Hurda Amplinin Başına Gelenler

NASIL YAPILIR.?
1) STK nın arkasına macun sürülür ve kredi kartı gibi düz bir şeyle macun ince bir tabaka halinde yayılır.
2) Entegre yerine vidalanır. Ancak vidalar gevşek bırakılır.
3) Plaket yerine vidalanır. Kayma varsa STK bacaklarına göre ayarlanır. Tam ayarlandığında vidalar sıkıştırılır.
4) STK bacakları ile hıdır birbirlerine tam temas ediyorsa STK'nın vidaları sıkıştırılır.
5) Bacaklar ile hıdır pinleri lehimlenir ve STK'nın uzun olan bacakları yan keski ile kesilir.
Devre çalışmaya hazırdır. Tüm kontroller yapıldıktan sonra giriş trimpotları ortada olacak şekilde ayarlanır. Şase jumperı ve +27V jumperı takılı olmalıdır.
Giriş trimpotları ses seviyesini yarı yarıya düşürecektir. Bu hali ile loudness çıkışı doğrudan ampli girişine bağlanır. İlk bağlantıda loudnessten gelen kablonun şaseleri boşta olmalıdır.
Bu hali ile ampli çalıştırılarak gerekli testlerden geçirilir. Takribi elde edilebilecek çıkış gücü 5W gibi olacaktır. Tüm testler başarılı olursa giriş trimpotları yavaş yavaş açılarak max güç elde edilir.

NASIL YAPILIR.?
1) STK nın arkasına macun sürülür ve kredi kartı gibi düz bir şeyle macun ince bir tabaka halinde yayılır.
2) Entegre yerine vidalanır. Ancak vidalar gevşek bırakılır.
3) Plaket yerine vidalanır. Kayma varsa STK bacaklarına göre ayarlanır. Tam ayarlandığında vidalar sıkıştırılır.
4) STK bacakları ile hıdır birbirlerine tam temas ediyorsa STK'nın vidaları sıkıştırılır.
5) Bacaklar ile hıdır pinleri lehimlenir ve STK'nın uzun olan bacakları yan keski ile kesilir.
Devre çalışmaya hazırdır. Tüm kontroller yapıldıktan sonra giriş trimpotları ortada olacak şekilde ayarlanır. Şase jumperı ve +27V jumperı takılı olmalıdır.
Giriş trimpotları ses seviyesini yarı yarıya düşürecektir. Bu hali ile loudness çıkışı doğrudan ampli girişine bağlanır. İlk bağlantıda loudnessten gelen kablonun şaseleri boşta olmalıdır.
Bu hali ile ampli çalıştırılarak gerekli testlerden geçirilir. Takribi elde edilebilecek çıkış gücü 5W gibi olacaktır. Tüm testler başarılı olursa giriş trimpotları yavaş yavaş açılarak max güç elde edilir.

STKyı lehimliyorum şimdi. Öncesinde birkaç fotoğraf daha çektim. Trimpotları da ortaladım.

Loudness çıkış:
86e819f6-2e0f-493c-8507-f163d9a53f59.jpg

Amp giriş:
57b41d4b-5ec0-43d8-ab46-dcc7b147319b.jpg

Ekli dosyalar

• 3285f373-5a35-4f27-ae33-91039f531ec6.jpg
    3285f373-5a35-4f27-ae33-91039f531ec6.jpg
    305.9 KB · Görüntüleme: 7
  • 94fb4966-6a64-47b9-ab3e-d27c26999801.jpg
    94fb4966-6a64-47b9-ab3e-d27c26999801.jpg
    373.8 KB · Görüntüleme: 7
GUUD.
Hata yapmamışsan sistem şipirdek çalışacaktır.
Gudurmasina guduruyom da, gudurdugumla kalıyorum. Dövizin durumu malum... Konuları okudum, hepsini biliyorum.
Sadece döviz meselesi olsa...
Parasını verip kaliteli malzeme bulmak bile hayal oldu.
Yıllar önce @ozgurece35 ye yapmış olduğum amplideki op-amplar bile servet değerinde. Yerine aldığım tüm yeni entegreler çöp çıktılar.
Sadece entegreler değil amplimizde kullanılan çoğu kondansatörler bile nadiren bulunabiliyor.
Arkadaşlar pahalı da olsa bazı kondansatörleri bulabildiler.

Her şey tamam sadece koruma devresinin ayarlanması kaldı.
Bu devrenin besleme kablosunu taktıktan sonra STKdan çıkan L ve R canlı uçları INe bağladım. Zaten çıkış konnektörlerine hop sw kartından gelen kabloları bağlamıştım.

Kart üzerindeki trimpot ayarı tam ortada mı olmalı?
sp-protect.jpg

Sonrasındaki sıralama doğru mu?
Her şey ayarlandıktan sonra ampliyi açıp hop konnektörlerinde voltaj var mı kontrol edeceğim.
Bi aksilik yoksa yedek hoparlörleri bağlayıp test edeceğim.

Bu arada kulaklık şasesini de hop şaseleriyle birleştirip psu ground a vidaladım.

Ekli dosyalar

• 89630434-414d-4ecc-8b64-58972ad50d84.jpg
    89630434-414d-4ecc-8b64-58972ad50d84.jpg
    364.1 KB · Görüntüleme: 6
  • 21a2a4a1-bf29-4392-845e-c2f7d7ddf1cf.jpg
    21a2a4a1-bf29-4392-845e-c2f7d7ddf1cf.jpg
    456.2 KB · Görüntüleme: 6
Son düzenleme:
Protection potu ortada olsun..
sp-protect.jpg
İlk voltaj verildiğinde röle bekler. Birkaç sn sonra çeker.

Ampliyi çalıştırdım fakat sorunlar peşimden gelmeye devam ediyor hocam.

Sağ kanal aşırı derecede bozuk. Sol kanalda problem görünmüyor. A ve B olarak denedim sağ kanal cazırtılı çalıyor.

STK da mı acaba problem?

Ampliyi çalıştırdım fakat sorunlar peşimden gelmeye devam ediyor hocam.

Sağ kanal aşırı derecede bozuk. Sol kanalda problem görünmüyor. A ve B olarak denedim sağ kanal cazırtılı çalıyor.

STK da mı acaba problem?
STK nın tüm devresindeki elemanları ölçtün mü.?
Loudness çıkışındaki hıdırı söküp ters tak. Yine sağ kanal bozuk ise STK devresini kontrol etmek lazım.

Hemen denedim hocam söylediğiniz gibi sağ kanal yine bozuk. Evet ölçmüştüm.

Basslar aşırı patlıyor ve müzik sessize yakın çalarken sağ kanalın sesi komple azalıyor neredeyse.

Sormak istediğim bişey daha var. Benim korumadaki röle ortalama 5-8sn sonra çekiyor bu normal mi?

Hemen denedim hocam söylediğiniz gibi sağ kanal yine bozuk. Evet ölçmüştüm.

Basslar aşırı patlıyor ve müzik sessize yakın çalarken sağ kanalın sesi komple azalıyor neredeyse.

Sormak istediğim bişey daha var. Benim korumadaki röle ortalama 5-8sn sonra çekiyor bu normal mi?
Protection devresinde lehim hatası var mı. Tespit için STK hop çıkışlarını yer değiştir. Yine sol kanal sağlam çalarsa STK normaldir. Sağ kanal düzgün çalarsa STK devresini elden geçirmek lazım.
STK devresinde bazı jumperlar vardı. Bunlar plaketten lehimlenmesi gereklidir.

Kabloyu yer değiştirince bu sefer sol kanal bozuldu sağ kanal düzgün çalıyor.

O jumperları sizin konunuzdan bakıp yapmıştım hocam ben :D Delikten tel geçirip kartın alt ve üstünden lehimlemiştim. Ama onu yazmayı atlamış olabilirim.

Forum istatistikleri

Konular
129,015
Kullanıcılar
451,245
Son üye
Cevdetsnmz

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri