Hurda Amplinin Başına Gelenler

Bendeki ampliden çıkan switchler de bunlar hocam. Çok değil 11 tane bişey :D Fotoğrafta 6 tanesini çektim. Diğerini de ekliyorum şimdi. Önde duran üçlü grup çözülen tipte ve girişleri açıp kapatan switchler. Yanındaki kısa olan ise loudness switchi. Diğer ikili ise A-B hoparlör switchleriydi sanırım.
Bizim derdimiz aslında switchlerin boyu değil YER sorunu.
Tüm elektronik kartların belli disiplinle yerine konulabilmesi için Sasen yer açması gerekiyordu.
Eğer senin kutuda yer sorunu yoksa switch sorunu da olmaz.

Benim kutuda da yer sorunu olacak gibi ama ilerlerken çözümüne bakacağım. Şuan orası belli değil.

Benim kutuda da yer sorunu olacak gibi ama ilerlerken çözümüne bakacağım. Şuan orası belli değil.
Evde print'ER'in varsa tüm projedeki kartları renkli KÖŞE kağıdına ya da A4 fotoğraf kartına basabilir, sonra tüm kartları tam kenarlarından keserek, ampliye yerleştiriyormuş gibi yapabilirsin.

Yeniden merhaba Kötek yemeye geldim :)
Kartları çıktı alıp geldim fakat monitor ve input kartını basmayı unutmuşum. Onları da şimdilik aynı ölçülerde kağıt keserek kutuya montelemiş gibi yaptım. Böyle görünüyor. Bu düzenleme taslaktır.

4beb06f0-25be-4691-8869-00b80af390af.jpg

Hoparlör çıkış için PCB olacak elbette ama dikine yapılacağı için soğutucuya değmez bence.

Loudness ve ton kontrolleri potlar ile kutuya monte etmek için PCB yi ince uzun bir hale getirmek gerekecek gibi. Bu şaseleme hatasına yada başka bir arızaya sebep verir mi?

PSU kartını da biraz ufaltmam gerekecek. Trafoyu öne çekerek anca sığdırabildim. Önerilere açığım.

Ekli dosyalar

• PLAN.jpg
    PLAN.jpg
    405.1 KB · Görüntüleme: 5
Son düzenleme:
GENEL DİSİPLİN.
MAMFI.jpg
TON GONTROL gartı potlara yakın olmalıdır.
Aynı zamanda da 2X12V besleme devresi ile de ilişkilidir.

Kartların vidalama noktalarına da dikkat ederek resimdeki gibi düzenledim. Daha sonra trafoyu 4 noktadan vidalayabilmek için montaj yeri yapacağım.
İleride PPM yapmaya kalkarsak sol köşeyi de bunun için boş bıraktım. Sanırım oldu galiba.

9ee48a4a-4194-42f2-9143-97279f2adb10.jpg

Aslında hangi devre STK'ya ait onu çözmek için de baya uğraştım, onlarca devre kartı var elimde :D

Son düzenleme:
KÖTEK 🔨 ayrıca SUMSUK 👊
1) Kartların montajı belli bir disiplin gerektirir ve GROUND ile ilgildir.
2) Mevcut kutunun şasesinde yükseklikler ve çukurluklar bulunduğu için montaj problemi olabilir. Ayrıca iyi bir grounding için haricen alüminyum alt şase gereklidir. Bu şase yapılamıyorsa bazı şartları yerine getirmelisin.
3) MONITOR BOARD ve input seçici devresinin groundingi son derece hassastır. Kartlar besleme devresinden uzakta yapılmak zorunda olduğu için, grounding direnci büyü sorunlar çıkartabilir. Bu sorunların az olabilmesi için sana arka paneli yeniden yapmanı önermiştim. Eğer yapılamıyorsa özel montaj planı uygulanacaktır.
4) çizmiş olduğun 2X12V regüle devresi SERVO DC regüle devresidir. Amatör birisinin ölçebileceği bir devre değildir. Sorumluluk kabul edemem.
Ampli için gösterdiğin devreyi 2X12V için kullan, sadece STK beslemesi için bir köprü diyot ve iki ana elektrolitik kondansatör kullan. Bu devre senin çizimlerinde var mı bilmiyorum.
Devredeki bazı kartların shieldli yani ekranlı yapılması da gerekmektedir.
Ton kontrol ve loudnes için önemlidir. Bu hususu da göz önünde bulundurmalısın.
Ton kontrol kartını dikey olarak bir metal kutuya yerleştirmeyi de düşünmelisin. Bu sana hem yerden hem de gürültü unsurundan kar sağlayacaktır.
Eğer mümkünse loudness kartı da dikey yerleştirilebilir.
Dikey yerleşim için uygun SHIELD bulunmayabilir. Ancak (L) şeklinde metal bir plaka işin anahtarıdır.

KÖTEK 🔨 ayrıca SUMSUK 👊
1) Kartların montajı belli bir disiplin gerektirir ve GROUND ile ilgildir.
2) Mevcut kutunun şasesinde yükseklikler ve çukurluklar bulunduğu için montaj problemi olabilir. Ayrıca iyi bir grounding için haricen alüminyum alt şase gereklidir. Bu şase yapılamıyorsa bazı şartları yerine getirmelisin.
PC kasalarında bulunan yükseltme vidalarından alıp kartları onlara monte etmeyi düşünüyordum (çukurdakiler için ayrı pirinç diğer noktalar için daha kısa) fakat daha iyi grounding için alüminyum alt şase gerekliyse temin etmeye çalışacağım. Bugün kasanın içine sağlam bi zımpara da attım.

Ampli için gösterdiğin devreyi 2X12V için kullan, sadece STK beslemesi için bir köprü diyot ve iki ana elektrolitik kondansatör kullan. Bu devre senin çizimlerinde var mı bilmiyorum.
Bu sanırım vardı. Bi tekrar kontrol edeyim. Kartların son ve ilk versiyonları da elimde olduğu için biraz karıştı.
Ton kontrol ve loudnes için önemlidir. Bu hususu da göz önünde bulundurmalısın.
Ton kontrol kartını dikey olarak bir metal kutuya yerleştirmeyi de düşünmelisin. Bu sana hem yerden hem de gürültü unsurundan kar sağlayacaktır.
Eğer mümkünse loudness kartı da dikey yerleştirilebilir.
Dikey yerleşim için uygun SHIELD bulunmayabilir. Ancak (L) şeklinde metal bir plaka işin anahtarıdır.
Aslında aklımda ton kontrolü ve loudness devresini ön plakaya monte etmek için PCB düzenlemesi yapmak vardı ama o sanırım şaselemede problem çıkaracak ve ayrıca siz de önermiyorsunuz diye anladım.

Elimde ufak boyutta L tipinde eski kartlardan söktüğüm alüminyum levhalar var. Tüm kartı kaplayacak kadar değillerdi sanırım ama kontrol edeceğim. Bunları kartlarla beraber ön plakaya paralel monte edip potlara kablo ile irtibatlayabiliriz.

Keşke kutunun derinliği bi 10 cm kadar daha fazla olsaydı. Böyle olunca dediğiniz gibi bazı kartları dik monte edeceğiz gibi görünüyor.

Aslında aklımda ton kontrolü ve loudness devresini ön plakaya monte etmek için PCB düzenlemesi yapmak vardı ama o sanırım şaselemede problem çıkaracak ve ayrıca siz de önermiyorsunuz diye anladım.
Switchler engel olmasa bu dediğin yapılabilirdi. İyi de olurdu.
Ton kontrol kartının pot yolları iptal edilerek şase yollarının bittiği yerden kesilebilir olarak tasarlanmıştır.
Bu durumda ton kartı dikey olarak o kutuya rahat yerleşir. Senin potlar büyük ve eski model olduğu için pot delikleri o standarda uymaz.
BU DURUMDA...
1) Pot deliklerini ölçerek ton kontrol kartındaki PAD'leri uyarlayabilirsin. POT mesafesini de hassas olarak çizebilirsen, kartı potlara monte edebilir ve havada monte edebilirsin. Böylece kablolama sorunu ortadan kalkar.
( @sasen1 kendi konusunda yapmıştı)
2) POT deliklerini uyarlayamazsan pot padlerini ve headerlara giden yolları PCB den iptal edersin. Böylece kartın yüksekliği 2-2.5cm kadar düşecektir.
PC'lerde kullanılan yükseltme aparatları ingiliz standardıdır. Metrik civatalara uymaz. Bu da ilerde sorun çıkartır. Bunun yerine metrik yükseltme aparatları bulmalısın.
Bu yükseltme aparatlarının yüksekliği 5cm den küçük olursa civata da bulamazsın.
MAMı.jpg
Böyle yapabilirsen dadından yinmez.

Eğer kötek yemeyeceksem bu şekilde bir deneme yapayım mı?
Loudness ve ton kontrol kartını ön plakaya monte edebilmek için PCByi uzun ve ince şekilde (amplinin kendindeki PCBsi gibi) düzenleyebilirsem çok fazla alan açılacak. Sadece loudness kartı biraz zor ama en azından ton kontrol devresi bence sığar. Öncesinde kartı buraya da eklerim yanlışlık varsa değiştirebilmek için. Kartın pot bağlantılarını Proteusta düzenleyemezsem Adobe Illustratorde manuel olarak düzenleyebilirim.

Kırmızı ile çizilen levha kartların arkasından ön plakaya monte edilecek sanırım. Her türlü kasadan ayrı bir şase levhası kullanmak zorundayız.

Bu arada diğer arızalı Grundig amplinin içinde de ekranlama için kullandıkları ufak bir metal var gibi görünüyor. Belki onu da bu amplinin monitor board u için çalarım içinden :D

STK besleme devresi bu olmalı:
1667745314634.png

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,931
Kullanıcılar
451,107
Son üye
Xte13

Yeni konular

Geri