Hurda Amplinin Başına Gelenler

Besleme devresini montaj planına göre yapacağız.
Hangi kart uyarsa onu kullanırız.
Yarın merkezdeki elektronikçilerde bu parçaların hangilerini alabiliyorum bir bakacağım. Geri kalanını da sipariş veririm.
Parça alımı için acele etme.
Öncet tüm gartları inceleyelim. Üzerindeki malzemeleri mıncıklayalım.
Bazı özel malzemeler vardır ki piyasada bulamazsın. Ama ben sana gönderirim.
Hatta @sasen1 e de gönderecektim. Eğer eve duhul etmişse.
Tüm malzemeler elimde olmayabilir ama bazı ERO gondansatörler ve özel gondansatörlerin çoğusu bende var. @serkan_48 e de vermiştim.
Elektrolitikler ve dirençler zaten bahalı değiller.
Ama ERO gondansatörleri mumla arasan bulamazsın.
Sasen bulmuştu da zar zor 1 dolara alabilmişti.

Son düzenleme:
Tamamdır yamyam hocam o zaman öyle yapalım.
1 uF ERO'lar sanırım buradan alınmış.

Bir de kutunun amplisindeki elektrolitikler dışında diğer kondansatörlere de tekrar bakacağım. Hiç ERO tipinde görmedim ama beyaz renklilerden belki bu devrelerde kullanabileceğimiz değerde olanlar çıkabilir.
Teşekkür ederim tekrardan.

Bu arada o amplideki neredeyse tüm elektrolitikler TOWA adında bir markaya ait. Ne kadar kalitelidir orasını bilemiyorum. Bi ara bunu da araştıracağım.

Tamamdır yamyam hocam o zaman öyle yapalım.
1 uF ERO'lar sanırım buradan alınmış.

Bir de kutunun amplisindeki elektrolitikler dışında diğer kondansatörlere de tekrar bakacağım. Hiç ERO tipinde görmedim ama beyaz renklilerden belki bu devrelerde kullanabileceğimiz değerde olanlar çıkabilir.
Teşekkür ederim tekrardan.

Bu arada o amplideki neredeyse tüm elektrolitikler TOWA adında bir markaya ait. Ne kadar kalitelidir orasını bilemiyorum. Bi ara bunu da araştıracağım.
Ana ordan almıştı Sasen. Fiyat ucuzlamış.
Ama Sasen aldığında tanesi 3 lira idi şimdi 10 lira :D
GUDURUN GUDURUN
O amplideki beyaz renkliler de çok çok kaliteli.
Hatta bendeki ERO'ları almadan önce o gondansatörlerden biriktiriyordum.
Eğer değerleri tutarsa dadından yinmez. Şimdilik aklımda olanlar 82nF gondansatörler. Ton gontrol için. 4.7nf veya 2.2nF lardan bende galiteli olarak var. Ama 82nF ım yok ne yazık ki.

Nordmende ampli devrelerinin üzerindeki tüm malzemeleri dikkatlice söküyorum. Bahsettiğiniz devre bu muydu hocam?
1665773825542.png

Trafo gelene kadar ampli katı için kullanacağımız malzemelerin listesini çıkarıp ilk ampli katından başlamak üzere geri kalan devreleri yavaş yavaş hazırlayabiliriz Yamyam hocam.

Bu devre değil.
Bu devreler SWITCH BOARD devreleri yani function switci için PCB
Aslında senin amplide de switch var. Ama o switçlere bu PCB uymaz.
5 li input board ve monitör katı olması lazım.

Hocam tüm devrelerin bir arada olduğu dosyadan ekran görüntüsü paylaşıyorum. Bahsettiğiniz devre bu olmalı.

1667324418911.png

Bu esnada trafo siparişim de gelmişti. Onun fotoğraflarını da ekliyorum.
Bu amplide 82nF kondansatör var mı onun için de bakınıyorum.

Ekli dosyalar

• IMG_2789.jpg
    IMG_2789.jpg
    413.3 KB · Görüntüleme: 11
  • IMG_2783.jpg
    IMG_2783.jpg
    395.5 KB · Görüntüleme: 8
Hocam tüm devrelerin bir arada olduğu dosyadan ekran görüntüsü paylaşıyorum. Bahsettiğiniz devre bu olmalı.

Ekli dosyayı görüntüle 92284
Bu esnada trafo siparişim de gelmişti. Onun fotoğraflarını da ekliyorum.
Bu amplide 82nF kondansatör var mı onun için de bakınıyorum.
Bu kart iki adet monitör için özel tasarlanmıştır.
Aynı zamanda içeriğinde L/N INPUT STATE devresi barındırmaktadır.
Bu devreyi @sasen1 yaptığında gudurmuştu.
Ton gontrol bass için 4 adet yüksek kaliteli 82nF gerekli.
Nordmende ampli devrelerinin üzerindeki tüm malzemeleri dikkatlice söküyorum. Bahsettiğiniz devre bu muydu hocam?
Ekli dosyayı görüntüle 91765

Trafo gelene kadar ampli katı için kullanacağımız malzemelerin listesini çıkarıp ilk ampli katından başlamak üzere geri kalan devreleri yavaş yavaş hazırlayabiliriz Yamyam hocam.
Bu devreler, şu anda @sasen1 in uğraştığı ve gudurduğu switch takımları ile ilgilidir.
Sasen'in switch takımları farklı olduğu için bu devredeki hiçbir çizim uymaz.
Switch board'a dikkat edilirse bir konnektörle sıralı kablo için tasarlanmıştır.
Bu sıralı kablo doğrudan input boarda yine bir sıralı konnektörle takılabilmektedir.
Böylece sökülmesi gerekirse tüm kartlar rahatlıkla sökülebilmektedir.

Son düzenleme:
Bendeki ampliden çıkan switchler de bunlar hocam. Çok değil 11 tane bişey :D Fotoğrafta 6 tanesini çektim.
IMG_2874.jpg

Önde duran üçlü grup çözülen tipte ve girişleri açıp kapatan switchler. Yanındaki kısa olan ise loudness switchi. Diğer ikili ise A-B hoparlör switchleriydi sanırım.

IMG_2875.jpg

Burada da soldan sağa mono-stereo, 70Hz-8kHz filtre, tape-1,2 switchleri.

Bu ton kontrol kartında 82nF yok ne yazık ki, 224K gibi büyük değerlerde kondansatörler var. Ampli katında da olduğunu sanmıyorum ama kurcalıyorum şu an.
Bu durumda nasıl ilerlememiz gerekiyor? Kartı basmadan önce ne yapılması gerekli?

Kutunun içini de haftasonu iyice bi zımparalamam lazım, küflü olan yerleri tam temizleyemedim.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
129,240
Kullanıcılar
451,622
Son üye
mftanrikulu
Geri