Hurda Amplinin Başına Gelenler

Ölçümleri bu şekilde yapıyorum hocam. STKdaki pinden çıkan kırmızı kablo LM317nin orta ucundan geliyor.

Ekli dosyalar

• 9066e7f7-9acb-4183-9b5c-ecf00fee0c7c.jpg
    9066e7f7-9acb-4183-9b5c-ecf00fee0c7c.jpg
    420.5 KB · Görüntüleme: 17
  • 636ba446-9996-495a-980a-300f1d3c4521.jpg
    636ba446-9996-495a-980a-300f1d3c4521.jpg
    365.5 KB · Görüntüleme: 14
  • STK-mont.jpg
    STK-mont.jpg
    420.3 KB · Görüntüleme: 19
Araya 1k direnç atıp bakmalı.
Aksi takdirde LM i iptal etmemiz lazım

LM nin çalışıp çalışmadığını elimdeki ölçü aleti ile öğrenebilir miyim peki hocam?
1K direnci hem + hem - için mi bağlayacağız? Yüksek Wattlı elimde yoktu galiba.

En olmadık sorunlar beni buluyor, ampliyi dinleyebilmek nasip olmayacak galiba :D

Merhabalar,
Baskı devrede görebildiğim kadarıyla, lm317 nin yanındaki diyot ters. Eleman değerlerini yazan resimde diyot simgesi ters çizilmiş. Diyodun işaretli ucu, 317 nin 2 nolu ucuna gelmeliydi. Eğer ona aldanıp ta diyodu ters taktiysaniz doğru çalışmayacaktır.
diyot yazacagima lm317 yazmışım. Düzelttim.

Son düzenleme:
LM nin çalışıp çalışmadığını elimdeki ölçü aleti ile öğrenebilir miyim peki hocam?
1K direnci hem + hem - için mi bağlayacağız? Yüksek Wattlı elimde yoktu galiba.

En olmadık sorunlar beni buluyor, ampliyi dinleyebilmek nasip olmayacak galiba :D
Ölçü aleti ile entegre ölçülemez. Sadece kıyaslama yapılabilir.
1K direnci direk LM in çıkışı ile şase arasına bağlayacaksın. Wattlı dirence gerek yok. 50-60mA akım çekilecek. Yani ölçü aletinin artı ve eksi uçları arasında olacak.
LM317 için minumum load akımı 10mA dir. Bu akım sağlanmadığı zamanlarda da bazı aksaklıklar olabilmektedir.

LM317 yi çalıştıramazsan bir direnç ile STK yı çalıştırabiliriz. Burada LM317 voltaj regülasyonu ve stabilizasyonu için sonradan tarafımca eklendi.
Sahte üretimleri sağıklı çalıştırabilmek için.
LM317 olmazsa sistem gürültü eşiği fabrikasyon değerlere gelecektir. Ancak sahte üretim entegreler bu durumda daha çabuk yanıyorlar.
Eğer LM317 yi iptal etmek isersen LM317 yi sök ve entegrenin 2 ve 3 nolu bacakları arasına 22ohm luk bir direnç bağla yeterli olur.

Merhabalar,
Baskı devrede görebildiğim kadarıyla, lm317 nin yanındaki diyot ters. Eleman değerlerini yazan resimde diyot simgesi ters çizilmiş. Diyodun işaretli ucu, 317 nin 2 nolu ucuna gelmeliydi. Eğer ona aldanıp ta diyodu ters taktiysaniz doğru çalışmayacaktır.
diyot yazacagima lm317 yazmışım. Düzelttim.
@olc technics hoş geldin. Diğer forumdan kaçınca peşimden geliyorlar :p
Diyot orada doğru. Tıkama yönünde bağlanıyor. Yani anod ucuna artı irtibatlı.
NOT:
Şimdi baktım da o diyot orada ters gibi görünüyor. PCB de nasıl bağlı acaba.

Son düzenleme:
Ölçü aleti ile entegre ölçülemez. Sadece kıyaslama yapılabilir.
1K direnci direk LM in çıkışı ile şase arasına bağlayacaksın. Wattlı dirence gerek yok. 50-60mA akım çekilecek. Yani ölçü aletinin artı ve eksi uçları arasında olacak.
LM317 için minumum load akımı 10mA dir. Bu akım sağlanmadığı zamanlarda da bazı aksaklıklar olabilmektedir.

LM317 yi çalıştıramazsan bir direnç ile STK yı çalıştırabiliriz. Burada LM317 voltaj regülasyonu ve stabilizasyonu için sonradan tarafımca eklendi.
Sahte üretimleri sağıklı çalıştırabilmek için.
LM317 olmazsa sistem gürültü eşiği fabrikasyon değerlere gelecektir. Ancak sahte üretim entegreler bu durumda daha çabuk yanıyorlar.
Eğer LM317 yi iptal etmek isersen LM317 yi sök ve entegrenin 2 ve 3 nolu bacakları arasına 22ohm luk bir direnç bağla yeterli olur.

@olc technics hoş geldin. Diğer forumdan kaçınca peşimden geliyorlar :p
Diyot orada doğru. Tıkama yönünde bağlanıyor. Yani anod ucuna artı irtibatlı.
NOT:
Şimdi baktım da o diyot orada ters gibi görünüyor. PCB de nasıl bağlı acaba.
Hosgorduk Onursal hocam. Nasılsınız, iyisiniz inşallah.

Bende konuya dahil olmadan, yazılanları falan okuyordum. Merak işte, belki birşeyler kaparım.
Size kolay gelsin. Ben arada uğrarım.

Pcbde de bu şekilde “. Tekrar hata yapıp kötek yememek adına çok fazla kontrol ettim bu pcbyi :D
https://www.kontrolkalemi.com/forum/attachments/dca78861-7080-4f96-ae05-f39421cd69e2-jpg.97713/

başka bir elemanı değiştirmeme gerek var mı?
Dün fark ettiğim bir şey,
psu çıkışının bir tarafındaki voltaj diğerine göre daha hızlı boşalıyordu. Sanki önceden böyle bir durum yoktu.
O diyodu başkası çizmiş galiba. O bağlantı ters.
Eğer ben çizmişsem kafam karışıktır.
Başka elemanı değiştirmene gerek yok.
PSU nun artı tarafındaki voltaj ecik daha hızlı boşalabilir. Çünkü devrede az da olsa yük bulunuyor.
Hosgorduk Onursal hocam. Nasılsınız, iyisiniz inşallah.

Bende konuya dahil olmadan, yazılanları falan okuyordum. Merak işte, belki birşeyler kaparım.
Size kolay gelsin. Ben arada uğrarım.
İç güve'sinden hallice idare ediyom.
Güveylikten istifa ettim GÜVE oldum artık. :D
Bizim @sasen1 in konularını okumuşsan gudurmuşsundur.
https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/40db-ölçüm-alanlı-yari-profesyonel-din-ppm-yapımı.147628/
https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/akai-am-u55-ampli-tam-modifiye-çalışması.147948/
Herif... PARDON...
BEY, DIN PPM yapacaam derken ampli işine girişti. Epeyce bi kötek yese de, oldukça kaliteli bir ampli yaptı. Şimdilerde klasik müzik orkestrası içerisinde gezen bir sineğin sesini dahi duyabiliyormuş :D
Eğer sen de gudurursan, sana da böyle bir ampli yapabiliriz.
Yunus tekniğine uygun iyi bir çift hoparlör yaptı..
https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/kaliteli-hoparlör-kabini-yapımı.145151/
Bu anfiyi de yapabilirse arkadaşlarını gudurtacak.

O diyodu başkası çizmiş galiba. O bağlantı ters.
Eğer ben çizmişsem kafam karışıktır.
Başka elemanı değiştirmene gerek yok.
PSU nun artı tarafındaki voltaj ecik daha hızlı boşalabilir. Çünkü devrede az da olsa yük bulunuyor.

İç güve'sinden hallice idare ediyom.
Güveylikten istifa ettim GÜVE oldum artık. :D
Bizim @sasen1 in konularını okumuşsan gudurmuşsundur.
https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/40db-ölçüm-alanlı-yari-profesyonel-din-ppm-yapımı.147628/
https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/akai-am-u55-ampli-tam-modifiye-çalışması.147948/
Herif... PARDON...
BEY, DIN PPM yapacaam derken ampli işine girişti. Epeyce bi kötek yese de, oldukça kaliteli bir ampli yaptı. Şimdilerde klasik müzik orkestrası içerisinde gezen bir sineğin sesini dahi duyabiliyormuş :D
Eğer sen de gudurursan, sana da böyle bir ampli yapabiliriz.
Yunus tekniğine uygun iyi bir çift hoparlör yaptı..
https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/kaliteli-hoparlör-kabini-yapımı.145151/
Bu anfiyi de yapabilirse arkadaşlarını gudurtacak.
Gudurmasina guduruyom da, gudurdugumla kalıyorum. Dövizin durumu malum... Konuları okudum, hepsini biliyorum.

Diyotu söküp diğer türlü taktım çıkışı ölçtüğümde sabit 30V görünüyordu. Sonra trimpotu baya çevirerek voltajı ayarlayabildim. Teşekkürler @olc technics @Mr_YAMYAM

Çıkışı tam 27V olarak ayarladım. Ampli kapandıktan sonraki ilk 15 saniye voltaj aynı sonra belli bir hızda düşmeye başlıyor. İyi yada kötü olması hakkında bilgim yok :)

Ampliyi bikaç kez kapatıp açtım hatta voltaj değişiyor mu acaba diye. Problem yok.

Sanırım STKyı lehimleyebilirim. Havyayı 300 dereceye getirip fazla tutmadan lehimlemeye çalışacağım.

Ekli dosyalar

• 32b3825b-5495-4aa9-9730-b55fe4f9c69e.jpg
    32b3825b-5495-4aa9-9730-b55fe4f9c69e.jpg
    458.5 KB · Görüntüleme: 8
  • e80d7f50-099e-4868-bc02-7b9e5a9cc384.jpg
    e80d7f50-099e-4868-bc02-7b9e5a9cc384.jpg
    422.6 KB · Görüntüleme: 7
  • a70c791e-1ab7-425d-ac31-a5ac15d27ce6.jpg
    a70c791e-1ab7-425d-ac31-a5ac15d27ce6.jpg
    338.8 KB · Görüntüleme: 8

Forum istatistikleri

Konular