Geniş ölçüm alanlı, ibreli, DIN PPM yapım ve notları

Hocam zamanında aldırmış olduğun, bunları kap dediğin boncuk diyotlar şimdi işe yaradı. Diyotları ölçü aletinin diyot modunda ölçtüm. 1N4148 440 okunurken boncuk diyot 329 okundu. Taktım ve PPM i açınca ibre -60dB de duruyor.
Her zamanki gibi harikasın Yamyam hocam teşekkürler.🙏🙏🙏
GIDI GIDI :p
1mA için hatasız ölçüm alt seviyesi 20db ise, 100uA ibre ile -40db yi hatasız ölçebilirsin.
Bu seviyenin altında kalan ölçümler ibre okuma tolaransından dolayı fazla hatalı olabilecektir.

Hocam ibreye paralel 10uf kondansatörü 22uf ile değiştirdim. Redresör çıkışındaki 10uf da 22uf ile değiştirdim. İstediğimiz ibre inişini sağlayamadım. Sonra ibreye paralel taktıtığım 22uf ı da 47uF ile değiştirdim. Ama yine tat vermedi. Neye göre diyeceksin. PPM ULA da ibre göstergeli PPM açtım oradaki ibre pek bir nazlı iniyor. 😄Bizim ibre aceleci.

Şimdi bunun için bir formül istiyorum sizden.
Bunu da halledersek güzel olacak. Tabi diğer sorularımı sonraya saklıyorum😅
1mA için hatasız ölçüm alt seviyesi 20db ise, 100uA ibre ile -40db yi hatasız ölçebilirsin.
100uA ibreye rastlarsanız bir gönderebilir misiniz hocam merak ettim. 😀

Hocam ibreye paralel 10uf kondansatörü 22uf ile değiştirdim. Redresör çıkışındaki 10uf da 22uf ile değiştirdim. İstediğimiz ibre inişini sağlayamadım. Sonra ibreye paralel taktıtığım 22uf ı da 47uF ile değiştirdim. Ama yine tat vermedi. Neye göre diyeceksin. PPM ULA da ibre göstergeli PPM açtım oradaki ibre pek bir nazlı iniyor. 😄Bizim ibre aceleci.

Şimdi bunun için bir formül istiyorum sizden.
Bunu da halledersek güzel olacak. Tabi diğer sorularımı sonraya saklıyorum😅

100uA ibreye rastlarsanız bir gönderebilir misiniz hocam merak ettim. 😀
Bilimsel açıklama.
PPM-ULA -50db dir. Senin alt ölçüm seviyen ise takribi -24db civarındadır.
DIN standartları der ki; 10msn burst için 1.5sn -20db için.
Yani senin ibre aşağıya 1.5sn gibi sürede inmelidir (-20db ye)
Demekki bir DIN PPM de -50 seviyesine iniş süresi yaklaşık 4sn gibidir.
(FAST DIN hariç)
İbrenin inme süresi kondansatörlerin boşalma süresi ile doğru orantılıdır. Bu iki kondansatörün üzerindeki voltajın boşalma süreleri kondansatörün uF değeri ve bağlı olan empedans ile hesaplanmaktadır. Hatırlarsan ilk zamanlarda 1uF ve bazı muhtelif kondansatörün boşalma süreleri ile ilgili test yapmıştık.
Buradaki empedansımız ibre iç direnci olduğu için kondansatörün oldukça büyük olması gerekmektedir. İç direnç 1k ise kaçuF kondansatörün kaç saniyede boşalacağı internetten araştırılabilir.
(Benim kafam şimdilik basmıyo) sen ecik gezin.
Ancak ibreye parelel bağlı kondansatörü mümkün mertebe yüksek tutabilirsin. 47 olmazsa 100uF hatta 220uF bile kullanıp test edebilirsin.

Skala var. Ancak taksimatlanması voltaja göre yapılmış.
https://www.amazon.com/YXQ-0-100uA-...ds=micro+amp+meter&qid=1726004685&sr=8-2&th=1
Ne yazık ki 100uA olup olmadığı hakkında güvenilirliği şüpheli. Çünkü 8$ a satılıyor. Üstelik bunu alsan ölçümü doğru olsa bile db ve güç göstergesi için iç etiket yaptırmak zorundasın.
İç etiket yapımı çok zor sayılmaz ancak çok hassastır. Alüminyum olan iç etikete daha önce DIN PPM de yaptırdığın gibi bir çizelge yapabilirsin. Bu çizelge dairesel olacağı için ecik uğraşman gerekecektir.

Bizim ibredeki sorunlar :

İbre düşme hızını daha büyük kondansatör takarak yavaşlattım

İbreyi 0dB den aşağıya PC den verilen sinyallerle ayarlamaya çalışınca skalanın tutmadığı gerçek 0dB , -3dB , -6dB nin olması gereken yerleri aşağı yukarı resimdeki gibi tutturuyorum.Ancak sonrası ibre olması gerekn yerlerde değil -9dB den itibaren büyük adımlarla aşağı iniyor ve skaladaki desibeller tutmuyor.Bu da 0 ile -6 dB aralıklarındaki değerleri bize doğru gösteriyor demek oluyor.

Örneğin müzik çalarken -3db den birden -12dB inmesi sırasında ibre çok büyük hareket etmiş oluyor.. Müzik -21 dB den 0dB ye çıktığında ibre -60dB den 0dB ye çıkmış olarak okunuyor.

İbrenin PPM gibi çalışmasını sağladık ama bu doğru değerleri görmemek sıkıntı benim için.

Yamyam hocam bu videoda 9:10 .dakikadan itibaren bakarsanız yanlardakiler vu-meter ortadaki siyah olan ibreler PPM değil mi?

Bu videoda da PPM in atakları gayet hızlı görünüyor.Bizim PPM de bu atak zamanı nasıl sizce daha hızlandırmak mümkün mü?Acaba BC549 yerine daha hassas devreler sinyal yükseltici transistörler kullansak ibrenin attack hızını etkiler mi?

Ekli dosyalar

• ibre3.jpg
    ibre3.jpg
    284.2 KB · Görüntüleme: 0
Son düzenleme:
İlk videodaki sarılar VU siyahlar ise PPM.
İkinci videodaki BBC PPM ler ile DIN PPM lerin sapma hızı prensip olarak DIN standartlarındadır. Yani 10m/sn. Sadece DIN PPM ile BBC PPM lerin ölçüm taksimatları farklıdır.
DİKKAT:
DIN standartlarında 5m/sn hızla hareket eden hızlı PPM ler de bulunmaktadır. Bu olay literatürde belirtildiği için bizim projelerimizde de DIN/FAST seçeneği bulunmaktadır.
İbreyi 0dB den aşağıya PC den verilen sinyallerle ayarlamaya çalışınca skalanın tutmadığı gerçek 0dB , -3dB , -6dB nin olması gereken yerleri aşağı yukarı resimdeki gibi tutturuyorum.Ancak sonrası ibre olması gerekn yerlerde değil -9dB den itibaren büyük adımlarla aşağı iniyor ve skaladaki desibeller tutmuyor.Bu da 0 ile -6 dB aralıklarındaki değerleri bize doğru gösteriyor demek oluyor.

Örneğin müzik çalarken -3db den birden -12dB inmesi sırasında ibre çok büyük hareket etmiş oluyor.. Müzik -21 dB den 0dB ye çıktığında ibre -60dB den 0dB ye çıkmış olarak okunuyor.
İbreli bir skalada üst bölgelerin çözünürlüğü oldukça yüksektir.
Senin ibreyi ele alacak olursak 0db seviyesinde iken 0.1db lik bir hatayı bile ölçebilirsin. (Bir ibre boyu) Keza +1 db için ibrenin saptığı mesafe oldukça uzundur.
İbrenin akımı doğrultusunca alt seviyelerde bu çözünürlük çok düşer ve sesin logaritması doğrultusunca çok fazla db olarak atlar.
Bunu şöyle test edebilirsin.
İbremizin yazı kısmını 10 eşit parçaya bölelim. Her bir parça 0.1V ölçüyor olsun. Sesin logaritmasını aldığımızda 0.1V luk ölçüm -20db ye tekabül eder.
Bu durumda TP noktasına bağlayacağın hassas bir DC voltmetre ile 0.1V ölçtüğün anda ibrenin gösterdiği pozisyon -20db çizgisi olmalıdır.
Aynı ölçümü 100uA lik bir ibre ile yapsaydık ne olurdu.
0db seviyesini 1V olarak ayarladığımızda ibrenin alt kısımları ile 0.1V değil 0.01V bile ölçebilecektik. Çünkü mikro amperler mertebesindeki değişimler 100uA lik ibrede büyük ibre hareketine sebep olurken, 1mA ölçümlü bir ibrede mikro amperler seviyesi ibreyi çok daha az kımıldatacaktır.
Yani bu olay daha az akımlarda ibrenin ne kadar oynadığı ile ilgilidir.
Esasen bazı profesyonel ürünlerde redresör devresinde PTC kullanılarak nispeten logaritma sağlanmakta ve ölçüm alanı genişletilmekte idi. Yani ibre sonlara doğru daha zor sapıyor böylece 1db lik alan kısaltılıyordu. Halbu ki bir VU metrede 0db ile +3db arası mesafesi çok uzundur. İşte bu mesafeyi kısaltarak araya 5db lik ölçüm değeri sıkıştırılıyor, böylece düşük giriş seviyeleri bölgesinde de daha fazla genişlik elde edilebiliyordu.
Ancak bu tür PPM redresör devresini bir kaç kere incelememe rağmen fazlaca ilgilenmediğim için aklımda hiç bir bilgi kalmamış.

Forum istatistikleri

Konular
129,293
Kullanıcılar
451,728
Son üye
smkay

Yeni konular

Geri