.

Çektiğim videoyu gönderiyorum.Telife takılmasın diye sessiz çektim.İbre ile LM3915 birlikte.

Ekli dosyalar

• PPM açık.jpg
    PPM açık.jpg
    82.2 KB · Görüntüleme: 3
  • 0dB .jpg
    0dB .jpg
    84.9 KB · Görüntüleme: 3
Alt seviye ayarlaması tutmuyorsa ilk akla gelen diyot gerilimidir.
Eksi uca bağlı 1N4148 e seri bir diyot daha bağla bakalım.

Çektiğim videoyu gönderiyorum.Telife takılmasın diye sessiz çektim.İbre ile LM3915 birlikte.
Gayet şipirdek olmuş. Dikkat edersen ibre nazlı nazlı oynuyor ve LM3915 e yaklaşık olarak sapma gösteriyor. Zaten bu devreyi yapma amacımız bu idi.
İbrenin seviye taksimatlarının doğru olmaması normaldir. Çünkü bu ibre ucuzlardan idi. Pahalı olanlardan da alsak doğru ölçeklendirilip ölçeklendirmemiş oldukları şüphelidir.
Ne yazık ki doğru ölçeklendirme için en az 50uA lik bir ibre gerekiyorsa, böyle bir ibrenin ucuz olamayacağı gerçeği vardır.

Hocam ben dediğiniz gibi diyota seri bir diyot (1N4148) daha bağladım ama olmadı PPM i açınca ibre -50dB lerde durmaya başladı.Ne kadar ayar yapsam da olmadı söktüm. Şemada olan 220 ohm direnci taktım olmadı yerine 100ohm, 510 ohm taktım olmadı.Hepsini söktüm son yaptığım haline getirdim ayarladım.

Bu durum bana LM3915 deki ilk ledin sürekli yanıyor olma halini hatırlattı.Onu çözmüştün artık bunu da çözersin Yamyam hocam senden kaçmaz :D

Bizim 3 yıl önce buffer devresi kullandığımız ibreli PPM test videosunu buldum.Aynı şarkıyı transistör devresi kullanarak yaptığımız yeni ibreli PPM ile çalarak kaydettim.İkisinin videolarını paylaşıyorum.

3 yıl önceki buffer devreli PPM

Yeni yaptığımız transistör devreli PPM

Hocam ben dediğiniz gibi diyota seri bir diyot (1N4148) daha bağladım ama olmadı PPM i açınca ibre -50dB lerde durmaya başladı.Ne kadar ayar yapsam da olmadı söktüm. Şemada olan 220 ohm direnci taktım olmadı yerine 100ohm, 510 ohm taktım olmadı.Hepsini söktüm son yaptığım haline getirdim ayarladım.

Bu durum bana LM3915 deki ilk ledin sürekli yanıyor olma halini hatırlattı.Onu çözmüştün artık bunu da çözersin Yamyam hocam senden kaçmaz :D
Yaf benim kafam böcüklenince ters işlem yapmaya başladı. İdare et artık.
O diyot üzerinde düşen gerilim esasına göre transistörü dürtüyo.
Senin transistörün BE arası limit gerilimi kaç ise iletim yönü gerilimi aynı olan diyot takmak lazım sanırım.
BU DURUMDA...
Elindeki tüm diyotları tek tek diyot kademesinde ölç. İletim gerilimi 0.4-0.5V olan bir diyodu 1N4148 in yerine tak. Bakalım noolacak.
Boncuk diyot denilen bazı diyotlar böyle idi.
PPM disiplin olarak son derece güzel çalışıyo. Ancak ibrenin çipindirik olmasından dolayı taksimatları elbette doğru olamıyo. Ancak min seviyeyi PC den sinyal vererek yaklaşık tespit edebilirsin. Eğer -30 ila -35db gibi ise bile son derece iyi demektir.
Şimdi yapılması gereken bir ayar daha var.
Senin DIN PPM ile PPM-ULA'nın belli bir düşme karakteristiği vardı. Yani oldukça yavaş düşüyorlardı. Bu ibrenin de bu şekilde yavaş düşmesi gerekiyor. Bunun için önce ibreye parelel 10uF kondansatörü 22uF (gerekirse 47uF) yap ve ibreyi takip et.
Aynı zamanda dedektör çıkışındaki 10uF kondansatörü de 22uF yapmak gerekebilir.

NOT:
İbreli PPM in güç ölçümü de yapmakta idi. Daha önce RMS ölçüm esasına göre taksimlemiştik. İbre ataleti kalkıp peak ölçmeye başlayınca güç ölçümü de doğru olmayacaktır.
Tam güç için LM1875 in çıkış gerilimi yaklaşık 18-20V peak olacağı için güç ölçümü için kullanacağın trimpot zayıflatma oranın da 18-20 gibi olmalıdır.
Yani güç girişi için uygulanan gerilimi 18-20 ye böleceğiz trimpot ile.
20V girip 1V alacaksın.

ÖZEL bir NOT daha:
Bu PPM i yaparken @binbaşı bizi çok dürtüklemişti. Şimdi O'na hava atabilirsin Sasen :D

Son düzenleme:
Ancak min seviyeyi PC den sinyal vererek yaklaşık tespit edebilirsin. Eğer -30 ila -35db gibi ise bile son derece iyi demektir.
Hocam ben 0dB i ayarladıktan sonra PC den -3dB - 6db . -9dB ayarlıyorum. Fakat pc den - 12dB verdiğimde ibre birden -20dB ye düşüyor. İşte ipler burada kopuyor. Sonra benim pc den her düşürdüğüm -3 desibel nerdeyse ibrede -10 dB düşüyor. LM 1875 de gördüğüm -21 dB ibrede -55 dB de görünüyor.
Sormak istediğim şu:
Biz pc den -12dB verdiğimizde ibrenin -20dB ye bir anda inmesini engelleyebilir miyiz? İbrenin aşağıya inişi çok büyük bir adım oluyor. Bilmem sıkıntımı izah edebikdim mi?

Hocam ben 0dB i ayarladıktan sonra PC den -3dB - 6db . -9dB ayarlıyorum. Fakat pc den - 12dB verdiğimde ibre birden -20dB ye düşüyor. İşte ipler burada kopuyor. Sonra benim pc den her düşürdüğüm -3 desibel nerdeyse ibrede -10 dB düşüyor. LM 1875 de gördüğüm -21 dB ibrede -55 dB de görünüyor.
Sormak istediğim şu:
Biz pc den -12dB verdiğimizde ibrenin -20dB ye bir anda inmesini engelleyebilir miyiz? İbrenin aşağıya inişi çok büyük bir adım oluyor. Bilmem sıkıntımı izah edebikdim mi?
Bu durum ibrenin akımı ile ilgili.
Şemada dikkat edersen 50-100uA lik ibre kullanılmış. Senin ibre ise 1mA lik bir ibre.
Skalanın LOG ölçeklendirilmesi gerilim esasına göredir. Dolayısı ile her ölçeklendirme için belli bir gerilim ölçüyoruz demektir.
1mA tam sapma için giriş gerilimimiz 1V ise Bu ölçeklendirmeyi ibrenin en az saptığı en düşük ölçeğe göre düşünmeliyiz.
Anlaşılır olması için şunu gözle.
10V DC ölçen bir ibreli ölçü aleti ile minumum kaç volt ölçebilirsin. İbre taksimatları lineer ise en düşük ölçüm 1V kademesi olacaktır. 1V ila sıfır volt arası ibrenin oynama mesafesi olsa olsa 1cm gibidir.
Aynı durum senin ibrede de vardır.
1V full skala için 0db dersek -60db için 1mV u ibre ile ölçebilmen gerekmektedir. 1mV ta ise senin ibren en fazla 1 ibre boyu (yaklaşık 0.5mm) hareket edecektir.
Daha anlaşılır olması için şu resme bak.
VU.png

VU ölçüm skalası ile senin ibreyi kıyaslarsan yaklaşık aynı değerleri göreceksin. Yani senin ibre ile bu ibre arasında ölçüm alanı olarak fazlaca fark yoktur.
Ölçeklendirmedeki logaritmayı düşünecek olursan 0db ile -2db arasındaki mesafe 2db iken -10 ile -20db arası aynı mesafe olmasına rağmen ölçüm alanı 10db dir.
Aha da senin ibre. 1000 KAAT olmuş.
https://www.hepsiburada.com/betty-b...latmali-tn-90a-yurt-disindan-pm-HBC000059XO5C
Aşağıda akım hassasiyeti 1000uA demişler. Demekki 1mA miş.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
129,286
Kullanıcılar
451,712
Son üye
louygu

Yeni konular

Geri